şükela:  tümü | bugün
  • ilgili üniversitenin orman fakültesine bağlı "orman mühendisliği" bölümünü bitirmeyi başaran kişiye verilen ünvan..
  • işletme, iktisat, turizm, makina muhendisi, içmimarlar yüzünden özel sektör ahsap sanayii firmalarında dahi işe zor alınan, "orman muhendisi nedir ki agac mı kesiyorsunuz" sorusuyla hayatının sonuna kadar karsı karsıya kalacak olan, muhendislik kelimesinin basındaki orman yuzunden muhendisten sayılmayan, aldıgı işletme derslerinden , cizdigi binalar-istinad duvarları- karayollarından kimsenin haberi olmayan, toplumun ezmeye calıstıgı ama insanların aklını zor erdirecegi kadar saygın ve degerli bir meslek.
  • (bkz: aman ormancı)
  • zamaninda cok kiymetli bir meslekken, simdi ormanlarin yok edilmesiyle o eski ozelligini yitirmis, mensuplarina turkuler yakilmis meslek dali. agaclarin yasini ve kesilecek olanlari da belirler, ayrica orman yanginlarinda bizzat gorev aldiklari da olur. doga sevgisi tasimasi gereken kisilerin yapmasi icap eder, "oduncu musun, ahaha!" seklindeki yaklasimlar ise son derece terbiyeden uzaktir, ayiptir.
  • (bkz: druid)
  • bir de orman yuksek muhendisi vardir ki, daglardaki orman muhendislerine verilir bu unvan.

ingilizcesi forest engineeringdir.
  • - sen ne mezunusun?
    - orman mühendisiyim.
    - a haha haha ne iş yapar o ya?
    -...
    - ağaç mı kesiyosunuz ?
    -...
    -amaan ormancııııaaağ...
    -...
    - size diyolar mı sunta kalas a haha haha
    -...
    -...
    -sen ne mezunusun?
    -işletme ben ... ben işletme mezunuyum işletmeeeaağ.
    -anlıyorum.
  • istanbul da olanına yakın bir konumda konusmlanmıs yasarken peder beyin korkutlamalarıyla sogudum yerin mahsülü insan modelidir.halbuki gayet getirili bir meslek oldugunu sonradan anlamıs bulunduk ki norvec ve isvecte yasayan arkadas sayısı ile ölcülebilir hayat standartları.aynı ekolün ekonomi uzantıları ise su an pispirik ve batak ihtisasi yapmaktadır ki hic eglenceli olmasa gerek genis acıyla gelecege yönelik bakıslar atarken.
  • kavakların şehirde astım hastalarını rahatsız ettigini, cok meşe ekmenin de toprak mineral dengesini bir süre sonra bozdugunu bilen, düşünceli mühendislerdir.