şükela:  tümü | bugün
 • ruzgari bordaya alarak, yelkenleri birbirinin aksine alip tekneyi yolundan alikoyup vakit gecirmek.
  (bkz: grup seks)
  (bkz: denizcilik terimleri)
 • (bkz: faca yelken)
 • önemli bir düzeltmeyle başlayayım, orsa alabanda eğlenen tekne rüzgar ve dalgaları kesinlikle bordadan değil baş omuzluktan alır, çünkü teknenin dalga ve rüzgara en stabil ve rahat direndiği açı budur. hatta bordadan alınan dalga çok tehlikelidir, bordada kırılan bir dalga tekneyi alabora edebilir.

  orsa alabanda eğlenmek el freni çekip tekneyi durdurmaya benzer. hatta iyi eğlenen bir tekne yerinde de durmaz, 1-2 knot hızla burnunu dalgalara vermiş halde rüzgar altına sürüklenir.

  fırtınada bu tekniği uygulamanın 2 önemli artısı vardır:
  - tekne hızı azaltılarak yelkenlerdeki bağıl rüzgar azaltılır (rüzgarüstü seyirlerde), bu sayede rüzgar azalmış gibi tekne rahatlar
  - yukarıda tarif ettiğimiz şekilde rüzgar altına sürüklenen tekne rüzgar üstü bölgesinde "çürük su" denilen türbülanslı bir su bölgesi oluşturur, bu da gelen dalgaları kırarak büyük bir dalganın teknenin omuzluk ya da bordasında kırılmasını önler

  modern tekneler (torpil salmalı) genellikle orsa alabanda eğlenemez, çünkü bu teknik teknenin belli bir boyuna stabilitesi olmasını, kolayca düşey aks etrafında dönmemesini (rüzgara baş-kıç vermemesini) gerektirir. bu stabilitenin asli unsurlarından biri omurga salma vb. uzun, suda stabilite sağlayan salmalardır. modern torpil salmalar ince yapıları nedeniyle neredeyse hiç "yaw" momenti üretmez, o nedenle tekneyi dengeleyemez.

  bu tarz teknelerde farklı bir teknik olan forereaching uygulanır.
 • edgar allan poe'nin a. gordon pym öyküsünde geçen denizcilik terimi.
  "beti benzi atan ve tek kelime etmeyen block'u bir yana iteleyerek uzun adımlarla kıç tarafına yürümüş, dümene geçip sert bir sesle emrini vermiş: 'orda alabanda!' .