şükela:  tümü | bugün
  • amorphis şarkısı için (bkz: the orphan)
  • ing. yetim
  • biyokimya terminolojisinde ligandi belli olmayan receptor, yani yetim receptor.
  • (bkz: orphaned land)
  • tipografide bir paragrafın bir önceki sayfada tek başına kalmış satırına denir. "orphan control" fonksiyonuyla pek çok typesetting programında otomatik olarak düzeltilmesi mümkün olmakla birlikte, bu otomatik düzeltmenin sonucunda sayfa sonlarındaki boşlukların birbirine uymaması sorunu ortaya çıkacaktır.

ayrıca (bkz: widow)

(bkz: leading)
    (bkz: kerning)
  • 5 yaşında iken sorunlarından ötürü yarış hayatı noktalanan, kum çim ayırt etmeden koşan bir kısraktı. özellikle kısa mesafelerde koştuğu yarışlarda zaman zaman etkili olabilmiştir, genelde vasattır.
  • 2009 yazında izleyeceğimiz bir korku filmi..dark castle entertainment firmasından.
    filmde yetim bir kızı evlatlık olarak alan bir ailenin aslında büyük bir hata yaptığına tanık olacağız. ilginç güçleri olan bu küçük kız herkes için felaket oluşturacak. filmin web sitesi:

http://orphan-movie.warnerbros.com/

edit: nefis bir film.
  • the hand that rocks the cradle'i andiran* bilindik konulu gerilim filmi. hikaye ilerledikce, iyi insanlarin basina kotu seyler gelmesini izlemeye daha ne kadar katlanabilirim sorusunu sorduran cinsten hem de. iflah olmayip 2 saat izleyecek mazosistlere sonlarda bir surpriz barindiran filmin goruntu yonetmenligi ve ses efektleri vasatin uzerinde. karakter derinligi, psikolojik analiz, anlatim perspektifinde zenginlik beklemekse iyimserlik olur kanaatindeyim.
  • son derece sıkıcı saçma sahnelerle dolu zaman kaybı bir film.sinir ola ola izliyorsunuz.biletçi amca uyardıydı girmeyin diye ama dinlemedik oh olsun bize.

filmle ilgili eşimin muhteşem yorumu:

--- film sonu ile ilgili spoiler ---
    kudurmuş, erkeksizlikten azmış bir cücenin maceraları işte
    --- film sonu ile ilgili spoiler ---
  • evdeki düşman adıyla gösterime giren korku filmi. yönetmenliğini jaume collet-serra yapmış. filmin müzikleri; john ottman'a ait. oyuncularsa; vera farmiga, peter sarsgaard, ısabelle fuhrman, cch pounder, jimmy bennett, margo martindale ve karel roden.

ödlek bir insan olduğum için almış olduğum korku filmi seyretmeme kararını, alçak arkadaşlarımın "biletler mavi fil'e valla." yalanıyla deldim, delmez olaydım. korku filmi severleri tatmin etmeyecek olsa da ben, ciddi anlamda, tam üç defa gerilerek oturduğum koltuktan havaya fırladım.

--- spoiler ---
    onun dışında oyunculuklar iyi, iki çocuk oyuncu şeker mi şeker. senaryoda da yer yer açıklıklar. misal; max'in neden sağır olduğu flashback'lerle anlatılsa, annenin alkolik olma sebebi ve üçüncü çocuğunun ölümünün, kocasının kendisini aldatmasının kronolojisi verilse film çok daha net olabilir. ayrıca bariz bir şekilde the good son'dan etkilenilmiş, evlatlık kız esther'in "anne, ölmeme izin verme" dediği final sahnesi bile buradan aparılmış. ayıp olmuş.

gözyaşları içerisinde hissettiklerini anlatan eşini duygu sömürüsü yapmakla suçlayan john ağabeyimizin, eşinin sözüne itimat etmeyip hakkın rahmetine kavuşmasına üzülmedim. azıcık akıllı olsaydı. daniel en yüreklileri çıktı, bravo. ayrıca kate'in, olayları anlamayı reddeden kocasına "senin için noktaları birleştirmekten yoruldum!" demesi de tokat niteliğinde bir sözdü; ama john abimiz anlamadı. ve filmin final sözü yine kate'den :

-i'm not your fucking mother!
    --- spoiler ---

tavsiye eder miyim? sanmam. benim vaktim boldu, bir de oyuna getirildim. o yüzden seyrettim.

(bkz: korkudan uyuyamamak)