şükela:  tümü | bugün
 • bilindiği üzere aslanlar ormanlarda yaşamaz. doğal yaşam alanı orman olanlar bazı kaplanlar ile jaguarlardır. fakat aslanlara yıllar boyunca ormanlar kralı ünvanı verilmiştir.

  nat geo'da bu bir programda anlatılmıştı. sebepler;

  - aslanların güçlü sesi. (sesi karizmatik erkek, yaklaşık 100 km ötedeki diğer erkek aslanı bile kavgaya davet edebilir)
  - aslanların yeleleri. (gür saçlı erkek)
  - aslanların büyük kafası.
  - krallık, aile. ( en güçlü erkek aslanı elde eden dişi ailesine çok bağlı)
  - aslanların en tecrübeli kavgacı olmaları (bir aslan küçüklükten beri çok fazla kavga eder)
 • çünkü aslanın haremi var. bir sürü dişi önüne yemek getiriyor. ona kral denmesin de kime densin aq ?

  ha neden orman ? bana sorarsan sazlıkların düzlüklerin kralı desen daha uygun. aslan ormanda yaşamaz bildiğim.
 • kaplanın yaşadığı bölgelerde monarşi olmaması sebebiyle kendisi en fazla cumhurbaşkanı veya başkan olabilmektedir.
 • youtube da aslan kaplan kavgası izlendikten sonra hak verilecek olay
 • eskiden, çok eskiden anadoluda bile aslan yaşadığı düşünülüyor, o zamanlar buralar hep dut ormanıymış, ondandır.

  tabii bir şekilde ormanların kralı olsalar bile, bir sibirya kaplanı olamazlar, o ayrı.
 • çünküm sosyal bir hayatları olduğu için denülebülür bu soruya. kaplanlar ise asosyaldir. çiftleştikten sonra karıya eyvallah çekip yoluna giden, ardında gözü yaşlı yavrular bırakan bencil ve sorumsuz ibnelerden kral olmaz. aslan, ailesi uğruna yaşarken kaplan sadece kendisi için yaşar.

  kral dediğin aileyi korur kollar gözetir. savunur. aile fertlerinin sorumluluğunu da üstlenir. kralın malı mülkü hanedanı toprağı olur. kurulup oturacağı bir tahtı olur. bu özellikler de aslanda vardır. kaplandan anca sirk maymunu olur. yavşak rusbu çocuğu. senin mına korum. adam olacaksın önce. şerefsizin evladı. önce evinin yolunu bileceksin akşam olunca. kimsin lan sen. sen kimsin mına kodumun kedisi. ye iç gez anca kendine yaşa. pezevengin evladı. senin o ince beyaz bıyıklarını pişmaniye diye skertir aslan cecil! sana kral diyenın de mına koyyim. mandarin ördeği senden daha asil. senin sorunun nedir biliyor musun dostum! gücü kaslarında zannetmendir. güç o değildir. güç; gücünü güçsüzlerle paylaşabilmektir. oysa sen kaplan denen ibne sen tek başına bencilce yaşamayı seçmişsin. hiç bir dişi kaplana seni seviyorum dedin mi? onunla 1 günden fazla zaman geçirebildin mi? anca mala vur-kaç taktiği ile yaşadın hayatı. oysa ki güç bir güzel kadını kolları altına alabilmek, çocuklarına sahip çıkabilmek onların ödevleriyle cep harçlıklarıyla ilgilenebilmekti. sen hiç yelelerine sokulup tenini koklayan yavru nedir bilir misin? üşüdüğünde koynuna sarılan bir karın oldu mu? sabah seni öperek uyandıran ve ormana gönderen ve akşam olunca da avdan dönerken seni kapıda karşılayan ahu gözlü bir dilberin bakışlarında tereyağı gibi eridin mi hiç? ailene ilişen sırtlanların burnunu pençeledin mi hiç? geçen hafta senden borç alıp da durumu iyi olmadığı için borcunu ödeyemeyen orangutan faik'in mahallesinden değil de yolunu değiştirip çakal carlos'un mahallesinden geçtin mi? ama yoo dostum yoo sen kolayı seçtin, ben fantayı. bu yüzden de kral değilsin sen. sen bir gölgesin. bir gölge kadar zayıfsın. bu yüzden senin değil aslan'ın heykeli dikilir hep. taş gibi diri ve iri. sen ise bencil nefsinle birlikte ormanda bir korkak gibi sinsice yaşarsın. sende liderlik vasfı yok ki bi kere. götün hiç bir zaman yemez bir aile sorumluluğunu üstlenmeyi. yalnız yaşar yalnız ölürsün. sen hiç gerçek bir aslanla karşılaştın mı yavşak! bir aslan senin o kuyruğunu götüne sokar ve araba maskotu gibi dallarda sallandırır seni. bir kedin bile yok, ağlıyor musun? hadi siktir git!

  neyse. sinirlerimi hoplattı sabah sabah. efendim kaplandan kral olmaz. anca sinsi bir vezir olabilir. gerçek kral aslandır. ve bu hep böyledir. bu arada başlıktaki orman kelimesinden kastın tabiat ve doğa olduğunu anlayamamış olanlar şu dakikadan itibaren başlık dışıdır.

  aslan burcu erkeği olduğumu söylemiş miydim bu arada :)

  debettin: (bkz: larende anadolu lisesine kitap topluyoruz)

  debettin-2 yoksul bir aileye destek: (bkz: antalya yoksul aile)
 • kral dediğin çalışmaz yatar çünkü.
 • bir soru. cevap veriyorum: asya aslanı denen ve ormanda ikamet eden bir hayvan vardır ki eski çağlarda soyu hindistan'dan, iran ve mezopotamya'yı da içine alarak, anadolu'ya kadar uzanırmış. anadolu, iran ve mezopotamya'dakilerin zamanla nesli tükenmiş ancak halen hindistan'ın çok küçük bir bölgesinde varlar ve muhtemelen yavaş yavaş tükenmekteler.
  https://en.wikipedia.org/wiki/asiatic_lion

  şahsen aslanın bu ünvanı aldığı bölgenin günümüz medeniyetlerinin ilk filizlendiği mezopotamya bölgesi olduğunu tahmin ediyorum. buradan da şanı avrupa'ya falan yayılmış olmalı. yoksa ingiliz ne bilsin aslanı? ama adamların neredeyse bütün armalarında aslan vardır.

  kral olarak adlandırılma sebebi de şuymuş: bu aslanlar, ormanda sinsi ve gizli bir avcı olan kaplanın aksine, korkusuzca saklanmadan dimdik dururmuş. sürü olduklarından dolayıdır herhalde.

  büdüt: yav arkadaş hepiniz önceki entry'leri okumadan yazıyorsunuz lan. yazdık işte şuraya nedenini, kıçımızdan uydurmadık yani, okuyup öğrendik.