• türklerin anayurdu...
 • atalarimizin at kosturdugu mekan
 • bozkirlari ile meshur, kavruk yuzlu insanlarin yurdu.
 • asya adlı üç şahıstan oluşmuş toplulukta asyalardan bir tanesini çağırmanın kaba bi yolu
 • amerika merkez alınırsa, dünya haritasında, türkistanın olduğu bölge böyle anılmaktadır amerikalı stratejistler tarafından. kime göre orta asya, uzak doğu, orta doğu, yakın asya?? hepsi amerikanın dayattıkları ve kabullendiklerimiz.

  aslı için (bkz: türkistan)
 • (bkz: uzakdogu/2)
 • her kullanan turkun asiri milliyetci zannedildigi kelime. anadolu turklerinde yuzyillar boyu kucucuk bir merak bile uyandirmamis "yahu bir gideyim benim atalarim ne yapmislar gecmiste, kimle savasmislar, ne eserler ne medeniyetler kurmuslar" demedigi arastirmasini yabancilara biraktigi ata yurdu. abidelerinin tercumesini bile yabancilara biraktigi tarih boyunca turk vatani olmus topraklarin adriyatik olmayan diger siniri.
 • atalarimizin gerek cografi gerek de politik* nedenlerden dolayi terketmek zorunda kalip bizi taa buralara getiren uzun bir yolculuga cikmalarina sebebiyet veren ana yurt...
 • butun turklerin zengin kalkisi yapmadigi, bazilarinin* gocerken aheste takildiklari asya lokasyonu.

  bankacilik mt progmaninda pek hazzetmedigim insan deniz gokce, turkiyede yasayan turklerin aslinda gocmen oldugunu, herkesin bi yerlerden[balkanlar, kirim, azerbeycan vs] goctugunu ispatlamak isterken hepimize tek tek soruyordu. cidden de herkesin ebesi nineni dedesi bi taraflardan gelmis. sira bendenize gelince:
  b---- orta asya
  dg----iyi de hepimiz ordan geliyoruz
  mtler-hihohayahooo
  b-----ama hocam biz 4 yuz yil once gelmisiz yakin yani, o kuraklik zamani degil
  dg---olmaz oyle sey*
  b----ama ama
  mtler---salak salak
  b-------hrssss
 • nasıl bir mantıktan hareketledir bilmiyorum, sovyet döneminden kalma başkentlerinin tümünün başka bir ülke sınırına çok yakın bir konumda bulunduğu ülkelerin uzandığı coğrafya.

  özbekistan - taşkent (kazak ve tacik sınırları arasında uzanan dar şeritte)
  kırgızistan - bişkek (kazak sınırına yakın)
  türkmenistan - aşkabad (iran sınırına yakın)
  tacikistan - duşanbe (özbek sınırına yakın)

  bunun tek istisnası kazakistan -ki o da başkentini yakın zamanlarda ülkenin orta kesimindeki astana'ya taşıdı. ondan önceki başkent alma ata kırgız sınırının dibindeydi ve çin sınırına sanırım 200 km uzaklıkta imiş - hatta başkenti taşıma gerekçelerinden biri olarak başkentin çin sınırına fazla yakın olmasını göstermişti kazaklar.
hesabın var mı? giriş yap