şükela:  tümü | bugün
  • galatasaray üniversitesi öğrencilerinin 26 mart 2013 tarihinde prömiyerini yaptığı oyun. tek kişilik bir oyunu bir grup halinde sahnelemişler, yönetmen harikalar yaratmış. oyunculuklar da üst seviye. görülmeye değer, hatta imkan varsa kesinlikle görülmesi gereken bir çalışma olmuş.
  • 29 ekim 2014'te eskişehir go sahne'de prömiyer yapan oyun.

hem ali eyidoğan'ın tek kişilik performansı için hem de misler gibi yepyeni sahne için görülmeye değer.
  • koltes'in okuma fırsatı bulmadığım eserini dün akşam rıca kocaoğlu'nun müthiş performansıyla zorlu psm'de izledim. rıza kocaoğlu'nu dot'taki kürklü merkür'den sonra hikayem paramparça'da izlemiştim ve her zaman yeteneğine hayran kalmıştım. yine öyle oldu. birkaç bölüm dışında başarılı buldum. spoiler olmayacağı için doğrudan yazıyorum, oyunun ortalarında cam kabinin içine girip oynadığı sahne çok gergin, çok iyiydi. önümde sik duyunca tıs tıs gülen birkaç kişi dışında seyirci de iyiydi.

hepsinin ötesinde oyun için tekrar stüdyoya girip vivaldi'nin sposa son disprezzata'sını seslendiren soprano simge büyükedes'in önünde eğiliyorum.

gereksiz bir bilgi olarak: hikayem paramparça ve ormanlardan hemen önceki gece ile toplamda rıza 2 saat durmadan konuşmuş ben de karşısında oturup dinlemiş oldum. düşününce garip oldu.

izleyin bu oyunu: http://www.zorlucenterpsm.com/…an-hemen-onceki-gece
  • rıza kocaoğlu preformansı tüyler ürpertici olan eser. 21 mart 2015'e kadar zorlu center psm'de.
  • rıza kocaoğlu'na etkileyici performansıyla 2015 tiyatro eleştirmenleri en iyi erkek
    oyuncu ödülünü kazandırmış oyun.
  • 8 - 30 mayıs 2015 tarihleri arasında, zorlu performans sanatları merkezi'nde * * sahnelenecek.

--- spoiler ---
    içinden yalnızlık, aşk ve başkaldırı geçen bir gece. karşısındaki kaçıp gitmeden her şeyi anlatmak isteyen bir adam. dinmeyen yağmurun altında, ulaşılamayan bir otel odasının arayışında, ikiyüzlü sisteme karşı sıkabileceği yumruklarından başka bir şeyi olmayan bu adamın soluksuz koşusu.
    --- spoiler ---
  • rıza kocaoğlu'nun performansı eşsiz, allah gibi oynuyor.
    metni de bir şekilde bulup, sakince okumak istiyorum, epey kuvvetli bir metin.
  • yaklaşık 3 yada 4 ay önce rıza kocaoğlu'nun müthiş performansıyla izlediğim oyun.

oyundan çıkınca yaklaşık 1 saat kadar kendime gelemedim. çünkü o kadar iyi canlandırmışki karakteri rıza, sanki sizle konuşuyormuş gibi geliyor. 1,5 saat durmadan karşında sana bir şeyler anlatıyor, gözlerinin içine bakıyor, suratına suratına haykırıyor.

zorludaki sahne tasarım olarak gayet güzeldi bu oyun için.

eğer yeni sezonda da oynarsa kesin bir kez daha gitmeyi düşünüyorum, çünkü gerçekten çok başka bir tecrübe yaşatıyor size.

oyundan bir kaç gün sonra hemen kitap halindeki metnini edindim. oyuna kapılıp kaçırdığım anların üzerinden tekrar tekrar geçitim günlerce. gerçekten çok sert bir eser. koltes'e hörmetler, rıza'ya saygılar.

--- spoiler ---

sokağın köşeini dönüyordun, seni o zaman gördüm, yağmur yağıyor, üst baş sırılsıklam, saç baş perişan, olacağı bu tabi yersen o kadar yağmuru, ama olsun lan dedim içimden, yürü be dedim n'olcağı varsa olsun...

--- spoiler ---
  • üç gün önce izledim ve böyle bir performans mümkün mü dedim kendi kendime. yani gerçekten benim için bir ilkti. nefes kontrolünün böylesini görmemiştim. sıradan bir oyuncunun oyunun yarısında baygınlık geçirebileceği bir tempo düşünün. büyüleyiciydi fakat çok yorulmuştum çıktığımda. kaçırmayın.