• 22 eylul 1934 doğumlu italyan ses sanatçısı.1968 san remo müzik festivalini kazanmıştır. oceans twelve filmindeki l appuntamento adli nefis şarkıyı seslendirmiştir.
  • birkaç gündür yukarıda @alberto fabbro isimli yazarın 06.01.2013'te yazdığının aynını yaşıyorum. kiminin eskisi, kiminin yenisi oluyor işte...

(2018) un pugno di stelle isimli 3 cd'lik albümüne ulaştım. ilk dinleyişte şaşırdım, ikinci, üçüncü derken, bir baktım üç gündür aynı albümü dinliyorum. bırak bırakabiliyorsan.
  • israilli şarkıcı idan raichel'le birlikte söyledikleri che sia buona vita isimli şarkısıyla şu sıralar gözlerimi kapatıp cenova'nın, bolonya'nın, parma'nın inişli çıkışlı sokaklarında yürütüyor beni. başımı nereye çevirsem rönesansı, aydınlanmayı, mimariyi, taş döşeli yolları, kıvrımlı sokakları, kuleli, kemerli, kameriyeli mecidi dönemini ve o italyan ruhaniyatını görüyorum. sonra şarkının kimi yerlerinde bir trompet solosu giriyor ki tüm hücrelerim müziğin baştan çıkarıcı, sonsuz çağrışımıyla titreşiyor.
    ornella'nın pamuk gibi yumuşak, geçmişin güzel, sihirli günlerine götüren harikulade sesi, italyanca'nın ah o kurban olduğum ityalyan'nın akustiği, fonetiği... ve bir gün, belki italya'nın ortaçağ'dan kalma bir köyünün geleneksel barlarının birinde soğuk bir bira içmenin hayaliyle, özlemiyle doluyor içim.
  • neredeyse yedi yıldır ve özellikle geçtiğimiz şu son iki yıl boyunca, italyanca şarkılar dinleyen biri olarak; kendileri başta caterina caselli olmak üzere ve gigliola cinquetti'den sonra en sevdiğim italyan kadın sanatçı olmuştur. e cosi per non morire, l'appuntamentoi, domani e un altro giorno, la musica è finita, una ragione di piu gibi çok beğendiğim şarkıları var. şimdilik en bilinen şarkıları olabilir ama bu şarkılar, bu kadının sesinden dinlenilmeye değer çok nadide parçalar olabileceğini gösterdiği için zamanla yeni şarkılarını da dinleyeceğim.
  • 'la voglia la pazzia l'incoscienza l'allegria' albümünde vinicius de moraes ve toquinho ile çalışmış olan müzisyen

(bkz: samba della rosa)
  • italyanca’ya başlatır.
  • (bkz: ornella muti)
  • dün çıktığı iş sanat konserinden sonra artık şarkı söylememesini dilediğim şarkıcı. belli bir yaştan sonra olmuyorsa zorlamamak lazım.
  • 1961'de yayınlanan "cercami / un grido" isimli 45'liğinin hastası olduğum italyan ses sanatçısı. sesi ilk dinleyişlerde fazlasıyla kalın, hatta kaba tabirle boru gibi gelmişti, ama özellikle cercami'nin bestesi ruh halimi yakalayıp büyüsünü üzerime salınca o sesin niteliği benim için oldukça değişti, aklımdan bütün o kaba tabirler gitti, "billur sesli" tarzı iltifatlar geldi. son dinleyişlerde beğenim o kadar zirve yaptı, yorumu o kadar üst düzey gelmeye başladı ki, hep başkasının yazdığı şarkılarla albüm yapıp duran şarkıcılara saygı duyamama huyuma bir istisna oldu vanoni.

bugün 80'ine merdiven dayayan divayı canlı dinlemek için muhtemelen geç kaldık, o zaman bana tezgahlarda başka plaklarıyla karşılaşmayı ummak düşüyor.
  • her şey bir yana "quanto tempo e ancora" cover'ı bile beni bu sayfaya yazmak zorunda hissettirmiştir. bugünlerde 85 yaşında olan ornella teyzemize uzun ömürler diliyorum.
    hakkında sayfalarca yazabilirim ama ... sonraya.

iş sanattaki konserindeydim; muhteşemdi. o yaşında ayakta 70 dk civarı söyledi, sonunda koluna girip götürdüler. sesi ve performansı harikaydı. bakma sen ornella abla bizim dallamalara... bir halttan anlamayan çapsız ruh hastaları ota boka sararlar burada.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap