şükela:  tümü | bugün
  • literatüre geçecek bir tanesinin varlığından bugün haberdar olduğum meslek grubu. ben dumur oldum buyrun sıra sizde;

beşiktaş'tan lüks bir otelden bir bayan turist biner,

kadın atatürk havalimanı'na gidecek,

taksici önce ikinci köprüden karşıya geçer !!!!

oradan bir güzel dolaşıp birinci köprüye girip havalimanına gider !!!

bunu yapan otelin sürekli çalıştığı durak taksisi.

kadın bu arada sürekli iş için istanbul'a gelir, ve kadın bu duraktan her taksiye binişinde aynı yol !!!!

neyse,

bir gün kadın çıkıyor otelden durakta araba yok,

yoldan biniyor bir taksiye ve dili döndüğünce atatürk havalimanına gideceğini söylüyor,

taksici doğal olarak basıyor beşiktaş'tan 10 dakikada havalimanındalar,

kadın feryat figan bağıyor !!!!

polis geliyor etraftan insanlar falan geliyorlar,

kadın "bu adam beni başka havalimanına götürdü burası atatürk havalimanı değil ben oraya her gidişimde iki köprü geçiyordum" diyor !!!!!

neyse havalimanı polisleri durumu izah ediyorlar ve bizlerde memleket olarak rezil oluyoruz !!! nokta amk.

ulan yazarken, utandım resmen amk.

edit: kadın amma salakmış diye mesaj atan arkadaşlar oldu. kadın salak bile olsa adamın yaptığı normal mi arkadaşım?
  • dun aksam kar kıs kıyamet, 4. leventten taksiye bindim kemerburgaz yoluna gidecegim. tam galatasaray'in juventus maci cıkıs saatinde seyrantepe'nin yakınlarından gecerken trafik kilitlendi. mactan cikan taraftar tem’e dokulmus; tipi bastırdı, ben aracta usuyorum, etrafta bos taksi yok. disariya bakarken etrafta kosturan insanlara uzuluyorum.

taksici durmadan soyleniyor bu arada "bu havada benim sizi bu yone almamam gerekirdi, kendi basımı yaktim, off bu trafige ne diye girdim, aslinda daha tem’e cıkmadan sizi indirsem iyiydi de iste vicdan yaptim, allah belasini versin bu trafigin, parasını falan cikarmaz bu havalarda calismak hatta ustune zarar, simdi siz bana vereceksiniz 20 lira ne mazotu ne..."

yuregim daralıyor, adama deli gibi kufretmek istiyorum ama susuyorum. soylenmelerinin arasında sordu "abla bayanlar falan da var bak dısarda, hava cok soguk, birilerini daha alsak olur mu senden sonra bırakırım?" (isi dustu ya, bunu sorarken bir anda cok kibarlasabildi)

dedim tabi ki olur. genc iki kiz bir erkek deli gibi el kaldiriyorlar, yanastık yanlarına. kasları bile kar olmus rezil haldeler, taksi durunca mutluluktan cigliklara basladılar.

-gencler yalnız musterim var goruyorsunuz, ondan sonra bırakabilirim sizi.
    -abi hic dert degil al yeter ki donuyoruz.
    -nereye?
    -alibeykoy.
    (ben) – aa sahane, cok yakın hem, benden sonra hemen gidersiniz.
    (yakın mesafe olusu soforun asabını bozdu, sessizlik)
    -abi binelim mi? allah askına binelim nolur ogrenciyiz yurda gidicez cok fena bastırdı kar, baska arac nasıl bulucaz hem yolunun ustu lutfen.
    -binin ama bir sartla, taksimetre falan acmam; sizden 50 tl alırım.

erkek olan bagiracakti ki kizlar “ya lanet olsun binelim baska napicaz” falan diye israr ettiler. taksici soylenerek yurumeye yeltendi (keyfiniz bilir, baskasını cok daha yuksege alirim!) hemen ok veririz dediler. kızlar arkaya yanıma gecti mosmor elleriyle titreyerek, digeri one oturdu. ben evimde indim 40 dakikalık yola 20 lira para vererek. onlar benden tahminimce 5-10 dakika sonra 50 tl vererek indiler.

o kadar soguktu ve eve vardıgıma o kadar mutluydum ve de adama o kadar o kadar kızgındım ki, plakasını almak gelmedi aklima sikayet etmek icin. insallah cocuklarin gelmistir. daha da otesi, insallah o 50 tlyi vermek ogrenci halleriyle onlari perisan falan etmemistir.

10 senedir istanbul’da yasıyorum, belki 1.000den fazla binmisimdir taksiye; ama bu kadar ahlaksızını hic gormemistim.

edit: bu entry haftanın en begenilen listesine girdikten sonra aldigim 50 mesajın 45i bana karsi oylesine saldirgan ki. o sahnede taksiden inmem gerektiginden vicdansizligima, o 50 tl'yi cebimden cikarip vermememe ragmen geceleri nasıl uyuyabildigime, bir meslek grubuna bu denli hakaret etmenin beni fasist kılısına dek cok genis bir aralıkta seyrediyor. vicdanımı, ahlakımı, etiğimi kimseye savunmak zorunda değilim; kimse de benim kendi erdem anlayışımı onaylamak zorunda değil. ama beni çıldırtan "genelleme yapıyorsun ulan densiz!" tarzı ithamlar. bu entry'yi "taksicilerin oç olması" gibi bir baslıga yazsam fasist olabilirdim, ama farkettiyseniz baslık "oç taksici". bir kişi tasviri. keza yazımda da "iste bunların hepsi boyle!" gibi bir nefret soylemi gecmiyor. hani en begenilenlere bu girmis olabilir de, benim bu sozlukte en begendigim yazım yine bir taksiciyle ilgilidir. bir meslek grubunu asagılıyor olsam once o yazımı silerim. #13833152
  • gecedir, taksinin içi karanlıktır. pegassus taksiciye 12 tl verir (10 +2) ve çok emindir aslında ! sonra taksici ışığı açar;

-abla (5+2) verdin .

-nasıl olur 10+2 idi o.

-hayır abla bak

deyip benim verdiğim 10 tl. yi o anda 5 tl ile değiştirir. zaten o yüzden de ışığı açmamıştır en baştan.
    tabiki de mimardan da şerefsiz olur, muhendısten de, doktordan da. ancak sözlükte ben başka meslek grupları için yazı yazan böylesine öfkeli bir kalabalık görmedim.

(bkz:istatistik)

sen milleti düdüklemeye çalışırken iyi oluyordu tabi.
  • kısa mesafe istemez, karşıya geçmek istemez, trafiğin olduğu tarafa gitmek istemez. niye istanbul'da çalışıyor anlamış değilim! git kardeşim anadolu'da bir şehre. hem burdaki nüfus hem de trafikteki taksi sayısı azalsın. köprüsüz, trafiksiz ve kısa mesafe gitmeye muhtaç insan kalabalığı olmayan bir şehre git.

sabah işe geç kaldım, otobüse binsem hayatta yetişemeyeceğim. bayılmıyorum taksiye binip 40 lira bayılmaya ama mecburum işte. şişli'de tam yedi (rakamla 7) taksi durdurdum ve yedisinden de "karşıya geçmem abla" lafını duydum. normalde hiç üşenmiyorum, plaka alıp beyaz masa'ya şikayet ediyorum ama bu sefer sayının 7 olması ve işe yetişmeye çalışmam nedeniyle plakaları alamadım.

benim de müşterim var, ekmek parası kazanmaya çalışıyorum. hiçbirine "bu iş kısa iş yapmam", "bu iş karşıda gitmem" ya da "o yönde trafik var gelemem" demiyorum. diyecek olsam siktir olup giderim anadolu'da bir şehirde yaşarım. sen gel hem istanbul'un kalabalığından, pahalılığından faydalanmak iste hem de "owwww trafik var abla gitmem" de.

at koşturun amk!

ha diyeceksin ki orospu çocuğu olmayan taksici yok mu? olmaz mı... sekizinci taksinin şoförü sağolsun, hiç söylenmeden "tabii götürürüm hanımefendi, bizim işimiz bu" diyerek, yol boyunca güler yüzüyle benim sohbet ederek günümü kurtardı.

bugünün ortalaması sekizde yedi.
  • özellikle istanbuldaki taksicilerin büyük bir kısmını oluşturan taksici modelidir.dünyada bu kadar keyfi hareket eden başka bir esnafta yoktur.
    tamamiyle insiyatif kendisine aittir. altlarındaki boktan arabanın 600 milyarlık plakasına mı güveniyorlar bilmiyorum.
    gideceğiniz yerin yolunu bilmediğinizi anladığı anda sizi mutlaka dolaştırırlar, geyik muhabbetlerini illaki dinlemek zorundasınızdır. arabada dinledikleri iğrenç müziği size zorla dinletirler, kısmanızı istediğinizde ise mal mal suratınıza bakarlar.keza aynı şey sigara içinde geçerlidir,araba onların olduğu için sizi zehirleme hakları vardır.şirket için adamdan fiş istersiniz anasına küfretmişsiniz gibi tepki verirler.taksiciler ile bir sorun yaşadığınızda şikayet edebileceğiniz herhangi bir yer olmadığından tarfikte her türlü ayılığı yapmayı kendilerine hak görürler.
    sizi taksiye almamak içinde her zaman bahaneleri vardır.
    kısa mesafe der almaz
    uzun mesafe de almaz
    trafik var der almaz
    maç var der almaz
    durağa gidicem der almaz
    yolcu almaya gidiyorum der almaz
    benzinciye gidiyorum der almaz
    gideceğin yeri beğenmez almaz
    tipini beğenmez almaz
    canı istemez almaz
    karısıyla kavga eder almaz
    almaz da almaz.

işte bu yüzden taksici orospu çocuğudur.(istisnalar ve eski sadri alışık filmlerindeki modeller hariç)
  • 5 gün önce acıbadem'den bayrampaşa'ya gitmek için bindiğim taksicidir. ulan insan sevinir göbek atar karşıya gidiyorum diye. bunun beni odunla dövmediği kaldı. bi afra tafra bi söylenme bi vites tokatlama hareketleri gaza abanma falan. 60tl para ödedim herifi yine de memnun edemedim arkadaş. işte bazıları doğuştan orospu çocuğu oluyor böyle.
  • bunlar tekerlekli sandalyede görünce de almak istemezler.
    sanki arabalarına sıçacağım ağızları dururken...
  • dağ gibi işim var ama bu yavşağı da yazmazsam içimde ukte kalır.

1 saat önce işe geliyorum, bindim florya dolaylarında taksiye, şirketin önüne geldim, 6 lira bişey tuttu. çıkardım 50 tl verdim. ağzını burnunu büktü, ofladı, pofladı denyo. "aman birader ya, biniyorsun da sorsana bi "-50 lira bozuğun var mı" diye ?" gerekçesiyle bana trip üzerine trip attı. baktım uzattıkça uzatıyor, 1 liraları falan sayıyor. cebime geri koydum parayı, indim arabadan.

arkamdan bir hışımla çıkıp, seslendi; "hoop kardeş nereye ya?" "usta kusura bakma ya" dedim. "param yok benim" "nasıl paran yok birader" dedi. "baya baya yok" dedim. "bindirirken sorsaydın keşke paran var mı? diye"

bi böle abondane oldu bu. sonra elinde para üstüyle koştu. "dalga mı geçiyorsun?" falan diyerek uzattı 44 tl yi. florya'da taksicilik yapıyor 50 tl bozamıyor göt oğlanı. böyle esnafı da sikeyim, zanaatkarı da...
  • moskova'da bir toplantıda sohbet ettiğim rus bir mühendis anlattı: "atatürk havaalanı'ndan sultanahmet'teki otele gitmek için taksiye bindim. yol çok uzun sürdü ve iki defa boğaz köprüsünden geçtik."

özellikle sordum, başka köprü olmasın diye. hayır, adam emin boğazdan geçtiğinden çünkü defalarda gelmiş istanbul'a. orospu çocuğu taksiciye birkaç defa sormaya çalışmış ama anlamazdan gelmiş. orospu çocuğu işte. ne kadar ödedin dedim, adam utancından söylemek istemedi. sizin gibi şerefsizler yüzünden dünyanın her yerinde biz utançtan yerin dibine giriyoruz şerefsizler!
  • günlerden bir gün bindiğim bir taksinin şöförü tarafından dile getirilmiş durumdur.

aramızda şöyle bir diyalog yaşandı:

taksi şöfürü : bu taksicilerin var ya hepsi orospu çocuğu.
    diceman : estafurullah abi
    taksi şöfürü : yok yok %100'ü orospu çocuğu ya
    diceman : yok abi %95'i falandır ...