şükela:  tümü | bugün
  • her yerde olan pazarcı.

ben pek pazara gitmem, geçen gün hadi patatiz, sovan alayım diye pazara gittim. aslında süpermarket ile fiyat farkı da yok ama üç senede bir giderim işte. ulan bu piçlerin iyice götü kalkmış, hayvan gibi para kazana kazana müşteri beğenmez olmuşlar. adamdan patates seçmeye poşet istedim, adam "seçmece yok birader, alıyorsan veriyim, seçeceğim diyorsan bas git!" dedi. vay amına koduğum barzosu vay. sonra karşılıklı atıştık. karısı, "poşet uzattı, bakma buna sen" dedi. hop karıya da bir tokat attı adam. neyse olaylar falan, yürüdüm gittim. portakal alayım dedim 100 lira verdim, orospu çocuğu pazarcı "2 kilo portakal için 100 lira bozduruyorsun" dedi, attım portakalı tezgahın üstüne çıktım pazardan.

ulan pazara alışveriş yapmaya mı gittik, milletle didişmeye mi gittik. ulan orospu çocuğu pazarcı vergi ödemezsin, denetimin yok, bi' şeyin yok, misler gibi süpermarketten alıyorduk, yüzyılda bir pazara gittim pişman oldum. siz siz olun gitmeyin, adam gibi marketten alın, fiyat farkı yok bi' şey yok. siktimin anadolu çomarları.
  • biktim bu orospu çocuklarından. kanuni gibi hile yapanı meydanda afrika devsirmesi yenicerilere siktireceksin arkadaş.
  • her semt pazarında karşımıza çıkan, kendini esnaf diye nitelendiren kişilere verilen isimdir. istisnaları ayrı tutmak kaydı ile. marketlerin yaygınlaşması ile götleri bir nebze çöksede genelde burunlarından kıl aldırmazlar. seçmece en nefret ettikleri kelimedir ve seçmece yaparsanız anasına küfretmiş gibi bakarlar ki bu entry de bunu yapıyoruz. arkanı dönmeni gözünü kaçırmanı fırsat bilerek hemen torbaya çürük çarık doldururlar. serginin önlerine iyi malları koyup alt tarafdan boktanları size kakalarlar. ticaret ahlakı esnaflıktan paylarını almamışlardır, umarım hepsi batar giderler. bu milleti yıllarca otobüsçüler sikti ama uçak ucuzladı şimdi ağlıyorlar, turizimciler sikti bugünlerde onlar ağlıyor, bakkal kasap manav sikti marketler açıldı şimdi ağlıyorlar.
  • orospu çocuğu taksici yanında gölgede kalmış anlaşılan. halbuki orospu çocukluğunda başa güreşir kendisi.
    sorulara cevap vermez işine gelirse kafasındadır.
    ürünlere bakayım desen azarlar
    ben seçilmem seçerim deyip tezgahın arkasından dandik malları kakalar.
    herkesin anasına bacısına yazar.
    kendi kıstaslarına uymayan tipleri ibine veya motor diyerekten yanındaki, karşısındaki meslektaşına gösterir.
    ...
    ...
    epeydir pazara girmiyordum. sonbahar romantizmi ile kendimi pazarda bulmuştum ki hemen attım kendimi dışarı

giderim manavımdan alırım istediğim gibi, istediğim kadar. bozuk ürün çıkarsa da iade ederim.

not: beşiktaş pazarı yıkılsın, novahal yaşasın
  • ekşi'de kendisine yakıştırılan sıfatı hakeder.
  • başlığı arattım ve hemen çıktı. böyle olacağını tahmin etmiştim zaten.

pazara falan giden bi tip değilim. önceki gün akşam iş çıkışı markete gitmiştim. market pazar yerinde. dönüşte tezgahın birinden muz aldım. 7 lira tuttu. cebimde de bozuk yoktu elemana 100 lira verdim. manda refleksli bi tip düşünün. önce cebinden bi tomar para çıkardı ve benim 100'lüğü arasına koydu. sonra aheste aheste kutudan 3 lira çıkardı verdi. daha sonra yine aynı ağır çekimde 10'luk 20'lik falan çıkarıp bana uzattı. orospu çocuğu 50 lira üstü veriyor. niye böyle diyorum çünkü hareketlerinden, suratının aldığı garip şekilden bana 100 lira verdiğimi unutturmaya çalıştığı çok belli. parayı aldım 1-2 saniye bekledim; 100 lira verdim dedim. bi an duraksadı, yine yapmacık bir surat ifadesiyle pardon deyip 50 lirayı uzattı.

şimdi buradan alacağımız ders nedir? pazarcıların hepsi orospu çocuğu mudur? zannetmem. ama çoğu orospu çocuğudur. taksicilerin, dolmuşçuların, halk otobüsü işletenlerin çoğu gibi.