şükela:  tümü | bugün
 • örneklem üzerine yapılan araştırmalar ile evren hakkında kestirim yapma işlemi.
 • matematiksel istatistiği vermeden alamayacağım ders
 • çok fazla veriden belli noktalardan sınırlı sayıda veri seçerek o bir sürü noktanın ortalama-genel davranışını öğrenmeye/çözmeye çalışmaktır. veya diyelim ki bir film izleyeceksiniz ama zamanınız yeterli değil, film 3 saat diyelim; siz de atlaya atlaya sizce önemli gördüğünüz yerleri izleyerek 40 dakikada kendinizi bu filmi izlediniz sayıyorsunuz. işte yaptığınız bu olay örneklemedir. ha doğru mudur o tartışılabilir ama örneklemede asıl amaç kusursuz sonuç elde etmek değil, sonuca en yakın değere en az hata ile ulaşmaktır.
 • kitleden*, kitlenin yapısına en uygun örnekleme yöntemiyle örneklem seçilmesi ve örneklemden kitle parametrelerinin tahmin edilmesi sürecidir.
 • spektrum hesaplamalarında verilen bir fonksiyonun tanımlandıgı ortamın belirli koordinat noktalardaki ayrık değerlerinin elde edilmesi işlemine denir.
 • anakütleden rassal olarak seçilen örneklem'i inceleyerek, bahsi geçen anakütle hakkında bir genelleme yapma işlemidir.
  peki neden örnekleme yapılır?
  -emeği ve maliyeti azdır.ayrıca zamandan da tasarruf edersiniz.hem belki de anakütleye ulaşamıyorsunuzdur ve ondan bi parça örneklem çekip örnekleme yaparsınız.

  örnekleme teknikleri 4 tanedir:

  -basit tesadüfi örnekleme : öncelikle anakütleyi temsil edecek örneklem rassal olarak seçilir.anakütle çerçevesi oluşturulur.ve herbirine rastgele numaralar verilir.örneğin tombala gibi.iadeli ve iadesiz seçimler yapılabilir.ama iadeli seçim pek de işe yarar sonuç vermeyebilir.çünkü çekilen sayının bi daha gelme olasılığı vardır.

  -sistematik örnekleme : anakütle çerçevesi oluşturulur.ve birimler önce özelliklerine göre sıralanır.sonra bunların içinden seçim yapılır.

  -tabakalı örnekleme : sistematik örneklemede olduğu gibi gruplama yapar.anakütleyi alt anakütlelere ayırdıktan sonra alt birimlere ayırarak iyice homojenliği artırır.bu gruplar kendi içlerinde homojen; kendi aralarında heterojendir.

  -küme örnekleme : bu da gruplama yapar aynen tabakalıda olduğu gibi.ama tek farkı şudur.burada gruplar kendi içlerinde heterojen; gruplar arası homojendir.ve burda örneklem seçilmez küme seçilir.yani önce alt anakütlelere ayırıyım sonra birimlere ayırayım oalyı yok.direk kümelere ayırır.adı üstünde.
 • yaz okulunda almıştım bu dersi. o zamanlar yardımcı doçent olan kadın geliyordu. amerikada eğitim almış felan . havalar binbeşyüz. asıl hoca sadece dönemde ders veriyor ancak ondan da geçen kişi sayısı belli. kadın ders anlatmaya üşeniyor ya da bize acı çektirmeyi seviyordu ya da ikisi birden işte. konuları üçerli gruplar halinde dağıttı sınıfa. problemler ve çözümleri var bir de. esas hocanın çözümlü örneği bize düştü şansa. ancak çözüm yolu ve sonucu yanlıştı. bunu sadece ben farketmişim. soruyu doğru yolla çözmem ve doğru sonuca ulaşmam, o kadını daha da sinir etti. sanırım en çok da benim yanlış yaptığımı iddia etmesinden ve daha sonra hatasının farkına varmasındandı .
  evet her anından zevk almıştım ama yine de dersten kaldım, dönemde geçtim.
 • ihtiyaç duyulduğu zamanlar:

  http://i.hizliresim.com/g8pdlq.jpg