şükela:  tümü | bugün
  • ilgili üniversitelerin orman fakültesine bağlı 4 yıllık lisans bölümlerinden biri..
    (bkz: istanbul üniversitesi orman fakültesi)
  • memleketimizde orman mühendisliğine oranla çok daha geniş bir iş alanı bulunan bölüm ve meslek.
  • işin içinde mühendislik olunca "esneklik" önemli bir husus. bir orman endüstri mühendisi mezunu, tam olmasa da kendisini inşaat mühendisi, mimar, kimya mühendisi, makine mühendisi, tekne imalatçısı gibi geliştirebilir, hatta geliştirmelidir. amelelik mutlaka ve mutlaka yapmalıdır. sonunun nereye varacağını düşünmeden.. erinmeden, gücenmeden..
    okullardaki eğitim pek tabii ki yetersiz gözükebiliyor, bence yetersiz. ancak şunu unutmamak gerekir ki (bu benim bir hocamdan öğrendiğim bir sözdü) : "iyi bir mühendis, kitapta yazanı iyi bilen değil, aradığı bilginin nerede bulunduğunu bilen mühendistir." bir başka deyişle, araştırmacı olmak şart. açıkcası ben, bugüne kadar kitapları şöyle bir okuyarak ortalama bi derece ile bu bölümden mezun oldum. ancak internet üzerinden uluslararası kaynakları takip ettim. özel sektördeki orman ürünleri işletmecileri ve çalışan benden yaşça büyük meslektaşlarım tarafından bilgiye teşvik edildim, ben de çevremdeki insanları bilgiye teşvik ettim. geçmişe dönüp baktığımda daha iyi anlıyorum: elimizde değerli bir kaynak var : ahşap!

tomruktan al, kereste yap, oradan tekrar kes, lamine et, presle, dekoratif kalas imal et, köprü yap 60 metre uzunluğunda (bkz: glulam) yani glued laminated timber
    tomruktan al, taslak yap, parke üretimine ver, cilayı öğren, tutkalı öğren, masif parke imal et.
    tomruktan al, liflere ayır, tutkalı öğren, preslemeyi öğren, ldf, mdf, hdf üret, laminasyonu öğren, laminat parke imal et.
    tomruktan al, taslak yap, weinig'den geçirip profil yap, deck imal et. deck'e yiv aç, klips kullan, statik hesabı yap, alt konstrüksiyonu belirle, bahçeni, terasını düzenle. istersen pergole, çardak üret.
    tomruktan al, kaplama üret, ister mobilyada kullan, istersen kontraplak üret. kontraplağa film kapla, plywood yap, inşaatçı ol.
    ahşap bitmez, ormanlar da tükenmez, yeter ki doğru yönetilsin. fsc öğren, pefc öğren, eğitimlere katıl, eğitim ver, belgelendir, uzman ol.

bu bölümü okuyunca 1000'in üzerinde hammadde, ara ürün ve bitmiş ürün çeşidiyle uğraşabilirsin, ben öyle 5-6 kalemde saydım şimdilik. ahşap, dünyadaki en esnek geçişe sahip kaynaklardan bir tanesi.. o yüzden geleneksel kerestecilerin pek çoğunun ya da ahşap ustalarının (lamine ve laminat parke ustalarını ustadan saymıyorum.. ahşap ustalarının, makinesini doğru kullanan ustanın yeri ayrı) "esnek" (tırnak içinde esnek diyorum, anladın sen onu) olmasının nedeni de bu, çalıştıkları malzemenin esnekliği... o yüzden siz de bu esnekliği kendinizde sağlayabilirseniz, karşınızdaki insanlar da sizi esnetmez. bir yere kadar amele olursunuz.
  • mensubu olduğum ve uzak durulması gereken meslek dalı.
  • bu bölümden mezun birkaç arkadaşın polislik alımlarına başvurduğunu ve birinin, polisligi kazandıktan sonra 'çok sukur' nidasını hatırlatan başlık.
    abi muhendisiz ama iş yok devlet doğru düzgün almıyor, özel sektör daha çok orman mühendisi tercih ediyor, derken kamu yönetimi mezunu vatandaşın ingilizce ogretmenligi yaptığı memlekette yaşadığımı son anda hatırlayarak sasirmaktan vazgeçtim sevgili sözlük.
  • bitirdiğim bölümdür. (ktü) ne iş yapar ? odun hammaddesinden elde edilebilecek her şey ? lif levha, yonga levha, kereste, parke, mobilya, kağıt ve daha yüzlercesi... devlette iş imkanı kısıtlıdır. ara ara ogm’de kadro açılır. bir de belediyelerin park ve bahçeler müdürlüğünde iş bulabilir. ama ağırlıklı olarak yeri özel sektördür.

bölüme gelenler genelde ilk senesinde sevmezler. ama staj yaptıktan sonra (fabrikalardaki üretim hattı vs) fikirleri çok değişen olur. okuyacaklara tavsiyem, seveceksiniz okuyun yoksa sırf mühendis olayım diye okuyacaksınız aman diyeyim.

özel sektörde çok çok şanslı değilseniz ilk yıllar yorulacağınızı bilin. dolgun maaş olayı 4-5 sene sonra. (ortalama olarak söylüyorum) fabrikaların üretim, üretim planlama, arge, satın alma (genel olarak) birimlerinde çalışırsınız. özelde çalışacaksınız bilin ki sizin gibi onlarcası var. fark yaratmak zorundasınız. yabancı dil, çizim programları vs dolu bir donanımız olması faydanıza olur. fark yaratırsınız.
  • iyi bir üniversiteden mezun değilseniz iş bulabilme ihtimaliniz çok azdır.
  • tercih yapacaksınız ve eğer ileride işsizlik problemi yaşamak istemiyorsanız bunun kardeşi olan ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümüne bakmanızı tavsiye ederim. çok daha geniş bir pazara, çok daha geniş bir yelzapeye hitap eder. bir amme hizmeti olarak kafanda kalan sorular varsa yeşille beni.