şükela:  tümü | bugün
 • tarla açmak için, villaya yazlığa arsa açmak için, üç kuruşluk rant için, bazen sadece ızgara kanat zıkkımlanmak ya da arabanın küllüğünü kolay yoldan boşaltmak için yapılan; insana özgü mide bulandırıcı eylem.
 • orospu cocuklugunun gostergesidir
 • istanbulda otopark mafyasi olarak adlandirilan bi grup salagin otopark yapmak icin yaptigi eylem. **
 • bir ülkeye zarar vermenin,kötülük yapmanın başka bir adresi.başka bir deyiş ile dağda değil ormanda teröristlik yapmak.
 • yüksek geyikler konseyi yargı ve muhakeme kanunu uyarınca kalpazanlık yapmakla eşdeğerde tutulan suç sabiti.

  - olum iki büyük suç var direk idama gidiyosun. bir orman yakmak iki para basmak...
  - ama paranın da tıpa tıp aynını basarsan asıyolarmış adamı.
  - tabi len, o yüzden adamlar hatalı basıyolar. yoksa babam da bilir cillop gibi 50 liranın aynısını çıkartmayı!
 • bu dünyada dikili tek bir ağacın yok demek ve bunu dünya alemden önce kendine söylemek demektir
  *
 • bir insanın işleyebileceği en aşağılık, en şerefsiz suçlardan biri. yalnızca yaz aylarında gündeme gelip konuşuluyor olması çok fazla önemsenmediği izlenimi uyandırmaktadır. oysa yasalarda gerekli düzeltmeler yapılarak adi bir suç olarak değil de, vatan hainliğine yakın bir suç kapsamına alınırsa, bu suçu işleyenlere de yaşamın sonuna kadar toplumun içine çıkamayacak türden bir ceza verilirse** biraz olsun caydırıcılık sağlanabilir.

  topluma karşı suçtur. çünkü ormanlar insanların yaşaması için oksijen üretmektedir. orman olmayan, çöl türü yerlerde insanlar nasıl yaşıyor o zaman diye soracaklara siktirin gidin orada yaşayın demekten başka hiçbir cevap yoktur.

  geçmiş nesillere karşı suçtur. çünkü o insanlar bizler için ağaç dikmişlerdir. yani birşeyler yapmışlardır kendilerinden sonraları için.

  gelecek nesillere karşı suçtur. çünkü kimse bu dünyada kalıcı değildir. kimsenin de kendinden sonrakilerin yaşam unsurlarına zarar vermeye hakkı yoktur.

  devlete karşı suçtur. çünkü ormanlar devletin yani halkın malıdır.

  insanlığa karşı suçtur. çünkü bir ülkenin bitki örtüsünün ve de ikliminin bozulması dolaylı yoldan diğer ülkeleri de etkilemektedir. birçok ülke bilinçsiz ağaç kesimi yüzünden ormanlarını hala yitirmektedir. bu durumda orman yakmak, uluslararası boyut kazanmaktadır.

  bu kadar ağır bir suçun cezasının, tavuk hırsızı cezası seviyesinde kalmasının, kendileri gibi olanlara yer açmak için orman yakanlardan* başka kimseyi tatmin etmeyeceği açıktır.

  son olarak, yalnızca bu güzel varlıkları yakanlara değil, ormanları işledikleri insanlık suçlarından* kaçma yeri olarak kullanacak kadar insanlıktan çıkmışlara da aynı türden ceza verilmesi gerektiğini, bunun yapılması durumunda halk vicdanının da rahat edeceğini eklemek gerekir.