şükela:  tümü | bugün
 • 100 kilodan baslayip 700 kiloya kadar cikabilen ve eti oldukca lezzetli ve degerli olan balik turu. dunyada sadece 1-2 yumurtlama yerleri olan bu baliklar zamaninda canakkale civarindaki saroz korfezini yumurtlamak icin secmisler ve aylar suren yolculuklar sonucunda burada yumurtlamaya baslamislardir. bizim firsatci ozal hukumeti esnasinda bu kaynak tespit edilmis ve hukumetin ozel izni ile butun balikcilarimiz olabilecek en hayvani avlanma teknikleri ile bu baliklari ureme mevsiminde kistirmis ve koklerini (yumurtalarina kadar) bir kac gunde kurutmuslardir. o sene normal maliyetinin altinda olmasina ragmen tonlarca balik buyuk paralar karsiliginda japonlara satilmistir. neticede az sayida kalan baliklar yumurtlama yerini degistirmis ve turkiye yillarca japonlara buyuk paralar karsiliginda pazarlayabilecegi bir kaynagi bir senede tuketmistir, normaldir.
 • akdeniz orkinoslari,diger okyanus orkinoslarindan farklidirlar derileri biraz daha mat ve vucutlari daha ince uzun bir yapidadir.yunusa benzeyen bu baliklar,en az onlar kadar akilli olmalarinin yaninda,enterasan davranis ozelliklerine de sahiptirler.ozellikle ureme alanlarinin disinda hic bir bolgede cogalmazlar.son bir iki yil icinde,su ürünleri ureticileri tarafindan kurulan orkinos yetistirme ciftliklerinde (ki ozellikle uretme demiyorum)baliklar sadece yaglandirilirlar.yakalandiklarinda 50-60 kg civarinda olan bu baliklar,yaglandirma suresi sonunda,100 ila 200 kg civarinda degisen agirliklara erisirler. aslinda bu baliklarin agirliklarinin %50 si kandir ve hasat sonrasinda agirliklari yariya iner.
 • ton konservesi diye alinan her kutunun icine giren balik, aslinda orkinostur.ayni familyadan gelirler fakat ton baligi,maliyeti acisindan daha pahalidir.kanlari disinda,vucutlarinin her yeri para eder.
 • orkun adını taşıyan insanlara hitap şekli.
 • japonya'ya pazarlanmak üzere arkolojik batık alanındaki asos sahillerinde kurulan, çevreci, köylü ve balıkçılarca da kaldırılması için protesto edilen çiftlikte üretilen balık
 • buyuk halleri gorulunce, kucuklerinin avlanmasina yureklerin razi gelmedigi balik. yarim ton olacak baligi, daha palamut kadarken avliyor vicdansizlar.
  (bkz: tombik)
 • (bkz: dardanel ton)
  (bkz: superfresh)
 • hormonlu karagöz ve kırlangıç karışımı bir görüntüsü vardır. avlanma yasağına dikkat edilmesi önemlidir. çünkü olgun bir orkinosu avlamak çok zevklidir. bu nedenle profesyonel balıkçıların içinleri kımıl kımıl etse de beklemeyi tercih ederler.
 • tadi leziz ötesi bi baliktir. konserve olanlarinin limonlu ve zeytinyagli yenmesi salik verilir.
 • galatasaray yüzme okulundaki rütbem. su yüzünde kalmayı becerip, iki kulaç atabilenlerin bir araya toplandığı gruptu. yunuslar kadar fiyakalı olmasak da memnunduk hâlimizden, zira yüzmekten çok, eğlenmeyi tercih ederdik. insan yedisinde ne ise yetmişinde de aynı oluyor, mu...