şükela:  tümü | bugün
 • bir grup orman mühendisi gencin meydana getirdiği oluşum.
 • (bkz: ormanya.com)
 • henüz gelişim aşamasında olan (çünkü hala tüm hayvanların bilgi tabelaları vs yok ve bazı kafesler boş. belli ki geliştirilecek) mükemmel bir vakit geçirme alanı

  içinde iguana, lama, geyik eşşek, papağan, lemur, zebra gibi hayvanlar bulunan ve vakit geçtikçe daha da güzel olacağı kesin olan mekan.

  şuanda girişler ücretsizdir.
  çocuklar için mükemmel bir yer
  özellikle ağaçlar yeşillikler vs çok beğendim. yanılmıyorsam kocaeli büyükşehir belediyesine ait
  http://www.kocaeli.bel.tr/…asam-parki-ormanya/31760

  burası ilerde çok değerlenecek
 • girişlerin şimdilik ücretsiz olduğu ama ücretli muadili olan mekanlardan çok daha muhteşem olan doğal yaşam parkı.

  içerisinde yürüyüş parkurları ve hayvanat bahçesi ile gerçekten çok kaliteli bir çalışma olmuş. pazara günü dolayısıyla kalabalık, hafta içi gerçekten kafa dinlenebilir.

  edit : izmit sakarya yolu üzerinde tabelası mevcut, oradan girince ulaşabilirsiniz.
 • tam kafa dinlemelik, şehir hayatından çok fazla yol tepmeden uzaklaşıp, doğa ile baş başa kalmalık bir yer. kocaeli belediyesini böyle bir alan oluşturduğu için tebrik ederim. bu mevsimde de başka güzel.
  hayvanat bahçesi de ayrıca çok güzel olmuş. hayvanları diğer hayvanat bahçelerindeki gibi çok uzaktan görmeye çalışmıyorsunuz. ne bileyim bir eşşeği sevebiliyorsunuz, bir geyiğe meşe palamudu uzatabiliyorsunuz. içerisinde farklı uzunluklarda yürüyüş ve bisiklet parkurları var. yanılmıyorsam 15 km ye kadar yürüyüş yolu, 8 km ye kadar bisiklet yolu vardı. fotoğrafçılara çok malzeme var.
  ormanya'ya girişler ücretsiz. ileride ücretli olur mu bilmiyorum. içeride yer alan antik kapı isimli kafede fiyatlar çok uygun. çay bu zamanda 1 tl. wc'ler ücretsiz. her ile böyle doğa ortamı lazım. aslında olması gereken belediyecilik anlayışı bu ama bu tür insana olan yatırımları görmediğimiz için bize tuhaf geliyor. 10 üzerinden 10 puan vallahi. vatandaşlarımızın içine sıçmaması dileğiyle.
 • ne alaka ise youtube video önerilerinde karşıma çıkan bir video sayesinde varlığını öğrendiğim mekan. izmite gider gitmez ziyaret etmeye çalışacağım. hobbit evlerine benzeyen yere bayıldım, keşke içinde de kalınsa fakat maalesef 7-14 yaş arası çocuklar için tasarlanmış ve içinde kalınması mümkün değilmiş.
 • kocaelinde gittiğim hobbit evleri yeşillik vs çok güzel bir yer. tavsiye ederim.
 • bünyesinde hobbit evleri ve değirmeniyle mini bir shire köyü barındıran, çocuk hayvanat bahçesi bulunduran, kuş sesleri ve temiz havaya doyabileceğiniz doğal yaşam parkı. haftasonları aşırı kalabalığa rağmen hala tertemiz olması iyi çalışıldığının göstergesi. ancak belediye girişi ücretsiz yapmak yerine özellikle haftasonu 3-5 tl gibi cüzi bir ücretlendirme yapsa hem bütçe hayvan yemleri için kullanılabilir, hem de her haftasonu tekrar tekrar gelenler azalacağı için kalabalık dengelenir. mangal yapmanın yasak olması da ayrıca güzel. mangal dumanına boğulmak yerine temiz hava çekiyoruz ciğerlerimize
 • sanırım kocaeli'de gidilebilecek en güzel yer. en sevdiğim yeri olan maşukiye'nin karmaşası ve kalabalıklığından sonra çok iyi geldi ormanya. çocuk hayvanat bahçesi ayrı güzel, çocuklu ailelerin tercih etmediği parkurlar ayrı güzel, parkurlarda ara ara kenarlarda bulunan oturma yerleri ayrı güzel. sadece belki bir tane daha kafe olabilir ya da büyütülebilir; çünkü çok kalabalık oluyor, insan içine bitirmeye ve su almaya bile üşeniyor.
  insana sırtında çantası, çantanın içinde kahvesi, sandviçi, sofra bezi, kitabı, mümkünse altında bisikleti, yanında ise sevdiği insanlarla gidip, saatlerce orada kalsa aklına evine gitmek gelmez gibi geliyor.
 • şehrin gürültüsü ve kirli havasını bir tarafa bırakın gidin gezin temiz hava alın.

  eksikleri;
  otopark giriş çıkış sorunlu,
  çardak ve bank sayısı artırılabilir,
  cafe daha kullanışlı ve geniş hizmet sunabilir.