*

şükela:  tümü | bugün
 • bir evrenin tamamının ölçülemediği durumlarda, evreni en iyi temsil edebileceğine inanılan ( ki yumuşak karnı budur) rassal seçilmiş, yeterli büyüklükteki küme.

  (bkz: örnekleme)
 • bir evrenin tüm özelliklerini yansıtan bir kısmı veya alt setidir. örneklem ile çalışarak, büyük grup* hakkında geçerli sonuçlar elde edilmeye çalışılır. evrene ulaşılması zor durumlarda, yani evren çok büyükse, örneklem seçilerek çalışma gerçekleştirilir. random örneklem seçilebilmesi için evrendeki üyelerin listelenebilmesi gerekir.
  ekşi sozlukteki tum yazarlar evren olarak alındığında, bu evreni temsil edebilecek sayıda, her nesil azimli yazardan yeterli sayıda seçilerek daha az sayıda elemanın belirlendiği random bir örneklem olarak çalışmayı kolaylaştırmak olasıdır.
 • n ile ifade edilen ve evrenden sistematik tesadüfi örneklem seçimi, tabakalı örneklem seçimi gibi çeşitli tekniklerle seçilen topluluktur.
 • radikal yazarlarından haluk şahin bugünkü yazısında bu terimi açıklayan bir örneği yazının anafikri yapmıştır. genelde istatistik derslerinde de hocaların anlattığı bu örneği direkt kendi yazısından alıntılayalım:

  "...istatistik derslerinde, 'örneklem' seçmenin mantığı anlatılırken bir kazan çorba örneği verilir. denir ki, çorbanın tuzlu olup olmadığını anlamak için kazandaki çorbanın tamamını içmemiz gerekmez. bir kaşık çorba yeter. yeter ki, çorba iyi karıştırılmış ve sizin kaşık çorbayı o bölgeden almış olsun!
  eğer çorba iyi karıştırılmamışsa, sizin aldığınız kaşık çorba zehir gibi tuzlu ya da iç bayacak kadar yavan olabilir."

  kaynak: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=225249
 • evet, yani daha sabit şekilde; "bir araştırmada bütünü anlamak için bütünden seçilen araştırma tekniklerinin uygulanacağı grup."
 • araştırmada anket için seçilen ve hedeflenen evreni temsil ettiğine inanılan bir grup insan.
 • gözlenmek üzere bir anakütleden seçilen birimlerin oluşturduğu alt topluluktur.yani anakütleyi yansıtan bir parçadır.anakütleye ulaşılamayan veya anakütlenin hayvanımsı olduğu durumlarda çok işe yarar.sakın ha örnekleme ile karıştırmayın.bedelini ağır ödersiniz.
 • araştırmanın ve oluşturulacak kuramın güvenilirliği, örneklemin evreni ne kadar iyi temsil ettiği ile doğru orantılıdır.