şükela:  tümü | bugün
 • yedi sene orman mühendisliği okumama rağmen böyle bir bilgi gelmedi bana.
 • bundan binlerce yıl evvel mısırlı firavun psammatikos da benzer birşey düşünmüş ve doğan bebeklerin nasıl olup da gün geldiğinde mısır dilini konuşmaya başladıklarını merak etmişti. ona göre tanrı da mısırlıydı ve bebeklere mısır dilini öğretip dünyaya gönderiyordu. yani dünyaya gelen her çocuk default olarak mısır dilini biliyordu.

  psammatikos bir deney yapmaya ve düşüncesini ıspatlamaya niyetlendi. tarihteki ilk dilbilim çalışmalarından biri olan psammatikos deneyinde, firavun yeni doğan bir bebeği zindana tıkıp kimseyle görüştürmeyecek, günü geldiğinde çocuk mısırca konuşursa da kendince bu iddiasını ıspatlamış olacaktı. yani tanrı mısırlı olacaktı.

  yıllar geçtikten sonra çocuğun ağzından bekos sözcüğü çıkmıştır. yani, mısır dilinde ekmek. psammatikos bunu, savını ıspatlamak için yeterli görmüştü ve kendince ikna olmuştu. ne var ki yıllar sonra yapılan modern dilbilim çalışmaları bunun bir yanılgı olduğunu ortaya koydu. insanlar bir dili öğrenmiş olarak doğmazlar, öğrenmeye elverişli olarak doğar ve dünyada bunu öğrenirler. muhtemelen bebeğe yemek götüren hizmetkarlardan biri ağzından bekos sözcüğünü kaçırmış, çocuk sadece o sözcüğü duyduğu için de bekos kelimesini telafuz etmişti.
 • sanki hiç örneği olmayan hipotetik (hypothetic) bir durumdan bahsediliyormuşçasına rahaaaat rahat sallanmış uydurmasyon.

  ormanlarda büyüyen yüzlerce çocuk bulundu bugüne kadar, gazetelere manşet oldular "işte gerçek tarzan" falan gibisinden magazinsel başlıklarla, hiçbiri de arapça konuşmuyordu.

  lan şunu yazmak bile kendi zekama hakaret etmek gibi geldi vallahi, sanki hani bir çocuğu ormana salsak büyüse ve gizli kameralarla onu takip etsek, bir noktada arapça konuşmaya başlamasını belgelendirebilme ihtimali varmış gibi oldu yazınca.

  öyle bir iddia ki, çürütmek için tuşa bastığıma utandım.

  ha, bir de: imam hatip okullarında falan neden arapça dersi bütçesi var ki, dönemsel olarak ormana salalım oradaki gençleri? öğrenebildikleri kadar artık...
 • ruhsal sorunları olan dinci iddiası.

  başlık başıma editi.
 • şimdi hiç doğal dillere, bebeklerde dil edinimine, noam chomsky'ye girmeye gerek yok. ortada böyle bir olası evrende yaşayan dostlarımız var, bizim görevimiz öncelikle bu adamları analiz etmek olmalı.

  adamın kafasındaki bilgiler şu şekilde: güneş doğar, pazartesiden sonra salı gelir, ormana bırakılan bebek arapça öğrenir, mücahit bir çocuğun attığı taş tank patlatır. siz bu adama gelmiş bilim diyorsunuz o da size diyor ki "bilimin tespiti". al işte, adamın kafasındaki bilim bile bu şekilde, bilim tespit etti bebekler arapça bilerek doğuyor minvalinde bir şey.

  işin özü bu adamın kafasındaki "ormana bırakılan bebek arapça öğrenir" bilgisi aslında hiçbir yere tekabül etmiyor, kendi kendine bu adam "gerçekten bir bebeği ormana bırakırsak bu bebek arapça öğrenir mi?" demiyor. böyle şeyler üzerine yarım saniye bile düşünmemiş ancak biliyor ki cinler var ve uydu tamir ediyorlar, filistinli çocuklar taş ile tank patlatıyor, imanı olanlara savaşta melekler yardım ediyor, ebabil kuşları taş atıyor, ormanda bebek arapça öğreniyor, astronot ayda ezan sesi duyuyor vs.

  bizim sorgulamamız gereken nokta işte tam burası, 21. yüzyılda internetin her türlü olanağından faydalanan birisi nasıl oluyor da hala böyle şeylere inanabiliyor? yani böyle bir adamın kafasındaki tüm inanç sistemi belki de düzgün bir sorgulamaya yarım saat dayanabilecek kapasitede ancak yıllarca dayanıyor.

  kimin sözüydü bilmiyorum ancak "müslümanlar hem amerika'nın aya çıkmadığına hem de neil armstrong'un ayda ezan sesi duyduğuna inanan insanlardır" demişti birisi, tam olarak bu işte güzel kardeşlerim. çoğu müslüman için "kediler tüylüdür" ve "kediler tüysüzdür" önermeleri aynı anda var olabilir, çünkü aradaki semantiği kuracak kadar kafasını yormuyor bu insanların çoğu. siz hala bilim vs diyin, nafile.
 • - ormanda kendi başına büyüyen çocuk arapça öğrenir.
  - hayır 31 çekmeyi öğrenir.
  - ama günah o!
 • dincilerin neden içmediginin kanıtı olan " bilimin bir tesbiti" daha. bu kafaya icmeden ulasiyorlar, bilimin asil icmeden nasil bu kafaya ulastıklarını arastirmasi lazim.

hesabın var mı? giriş yap