şükela:  tümü | bugün soru sor
 • assosta felsefenin kurucusu, yöneticisi ve sözcüsü örsan k. öymen 1965'de berlin'de doğdu. temel eğitimini tedankara koleji ve bonn amerikan lisesi'nde aldı. 1987'de odtü felsefe bölümünden mezun oldu. aynı yıl yüksek lisans öğrenimi için abd ye gitti. 1990 da new york
  üniversitesi felsefe bölümü'nden mastır derecesini aldı. mastır tezini "david hume'un tümevarım sorunu" üzerine yazdı. türkiye'ye döndükten sonra odtü'de doktora öğrenimine başladı. 1999'da odtü felsefe bölümü'nden doktora derecesini aldı. doktora tezini "sekstus empirikus'un ölçüt sorunu" üzerine yazdı. halen yeditepe üniversitesi felsefe bölümü ve itü insan-toplum bilimleri bölümünde felsefe hocalığı yapmaktadır. odtü'deki öğrencilik yıllarında hayalini kurduğu assos'ta felsefe'nin ilk buluşmasını eylül 2000'de gerçekleştirdi.
 • gazeteci örsan öymenin aynı adı taşıyan oğlu.. babası * öldüğü yıl milliyet gazetesinde bol bol fotoğrafları çıkmıştı.. o ara muhabirlik yapıyordu
 • şu an kendisi yeditepe universitesi felsefe bölümünde sekstus empirikus ve kuskuculuk üzerine ders vermektedir.
 • cnn türk'de katıldığı ne oluyor? programındaki fikirlerinden anlaşıldığı kadarıyla, türkiye'yi, milleti, seçmeni zerre kadar tanımayan bir akademisyen ve bir chp parti meclisi üyesi.
 • hakkında yazılanlara ilişkin olarak gönderilen cevap ve düzeltme metni şu şekildedir;
  "ekşi sözlük'te yer alan ve "letter soul" takma adıyla hakkımda yazılan, "cnn türk'te katıldığı 'ne oluyor?' programındaki fikirlerinden anlaşıldığı kadarıyla, türkiye'yi, milleti, seçmeni zerre kadar tanımayan bir akademisyen ve bir chp parti meclisi üyesi" biçimindeki ifade gerçekleri yansıtmamaktadır. söz konusu programda türkiye'nin önündeki en büyük sorunun, para, din ve etnik kimlik fetişizmi olduğunu, kapitalizmin, dinciliğin ve aşırı milliyetçiliğin aşılması gerektiğini vurguladım, akp'nin politikalarını eleştirdim, chp yönetiminin de kendi içindeki yanlış örgütlenmeden dolayı akp'yi bertaraf edemediğini vurguladım. söylediklerimin özü bu idi. bunun "türkiye'yi, milleti, seçmeni zerre kadar tanımamakla" ne ilgisi vardır, bunu anlamak mümkün değildir."
 • rahmetli babası gibi kendisi de trabzonsporlu'dur..
 • felsefe ve şarlatanlık başlıklı bir yazı yazmış. yazıda felsefenin ne olduğunu tanımlamaya çalışarak felsefe adı altında yapılan bazı işlere "şarlatanlık" sıfatını vermiş. ve bunları maddeler halinde sıralamış.herhangi bir şekilde felsefe yapıldığı iddia edilerek ortaya sürülen bir takım akım/düşünce/faaliyetleri, felsefenin önünü kapatan ve felsefeye zarar veren şarlatanlıklar olarak nitelemiş.

  özellikle dördüncü maddededeki mutluluk üzerine söylediklerine katılmamak elde değil. fakat aynı maddede kuantuma neden saçmalık dediğini anlayamadım ve gereksiz bir atak olarak gördüm bunu. onun dışında genel hatlarıyla başarılı, hakketten de ilgili yerlerde gezindikçe göze çarpan eksiklikler, yanlış anlaşılmalar, suistimallere dikkat çeken bir metin olmuş.

  http://t24.com.tr/yazi/felsefe-ve-sarlatanlik/6418

  editasyonelite: kuantum ile ilgili şöyle salak şeyler varmış : http://www.kuantumbeyin.com/ , http://www.kuantumdusunce.com/ . heralde bunlardan bahsetmiş olmalı ki o zaman anlaşılıyor olay.
  bir arkadaş aydınlattı saolsun. buradan ona da selamlarımı.
 • yazılarını ilgiyle takip ettiğim güzide insan. t24'e bence fazladır. ancak içinde bulunduğumuz dönem itibariyle yazılarını en etkili biçimde kitlelere ulaştırması sanırım t24'le mümkün.
  "neden t24'e fazla" derseniz:
  t24 terazisinde sıkıntı yok değil. özellikle son dönem hükümet politikaları yazarlarca yerinde eleştirilmiyor. hepsi nedense diğer basın organlarının baktığı yöne bakmayı tercih ediyorlar. eleştirebilecekleri noktalar bile hep aynı. sayın öymen'e tahammül ettiklerine şaşırıyorum. çıkıpta "öymen seni seviyoruz ama sen siyaset yazma" pişkinliğini gösterebilecek kapasiteyi görüyorum t24 ahalisinde. çünkü zaman zaman çok ciddi ağız birlikleri, aynı gözlükler, organik bağların yarattığı bir acayip habercilik rotası söz konusu. öymen gibi başka kalemlere de ihtiyaçları var. aynı fikri farklı başlık ve cümlelerle yazan liberallerin kendine kahvehane açması durumu olmamalı. türkiye de basının cidden geberdiği bir dönemde t24 daha fazla insanı temsil edebilmeli. intikamcılığın alemi yok. bu yüzden t24 an itibariyle yetersiz.
 • felsefe sanat bilim derneği'nin de kuruculardan olan ünlü felsefe profesörümüz. güzel ve aklı başında konuşan bilgili bir insan.

  http://www.felsefesanatbilim.org/