şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: belize)
  (bkz: antigua ve barbuda)
  (bkz: bahama adaları)
  (bkz: barbados)
  (bkz: dominik cumhuriyeti)
  (bkz: el salvador)
  (bkz: grenada)
  (bkz: guatemala)
  (bkz: haiti)
  (bkz: honduras)
  (bkz: jamaika)
  (bkz: kosta rika)
  (bkz: küba)
  (bkz: nikaragua)
  (bkz: panama)
 • güney amerika ile kuzey amerika'yı birbirine bağlayan coğrafi bir bölgenin ismi olup, panama, kosta rika ve nikaragua haricinde güvenlik anlamında son derece tehlikeli bir bölgedir..geriye kalan ülkeleri ise: honduras, guatemala, belize ve el salvador'dur
 • bu bölgede son yıllarda yaşanan şiddet ve göç dalgası hakkında bir cfr dosyası; http://www.cfr.org/…iolent-northern-triangle/p37286
 • pasifik okyanusu ve karayip denizine kıyısı olmasının yanı sıra, sınırları içerisinde bol bol muz cumhuriyeti bulunmasıyla bilinen coğrafi bölge.
 • coğrafi güzellikleriyle, faunasıyla ve florasıyla maya mitolojisini beslemiş coğrafi bölge. bu bölgede kurulan ülkelerin isim kökenlerine bakacak olursak:
  belize
  maya dilinde "bel itza" yani "itza'ya giden yol" anlamına gelir. itza ise yukatan yarımadasında bulunan bir uygarlıktır. (bkz: chichen itza)

  kosta rika
  ispanyolca kökenlidir. türkçe "zengin liman" anlamına gelir.

  el salvador
  ispanyolca kökenlidir. türkçe "kurtarıcı" anlamına gelir. burada hz. isa'ya atıf yapılmış. hatta bazı yerli topluluklar hristiyanlığı benimsedikten sonra ispanyol kaşif hernan cortez'i hz. isa, yerlilerin çevirmenliğini yapan malintzin'e ise hz. meryem demiştir.

  guetemala
  nahuatl kökenlidir. bu dil, meksika'nın yerel dilidir ve hala bazı aztek toplulukları tarafından konuşulmaktadır. guetemala'nın kökeni ise "cuauhtemellan" nahuatl kelimesinden gelir. kelime anlamı ise "bol ağaçlar ülkesi"dir.

  honduras
  ispanyolca kökenlidir. türkçe "derinlik" anlamına gelir. bu ülkeye derinlik denmesinin kökeni ise italyan kaşif kristof kolomb'un "gracias a dios que hemos salido de esas honduras" (tanrıya şükürler olsun ki o derinliklerden kurtulduk.) sözünden gelir.

  nikaragua
  kökeni tartışmalı. iki teori var: ispanyolca kökenli ya da nahuatl kökenli. ispanyolca teorisine göre ülkenin ismi, nikarao adında bir maya kabile şefinin adından ve su anlamına gelen "agua" kelimelesinin birleşmesinden oluşuyor (bölgedeki iki büyük nehirden dolayı). nahuatl teorisine göre ise bu ülkenin ismi "nikahuac" kelimesinden geliyor. bu kelimenin anlamı ise "nahualar* buraya kadar geldi.". aslında aztek sınırlarını baktığımızda azteklerin günümüz honduras'ında küçük bir bölge tutmuş olduğunu görüyoruz. aztekler, orta meksika'dan honduras'a tüccar bir millet olan pipiller sayesinde gelmişlerdir. onlarla bir ticaret anlaşması imzalayarak devletlerine tabi ettiler.

  panama
  kökeni tartışmalı. bir teori, ismin endemik bir ağaç türünden geldiğini söylerken diğer teori ise bölgedeki kelebek çokluğundan geldiğini söylüyor. bir başka teori, ismin kunaca "bannaba" (uzak) kelimesinden geldiğini söylerken diğer teori ise ismin kökenini efsanevi panama balıkçı köyüne dayandırıyor.
hesabın var mı? giriş yap