şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bu güzide tur esnasinda nerde ne yer ne içerim diye meraklardaysaniz buyrunuz orta avrupa yemek maceralarina
  • budapeşte, viyana ve prag şehirlerini gezmek olarak bilinir. turizm acenteleri tarafından en fazla pazarlanan turların başında gelir.
    (bkz: budapeşte viyana prag)
  • eğer yanıma bir arkadaş bulursam hemen alacağım turdur benim için ...
    299 euro diyor tur
  • önümüzdeki yaz için 13 gecelik şöyle bir rota planladığım bölge.

ljubljana (2 gece),--- budapeşte (3 gece),--- viyana (2 gece)---salzburg (1 gece)---münih (2 gece)--zürih(1 gece)---milano (1 gece)---ljubljana (1 gece)

prag'a daha önce gittiğim için rotaya eklemedim haliyle.

hanım ve çocukla yapacağım için geziyi, ulaşım olarak araba kiralama kullanacağım. bu sayede yol üzerinde konaklamadan zagreb, bratislava, hallstadt, basel, como, verona, trieste'ye de uğrama şansımız olacak. en azından bu şehirlerin de meydanlarına uğrayıp bir kahvelerini içmeyi düşünüyoruz.

bu rotada başka tavsiyesi olan yazarlar varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • seneye bu tarihlerde yapmayı plandigim tur. daha nolacağım belli değil doğru, ama olsun . bir işim de yok henüz ama iş bulunur

sonrası kolay önümdeki 1 yıl boyunca para biriktiricem. ve bir sırt çantasına birkaç rahat ve çirkin elbise atıp yola cikicam. saçlar mutemadiyen dağınık topuz :p ve tabiki yalnız,.

ılk durak prag olucak. lisede tarih hocası anlattıkça içime sindi bu şehir. ortaçağ kokulu köprülerini yollarını katedrallerini içime sine sine arsinliycam.
    sonra budapeşte orta avrupanın parisi diyorlar . bence paristen bile ilgi çekici . bi balıkçı tabyasında oturup tuna nehrini seyredicem.
    sonra viyana, çok gezilcek yeri vardır muhtemelen yarısını bile goremem olsun (;
    ha bi de şatolariyla ünlü minnacık ülke lihtenştayn seni de çok fena merak etmekteyim..,

hayal kurmak çok güzel be... (:

edit: gidemedi. seneye inşallah..
    edit: galiba her sene "gidemedi" editi gelecek
    edit: bu sene de gidemedim.
  • 6 ay önceden planlamasını yapıp, rotaları çizip, hiç bir tur firmasına bağımlı kalmadan daha özgürce gezilip daha ucuza getirilebilecek tur.

final rotamız şöyle oldu.

ljubljana (2 gece)
    budapeşte (3 gece)
    viyana (2 gece)
    salzburg (1 gece)
    strazburg (1gece)
    zürih (1 gece)
    münih (2 gece)

ljubljana--zagreb--budapeşte--bratislava--viyana--hallstatt--salzburg--strazburg--colmar--zürih--münih--ljublana şeklinde yaklaşık 3500 km yol yaptık. bu rota için araba kiralama şart, bu şehirler arasında en ucuz araba kiralama hizmeti ljubljana'da olduğu için tur başlangıcını burası olarak seçtik.

5 gece airbnb, 7 gece 3-4* otel konaklaması, 13 gün araba kirası, 4 depo benzin, yeme içme, müze-saray girişleri, nehirde bot turları, thy uçak bileti, otoyol ücretleri ile 2 yetişkin 1 çocuk toplamda 3000 euro'luk bir maliyet çıktı, muhtemelen aynı gezi tur firması ile yapılsa ile en az %50 fazlaya mal olurdu.
  • prag-viyana-budapeşte olanına cumartesi çıkıyorum umarım.her türlü öneri,uyarı,rota,gezip görülecek yer,yenilip içilecek şeyler konusunda ivedi yeşil beklenmektedir!!
    edit;forumda forum diye gelmeyin incitebilirim kafanızı ya da kalbinizi nere denk gelirse!!
  • artık neredeyse tüm tur acentelerinin ,budapeşte, viyana, prag olarak pazarladığı, çok rağbet gören, ve de gördüğü bu ilgiyi hak eden bir tur rotasıdır.
    genel olarak bir tur kapsamında tatile çıkmayı çok çekici bulmuyorum, bu sebeple biraz istekli, araştırmacı ve dil konusunda sıkıntı çekmeyecek arkadaşlara, aynı turu biraz araştırarak bireysel organize etmelerini tavsiye ederim.
    ancak araştırma ruhu olarak biraz tembel ve acemi turistler iseniz tur şirketlerini tercih edebilirsiniz. özellikle orta avrupa rotasında ki tarih zenginliği ve gidilecek yerlerin çokluğu yanınızda bilgili bir rehber olduğunda büyük bir hazineye dönüşebiliyor.
  • haziran ayı gibi tek başıma çıkmayı planladığım tur. halihazırda hazirana kadar isveç'te olduğum için tura buradan çıkıyorum.

uçakla krakow'a geçip oradan tamamen kara yoluyla dolaşmayı planlıyorum. toplama kampları, oradan prag, budapeşte diyerek gitmeyi düşünüyorum.

tecrübeli suserlar tren garlarında, hava alanlarında kalarak veya couchsurfing yardımıyla konaklama masrafını minumuma indirebilmeyi düşünürsek polonya- macaristan-çek cumhuriyeti, oradan da opsiyonel bosna hersek gezisi için ne kadar miktar ayırmam gerekeceğini yazarlarsa sevinirim.
  • birkaç başka başlığa daha yazdım ama (reklamı abartmak) avrupa'ya gitmeyi düşünüyorsanız takip etmenizde fayda olabilecek bir youtube kanalı var arkadaşlarımın. gitmeyi düşündüğünüz yerle ilgili video izleyebilirseniz (henüz yüklenmediyse 2-3 ay içinde yüklenmesi gayet olası) birkaç trick öğrenmeniz mümkün.

avrupa şehirleri videoları