şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çin'de varolduğuna inanılan, yaklaşık 300 metre yüksekliğindeki piramit. diğer benzerlerinin aksine yığma topraktan yapılmıştır. çin hükümeti,saklamak için bu piramide ve diğer küçük piramitlere hızlı büyüyen ağaç tipleri dikmiştir.

  kazım mirşan adlı ceviz kabuğu gediklisi, bu piramitleri türkler'in yaptığını iddia etmiş idi.
 • (bkz: mu)
 • tibet de bulunmus, yeryuzundeki en buyuk piramit. 5000 yasinda oldugu soyleniyor.
 • google earth üzerinden kısa bir araştırma ile bulduğum piramitlerdir. hakikaten o bölge irili ufaklı onlarca piramit ile dolu. hadi bunların türk piramidi olmasını bir kenara bırakalım, hepsi birer arkeolojik hazine olan bu yapıların çin hükümeti tarafından yasaklanması insanlık suçudur. tez zamanda araştırmaya açıla bre...

  benim bulabildiğim bazılarının koordinatları:
  34°21'44.09"n, 108°38'08.23"e
  34°23'29.46"n, 108°44'11.67"e
  34°25'23.52"n, 108°50'32.83"e

  küçük küçük, irili ufaklı: 34°23'47.40"n, 108°44'52.83"e

  benim görebildiğim en büyük olan: 34°23'50.70"n, 108°42'51.48"e

  ayrıca araziye dağılmış o kadar çok ufak piramit var ki şaşırmamak elde değil. sanırım bu bölge dünyanın en çok piramit barındıran bölgesi ve çinliler bunu dünyadan gizliyorlar. ben discovery channelde seyredemedikten sonra ne anladım kultur vasitasiyla ulasmak ve cesitliligi kutlamak mıydi neydi, işte ondan. yuh olsun...
 • birer turk*yapisi olmalari rivayeti yayginlasirsa - ki biz turkler rivayetlere inanmayi da severiz-bir 50 sene daha yatmamiza sebep olabilecek piramitlerdir.
  zira, piramit diken bu turkler evrimlesmislerdir ve son 50 senedir kendilerinden oncekilerin yaptiklarina, insaa ettiklerine (bkz: turkiye cumhuriyeti) sirtlarini dayayip yan gelip yatmalari en buyuk yetenekleri arasindadir.
 • çin'in varlıklarından pek hoşnut olmadığı piramitler. piramitlerin üstüne düzenli bir şekilde ağaç dikmişler. herhalde doğa, yeşillik sevgisinden dolayı değil.
  http://www.trilobia.com/pryamids5.gif
  http://www.lauralee.com/…s/lli/chi_pyr/chi_pyr3.jpg
 • (bkz: kurgan)
 • dünyadaki en büyük piramit, 300 metre yüksekliğinde olduğu tahmin edilen xian’daki “beyaz piramit” tir. bu yükseklik, mısır’da bulunan ve yaklaşık 157 metre olan büyük piramit’in iki katıdır. beyaz piramit, on altı piramitten oluşan bir kompleksin en büyük parçalarından biridir ve çin’deki “yasak bir bölge”dedir. bazıları, bu yasak bölgeye yakın bir askerî üs olduğundan şüphelenmektedir.
  eğer bu piramitler tamamen topraktan yapılmadılarsa, toprakla kaplanmış gibi görünmekteler. bu piramitlerden birinde, piramitlerin toprak kaplı taş yapılar olduğunu gösteren taş bir giriş vardır. bazıları, orta amerika’daki piramitler gibi düz bir tepe yapısına sahiptir. 5000 yıllık oldukları tahmin edilmektedir, çünkü 5000 yıllık çin metinlerinde onlara atıfta bulunulmaktadır.
  çin’deki beyaz piramit, 2. dünya savaşı sırasında amerikalı pilot james gaussman tarafından gözlenmiştir. hindistan’dan chungking’e malzeme taşıyan pilot bir uçuştan dönerken, motorlarından biri arızalanmış ve benzin depolarının donduğunu sanarak daha alçak bir irtifaya inmeye karar vermişti. çok dikkatli olmak zorundaydı, çünkü tüm bölge dağlık ve tehlikeli arazilerle kaplıydı. bu dağlardan sakınmak için yan yattığında büyük, düz bir vadiye gelmişti. tam önünde, sanki metalden yapılmış gibi parlayan devasa bir piramit vardı. (gize’deki büyük piramit’te olduğu gibi kireçtaşı kaplama doğru açıdaki güneş ışığında parlayabilir.)
  en dikkate değer şey, piramitin tepe taşıydı. gaussman bunun kristalden yapılmış olduğunu düşünmüştü. piramidi üç kez turladı ve üssüne doğru yöneldi. istihbarat raporunda, piramidin çevresinde hiçbir şey görmediğini belirtmişti: “çıplak arazi içinde büyük bir piramit duruyordu. onun çok eski olduğunu tahmin ettim.” raporunu şu soruyla bitirmekteydi: “onu kim inşa etti? neden inşa edilmişti? içinde ne var?”
  alman araştırmacı-yazar hartwig hausdorf bölgeyi bizzat ziyaret etti ve piramitlerle ilgili, burada gördüğümüz fotoğraflar da dahil, birçok materyal topladı.
  edgar cayce’nin okumaları, insanların bir zamanlar tek bir dil konuştukları ve çok uzaklara seyahat edebildikleri bir çağdan bahseder. bu okumalarda, mısırlı yüksek rahip ra ta’nın, çin ve ilgili diğer bütün bölgelere yaptığı ziyaretlerin nasıl gerçekleştiğinden söz eder. belki de ra ta, piramit yapma sanatını yolculukları sırasında gittiği yerlerdeki halklara da öğretmişti. piramitlerden arta kalanlar dünyanın her yanında bulunabilir: mısır, orta amerika (burada diğer bölgelerden daha çok piramit vardır), eski fransa, orta asya, polinezya, peru ve tarih öncesi mississipi vadisi’nde, hatta belki de mars’ta bile.
  mısır’daki firavunlar dönemiyle neredeyse çağdaş sayılabilecek zamanlarda (m.ö. 2852 - 2206 arasında) çin’de yarı mitolojik “beş kral” hüküm sürmüştü. bu uygarlık, altın ve yeşim zengini, gelişmiş bir uygarlıktı; ipek ve gıda bolluğu içindeydi. bununla birlikte, iskenderiye’nin büyük kütüphanesinin kaderini takiben, imparator chin shin huang m.ö. 212’de kadim çin’le ilgili bütün kitapların ve edebî eserlerin yakılmasını emretti. büyük kraliyet kütüphanesi de dahil bütün kütüphaneler yok edilmiş ancak bazı metinler mağaralarda ve manastırlarda saklanmıştı. m.s. 100 yılında wang tao-shih isimli taocu bir rahip, bir dizi mağarada yer alan kütüphaneleri bulmuştu. bu metinler, kadim zamanlardan ve “anavatan mu” denilen bir yerden söz etmekteydiler. edgar cayce, mu’nun lemurya’nın diğer adı olduğunu birçok kere ima etmişti. bulunan bir elyazması parçasında, atlantis ve mu’nun battığı pasifik okyanusu’nu gösteren kadim bir harita yer almaktadır; bu kıtaların sulara gömülmesinden sonra sağ kalanlar, tarih öncesi zafer dolu bir çağın geride kalan son kayıtlarını mısır’a, çin’e, yukatan’a ve başka yerlere yolculuk yaparak götürmüşlerdi. işte bugün, yeniden keşfetmeye çalıştığımız da o çağın kadim bilgeliğidir.