şükela:  tümü | bugün
 • "güçlü olan kazanır"
  ilk ve tek maddesidir.
  (bkz: survival of the fittest)
 • madde 1.
  patron her zaman haklıdır.
  madde 2.
  patronun haksız olduğu durumlarda madde 1 uygulanır.
  madde 3.
  büyük balık, küçük balığı yutar.
  madde 4.
  güçlü, güçsüzü ...........!
  madde 5.
  kör tuttuğunu xxer .... !
 • şehirde kullanılan ancak yazılı kuralları olmayan uygulandıkça yazılmış olan bir kanun türüdür.
 • (bkz: ormanlamak)
 • ülkemiz yasalarının çoğunda olduğu gibi yine tanım yoluna gidilmiş, boku çıkartılmış ve insanlara "kanun boşluklarından yararlanma"'nın yolu açılmıştır.
  -la olumm ya yahtın araziyi mnskym!!
  -yok ulen okudum ben orman kanunu m. 2/b'yi.. burası kışlak olarak kabul edilebilir. bi bok olmaz.
 • (bkz: aman ormancı)
 • uygulanisi doga kanunundan farklidir. soyle ki; oncelikle insan olmaniz gerekir. hatta insanligin yuz karasi olmaniz gerekir. bu insanlarin yaninda ormandaki ayi,cakal, kurt gayet ornek alinasi canlilar olarak kalir.
 • -evet gençler bu potada biz oynıycaz
  -ya off pofff
  -he giderken topu bırakın gençler
  -ya!
  -kes!!
  lisemin ilk günlerinde hayatı öğrenmeye başladığım an
  (bkz: kadıköy anadolu lisesi)
  (bkz: kal)
 • red kit macerası (bkz: #8929772)
  yargıç adıyla da anılır, bilinir.

  --- spoiler ---

  teksas'tan new mexico'ya bir sığır sürüsü götürmek üzere yola çıkan red kit ve bir iki kovboy tahtalıköy adında bir kasabanın yakınlarından geçmek durumunda kalırlar. tahtalıköy'de yönetimi elinde tutan roy bin adındaki hem yargıç hem meyhaneci , joe isminde bir ayısı falan olan enteresan arkadaş, red kit'i tutuklar. tutuklama sebebi sığır hırsızlığıdır. kendi kanunlarına göre yargıladığı red kit'i 50 dolar para cezasına çarptırır. cenazeci mahkeme boyunca "asalım onu, asalım asalım!" der durur ama nafile. yalnız red kit, suçsuz olduğundan kelli, para cezasını da ödemez kaçar kurtulur mahkemeden.
  sonra efendim, bad ticket isminde şeklinden şerefsiz olduğu belli olan başka bir arkadaş çıkagelir kasabaya. kendisi de yargıç olmaya heveslidir. red kit, roy bin'i altetmek için bu şerefsiz arkadaşa gaz verir, destek çıkar. netice itibariyle iki yargıcın poker düellosuyla kaşılaşmasını ve kaybedenenin kasabadan ilelebet ayrılmasını tasarlar. poker müsabakasında bad ticket net olarak hile yapar, eski yargıç gururlu adamdır, hilebaz birinin desteklenmesi üzerine karizmayı çakar, kasabadan ayrılır.
  bad ticket tek hakim olduktan sonra kafayı yer, abuk subuk kanunlar getirir, kendisine karşı çıkan red kit'i asmaya niyet eder. red kit'i kurtaran eski yargıç roy bin olur.
  roy bin ve red kit, ayı joe ile beraber bad ticket'i ziyarete giderler. bad ticket kendilerini tuzağa düşürür. sonra bu tuzaktan tünel kazarak kurtulur bizimkiler, ama öldükleri sanılır tuzağı arkalarından su bastığı için. bir süre kasabada hayalet var diye dedikodular dolaşır.
  ve fakat bilimin temsilcisi öğretmen, "ne hayaleti olmaz öyle şey" der ve bizimkileri bulur getirir. cinayet suçundan asılmak üzere olan bad ticket bey de kurtulmuş olur. neyse efendim, uzattım, en sonunda süvariler gelir valla çağdaş adalet kavramını getirirler. roy bin kasabadaki tek yargıç olduğundan kendi kendini yargılar ve kendi kendine yargıçlıktan men cezası verir. kasaba huzur ve refaha erişir. red kit sığır sürüsünün başına döner, görevini tamamlar.
  finalde yine ve hala "ben yalnız bir kovboyum" demektedir.

  --- spoiler ---