şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisini tanımazdım, tanımadığım için de bir eksiklik hissetmezdim. muhtemelen şakalarını da beğenmem, duyduklarımı beğenmedim zira. amerikalı stand-up sanatçısı ve oyuncu olan bu abimizi jerry seinfeld'in comedian isimli belgeselinde gördüm, tanıdım.

  orny abimiz, ukalalığı ve biraz havalı filan olmasıyla hakir görünüyormuş. bundan da pek mutsuzmuş. içimden "belli tipinden zaten, meymenetsiz" dedim ben de.

  sonra adam gitti, çalışma odasını gösterdi. devasa dolaplar içinde, yüzlerce defterler, günlükler, çalışma notları, eski komedyenlerle ilgili aldığı notlar, gösteri stratejisi çalışmaları vs vs. 5 ton kağıt vardı o odada, kesin.

  içten içe tebrik ettim adamı. ukala olmak bu çalışkanlığa yakışır işte dedim.

  ne de olsa bilgisiz ukalalık olsa olsa budalalık olurdu ve orny abimiz ukala olmayı hak eden çalışkan ve bilgili insan oluyordu. *

  imdb: http://www.imdb.com/name/nm1229407/
  twitter: https://twitter.com/ornyadams
  web site: http://www.ornyadams.com/
 • comedian adlı belgeselde gelişim süreci incelenen komedyen. bu belgeseldeki tanıtımı onu başarısızlığıyla ünlendirdi sanırım. komedisini bilmiyorum, izlemedim. ama belgeseldeki birkaç kesiti fena değildi. genel olarak da ortalamanın üstünde bir kalitesi olduğuna eminim, sonuçta letterman'a falan çıkmış yani, başta gösterilen kesitlerde de bu işe ne kadar mesai ayırdğını yazdığı günlüklerden, notlardan anlıyorsunuz gayet.

  ama sürekli şu negatifliği yok mu, benim sinirlerimi bozdu. belgeselin en başlarında seinfeld'le bunun üzerine bir diyalogları var. 29 yaşında olduğunu ama hala patlayamadığını, arkadaşlarının şu an wall street'te paraya para demediğini anlatıyordu. sürekli böyle bi negatiflik, kendini beğenmeme, başkalarını beğenmeme, kıyaslama falan.

  george shapiro'yla aralarında geçen şu diyalog da bu durumu özetliyor aslında:
  - sence büyük bir yıldız olabilecek miyim george?
  - evet ama yine de mutlu olamayacaksın.

  hatta bunun hemen ardından odaya gelen biri de bi güzel gömüyor orny'yi. işleri akışına bırakmadığı sürekli bir gerginlik içinde olduğundan falan bahsediyor. ki gayet haklı. kendisi de standupında esprisini bölen bi kadına baya sinir oluyor mesela, halbuki kendi yaptığı da kariyerini sürekli saçma sapan negatif düşüncelerle bölmek.