• bir suredir yeni kosu rotalarinda kosuyorum. eskiden kostugum yerleri taniyip biliyordum, neresinde ne vardir , neresi guvenli neresi degil vs vs

buralar hic tanimadigim ve yabancisi oldugum yerler. 10 gun kadar once dalga gecmek icin su resmi cekmistim ayi ve dag aslani cikabilir. kesin bundan 1 sene once gordu biri, ortaligi birbirine kattilar, tipik amerikali hareketi dedim.... dedim de ...

neyse, ilk kilometreyi bitirdim ufak ufak hizlandigim yerler, acik ve genis bir yola geldim, 20 -30 metre ilerde birsey geziniyor, yolun ortasinda.... gorme ve sonrasindaki 3 saniyede zihnimin icini aktariyorum :

- lan ! ayi !
    - yavru ayi ama !
    - ah tamam ya baksana sevimli gibi
    - e anasi babasi ...?
    - hassiktir ....
    - hasssiktirrrrrrrr!!!!

1 km yi sanirim kendi yas grubumda dunya rekoru kiracak bir sure de topuklarim gotume vura vura geri kosup, arabaya dondum.

ayi ile karsilasirsaniz soyle yapin, boyle yapin vs vs diyorlar ya ... hah iste yavrusunu bile gorseniz, anne babanin orada biryerde olabilme ihtimali butun okuduklarinizi aklinizdan cikartip muthis bir adrenalin salgilamasi yaratiyor. karsilasmamak en iyisi sanirim :)
  • ayı şok
  • edit: bazı arkadaşlar alınmış, sen hiç ayı gördün mü, altına yaparsın vs diye yeşillendirmişler. öncelikle espri yapmıştım ama şöyle de bir gerçek var unutmayın.
    dünyanın bir çok yerinde, kırsal kesimde yaşayan insanların evlerine vahşi hayvanlar giriyor ve bu insanlar doğal olarak bu karşılaşmalara hazırlıklılar. aynı insanlar bir bölgeye hikinge vs gittikleri zaman da karşılarına ayı çıkabileceğini, ya da hangi mevsimde bu riskin fazla olduğunu bilirler.
    öte yandan kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde yalnız yahut arkadaşlarınızla hiking/camping tarzı bir aktivitedeyken durduk yere tek başına bir şahıs öcü gibi karşınıza çıkıyorsa olasılıklar ayı karşılaşmasından daha geniştir.

2 üstteki yazarın dediği gibi. ormanda ayı, kurt, yaban domuzu ve bulunduğunuz yere birkaç bazı vahşi hayvan ile karşılaşmanız olasıdır. orada ne yaptığınıza göre bu karşılaşmayı bekliyor dahi olabilirsiniz. ama ortamın ortasında bir anda sizden başka bir insanla karşılaşıyorsanız, işte o zaman işler karışır.

şöyle düşünelim;

ayı niye ordadır? beslenmek için arayıştadır, kendi alanını kuyordur vs.

sen niye ordasın bi kere? av? kamp? yürüyüş? hadi tamam kabul ettik bunları.

bir de bu diğer kişi çıktı şimdi başımıza; bu niye burda? kaçak? öldürdüğü kişiyi gömmeye geldi? seni öldürmeye geldi? seni takip ediyor, s**ecek? her şey olabilir yani.
  • dayı diye hitap edin, hoşuna gittiğini göreceksiniz.
  • burnuna yumruk veya tokat atmaya calışın,orada sinirleri çok yoğun, direkt nakavt oluyorlar. ılk karsilasmada oncelikle kollarinizi acarak bagirin olabildigince ki ayının gözü korksun. bir anda çok hizlı burnuna vurmaniz gerekiyor,eger ayı önce saldirmaya çalışırsa pencesinden kaçıp arkadan kavramaya çalısın gövdesini,arkaya saldiramaz. ayı genelde sizden hizli koşar boşuna kacmayın, burnuna vurmaya veya gozlerini kör etmeye çalışin.
  • insanlar üzerinden hayvan duyarı kasan kişi geldiğine göre başlığı kapatabiliriz.
  • karşılaşanı görmüşlüğüm var, soğuk iklim kamuflaj falan yırtık pırtık hip-hop çı pontuluna dönmüştü, kim daha çok korkmuş gülmekten soramadım
  • kurtulma sansın yok denecek kadar az . ormanda ne işin var kardeşim orası hayvanlarin yasam alanı onlar da mı şehire insin
  • ayı farketmeden kaçarsan yırttın. koşarak kaçman imkansız.
  • şehirde her gün ayılarla karşılaşanları korkutmaz.
hesabın var mı? giriş yap