şükela:  tümü | bugün
 • peter mullanın ilk yönetmenlik deneyimi. ölen bir annenin bıraktığı üç çocuğun hikayesini anlatır. tabi bu çocuklar 20-30 yaşlarına girmiştir ama bu kayıp onları çok etkilemiştir. işin içine bir de din girince olaylar kopar.
  tam bir iskoç aksanıyla konuşulduğu için filmde ingilizce altyazılar bulunur.
 • klasik rulette 17, 34, 6, 1, 20, 14, 31, 9 rakamlarına bir arada verilen ad. voisins de zero ve tier dışında kalan öküz-ayrık sayılar.
  duygusal kumarcılar pek severler ama sayılar duygusudur.
 • tom waits’in kimisi daha once kaydedilmemiş, bazıları başka sanatçı bozuntularıyla ortak çalışma olarak zuhur etmiş, bazıları tom ve kathleen çiftinin pespaye eşya deposunda unutulmuş şarkıları toparladığı elli küsur şarkı ve üç cd’den oluşan yapıtı.

  albümü her birine garip isimler verdikleri üç bölüme ayırmışlar, bir fikir vermesi açısından şarkı isimlerini buraya almak, albümü dinlemeye niyetleneceklere gözdağı olması açısından elzemdir:

  brawlers
  01. lie to me
  02. lowdown
  03. 2:19
  04. fish in the jailhouse
  05. bottom of the world
  06. lucinda
  07. ain’t goin’ down to the well
  08. lord i’ve been changed
  09. puttin’ on the dog
  10. road to peace
  11. all the time
  12. the return of jackie and judy
  13. walk away
  14. sea of love
  15. buzz fledderjohn
  16. rains on me

  bawlers
  01. bend down the branches
  02. you can never hold back spring
  03. long way home
  04. widow’s grove
  05. little drop of poison
  06. shiny things
  07. world keeps turning
  08. tell it to me
  09. never let go
  10. fannin street
  11. little man
  12. it’s over
  13. if i have to go
  14. goodnight irene
  15. the fall of troy
  16. take care of all my children
  17. down there by the train
  18. danny says
  19. jayne’s blue wish
  20. young at heart

  bastards
  01. what keeps mankind alive
  02. children’s story
  03. heigh ho
  04. army ants
  05. books of moses
  06. bone chain
  07. two sisters
  08. first kiss
  09. dog door
  10. redrum
  11. nirvana
  12. home i’ll never be
  13. poor little lamb
  14. altar boy
  15. the pontiac
  16. spidey’s wild ride
  17. king kong
  18. on the road

  ilkel blues örneklerinden madrigallere, jack kerouac metinlerinden, oğlunun davul dövdüğü çiğ rock şarkılarına, bilinçaltı sayıklamalardan, tom waits’in garip sesler, taklitler yaptığı, yeryüzü yok olsa da, bir zamanlar gezegende yaşayan özellikle de kimsenin duymadığı sıradan hayatlar yaşayan ve sırf bu yüzden olağanüstü hikayeler barındıran insan ırkının genel bir özeti olarak uzaya gönderilmiş bir kısa dalga radyo yayını, her eve lazım olduğunu söylemek gereksiz.
 • the x-files dizisinde ajan fox mulder'in uzaylilarin elinden kurtulup mezardan ciktiktan sonra defalarca seyrettigi film.
 • brawlers'da rock ve blues sürprizler*, bawlers'da alıp götüren derin, fırtınalı, güzelikler*, bastards'da teatral denemeler, şiirler, hikayeler, hatta fıkralar, "böyle de kafa bulurum işte*..." diye bitiveren, yeme de yanında yat, dinle dinle şaş, düşün düşün taş, sevin sevin uç... üçü bir yerde define, batık geminin enkazından çıkartılmış, kapalı bir sandıkta gizli saklı bir hazine*.
 • amerikalı yazar lyle kessler'in yazdığı, amerikan rüyasını zekice ti'ye alan tiyatro oyunu. kapitalizmin iyi yetim çocuğun sınırlarını zorladığı, kardeşini korumak adına ev hapsi veren bir abiyle, evin kapısından öteye adım atmamış, televizyon, markalar ve başkasının dayattığı değerlerle yaşan kardeşinin öyküsü. bir de tabi bu düzeni yıkan bir yabancı. dünyada çok kez sahnelenmiş. 8 kasım itibariyla gencay gürün tiyatrosu tarafından profilo sahnesinde olacakmış. gencay gürün rejisinde, cüneyt türel, serhan arslan ve ömer akgüllü oynuyormuş.
 • beck'in modern guilt albümünün ilk şarkısı

  sözleri şöyle:

  think i'm stranded but i don't know where
  i got this diamond i don't know how to shine
  in the sun where the dark winds wail
  and these children leave their rulers behind
  as we cross ten leagues from a rubicon
  the matchsticks for my bones
  if we can learn how to freeze ourselves alive
  we can learn to leave these burdens to burn

  cast out these creatures of woe
  who shatter themselves
  fighting the fire with your bare hands

  now my journey takes me further south
  i want to hear what the blind men sing
  with their fossils and their gypsy bones
  i'll stand beside myself so i'm not alone
  and how can i make new again what rusts every time it rains
  and the rain it comes and floods our lungs
  we're just orphans in a tidal wave's wake

  if i wake up and see my maker coming
  with all of his crimson and his iron desire
  we'll drag the streets with the baggage of longing to be loved or destroyed
  from a void to a grain of sand in your hand
 • dot'un ekimde saheneye koyduğu dennis kelly oyunu. ushan çakır'ın yokluğu/ayrılması nedeniyle biraz geç olarak izlemiş olsak da cidden çok iyi kotarılmış, çarpıcı, izlerken "evet yaa, benim de yarın aynı duruma düşmeyeceğimi kim bilebilir?" sorusunu kendi suratınıza çarpan bir oyun olmuş. dot'ta izlediğim ilk oyun olması itibariyle midir, yoksa sahnelenme tekniği midir veya oyuncuların başarısından mıdır bilemem ama insanı içine çeken, yay gibi gerip gerip duygusal boşalmaları yaşatıp, düşündürüp ardından gene geren geren ve en sonunda "oh?" diye allak bullak sizi bırakan bir oyun olmuştur. henüz gitmek gibi bir niyetiniz yoksa bile bir an önce biletleri temin edip izlemenin ciddi iyi bir tecrübe olacağı kanısında olduğum, başarılı oyun.
 • dotbilsarda proje kapsamında vur yagmala yeniden'deki kısa oyunlardan ve dot'un pornografi oyunundan tanıdığımız gizem erdem ; gene kısalardan tanıdığımız ibrahim selim ve yusuf akgün'ün harikalar yaratmış olduğu klasik tatta dot oyunu.

  dot'un oyuncularından tuğrul tülek bu sefer sahne yerine yönetmen koltuğundan bize katılıyor ....

  ibrahim selim oyunun en muhteşem süprizi oldu. kısaların çok üstünde bir performans ile sevdikçeklerin arasında yükseldi çok sahici, çok olduğunu gibi, çok samimi ....

  oyunun yazarını, dot'a çok yakışacak ama bu sefer duru tiyatronun kaptığı ve iki sezondur oynadığı gerçekten etkileyici bir oyun olan sondan sonra da yazarı; dennis kelly

  vallahi gidilir, konu artık dotseverlerin çok şaşırmayacağı, dot'un çizgisinde bir konu olsa güzel bir oyunculuk için seyredilir, sonracıma bir güzel keyif yapılır. yoğun iş temposunun içinde kendin için bir şey yapmanın keyfi ile 1,5 saat geçiliri.

  http://www.go-dot.org/?p=917
  http://en.wikipedia.org/wiki/dennis_kelly
 • izleme fırsatı bulduğum dördüncü dot oyunu. ilginç hatta önemli bir konu, temel bir insanlık meselesi ama güzel işlenmiş. aklınızda sorular, doğru olduğunu bildiğiniz cevaplar. apaçık doğrular mı sevdiklerinizin menfaati mi arasında gel-gitler. sevdiklerinizin sizi doğrularınızdan ne kadar saptırabileceği ile ilgili bir sürü düşünce işte. oyuncu arkadaşlar çok çok iyi (bkz: gizem erdem), (bkz: ibrahim selim), (bkz: yusuf akgün). helen rolü ile gizem beni birazcık daha fazla etkiledi. diğer arkadaşların çok önünde olduğu için falan değil. üçü de harikaydı. sanırım gizem beni de bir noktaya kadar kandırıp yönlendirebilirdi, öyle hissettim.
  plastik sandalyeler rahat mıydı, hayır değildi. bilet pahalı mıydı, evet pahalıydı. ama çok önemli değil, bunları bilerek gitmiştik zaten. bunları bilerek giderseniz beğenerek izleyeceğiniz ve etkileneceğinizi tahmin ediyorum.

  göt kadar olan salonda 3-4 teyze vardı sürekli olarak bir sakız-şeker alış verişindelerdi:
  -almaz mısın şekerim?
  -alır mısın şekerim?
  zaten hafta sonu olunca aklım maçlara gidiyor. az kaldı ben de başlayacaktım "al bunu alamaz mısın, sen ne biçim hanım ablasııııın" diye. yanımdakileri utandırmak istemediğim için tuttum kendimi. tek olsam kesin yapardım bu işi. e ama diğer taraftan tek olsam zaten tiyatroya falan gitmem ki.