şükela:  tümü | bugün
  • gec kalinmis bir gerceklik. ulkemizin de icinde bulundugu orta dogu cograsyasindaki tum ulkeleri kapsayan genis capli bir ronesans ve reform ihtiyaci; egitim, kultur; bilim ve daha bircok seyi kapsayacak sekilde. olmasi gereken. gec kaldikca daha cok acilarin yasanmasina daha da karanliga gomulen bir cografya olarak kalmaya devam edecek orta dogu. yapilmali. en yakinda. bir sekilde.
  • hali hazırda gerçekleşmektedir. başlangıç tarihini tanzimat ile özdeşleştirebiliriz sanıyorum. avrupa'da bu sürecin 500 yıla yakın sürdüğünü varsayarsak, ortadoğu'da da benzer süreler gerekebilir. tanzimattan bu yana yaşanan her gelişme aslen bu yöndedir.
  • bu coğrafya olarak henüz yeni çağda olduğumuz için yakın çağa geçince eminim ki gelecektir. biliyorsunuz ki bu tür gelişmeleri yaklaşık 300 yıl geriden takip ediyoruz.

(bkz: 300 yıl sonra matbaa ile tanışan zihniyet)
  • bu coğrafyaya baktığımızda, bunu gerçekleştirme potansiyeline sahip ülkelerin başında gelmemize rağmen gerçekleşeceğine hiç mi hiç ihtimal vermediğim durumlar. bu böyle zorla da olabilecek bir şey değil. halkın talep etmesi ve bu yönde çabalaması gerekli. bu talebi oluşturmak için de eğitim şart. ne yazıkki o da ülkemizdeki en kötü alanlardan biri. nereden başlayabiliriz diye sorulursa da, bir kitapla, 'beyaz zambaklar ülkesinde' ile başlanmalıdır.
  • rönesans deniliyor, reform deniliyor, ortadoğu deniliyor. iyi güzel de bütün bunlara tamamen kapalı zihniyet varken ne yapabilirsin?atatürk'ün 6 ilkesi olmasını imanın 6 şartının yerine koymak için uydurulmuş şeyler olarak gören bir zihniyete nasıl çağ atlatırsın.o 6 ilkeden biri devrimcilik değil mi?bu insanlar reform istese rönesans istese atatürk ilkelerini benimsemiş bir lider seçmez miydi kendisine?dünyanın en iyi sosyologları,bilimadamları, entellektüelleri, sanatçıları gelsin yine nafile.
    "eşşeğe altın semer vursan eşşek yine eşşektir."demek isterdim. fakat faşistlikle,barbarlıkla,ırkçılıkla suçlanıp yarın sol frame'de nickim için uçurulsun kampanyası görmek istemediğim için diyemiyorum. bu yüzdendir ki:

(bkz: svihs)
  • ortadoğu'nun avrupadan farkı bataklık olmasıdır. en basit örnek türkiye dir. türkiye son 10 yılı dışarıda tutarsanız her açıdan ortadoğu da eli yüzü düzgün olan, örnek oluşturabilecek, islam dünyası için bir fransız devrimi başlatabilecek rol model tek ülkedir. ama baktığımızda onlar türkiye'yi örnek alacağına, onlar türkiye'ye benzeyeceğine, türkiye onları örnek alıyor onlara benziyor. türkiye'yi aşağı çekiyorlar. böyle bir coğrafya da götünüzüde yırtsanız yaprak bile kımıldatamazsınız. (bkz: ortadoğu islam bataklığı)
  • islam rönesansını endülüste gerçekleştirdi zaten. bu endülüsten bereketli hilale kadar da yaygındı. oryantalizmin manası yok. bu günün rönesansının sahibi, endülüs gibi yok olacak elbet. böyle bir döngü varken, açılan bu başlık sadece manasız bir kahvrhane muhabbetinden farksızdır.
  • petrolün bitmesinden sonra başlayacaktır.
  • icinde islam kelimesi dahi gecmeyen giride gunumuz sartlarinda orta dogu'daki bir rönesans ve reform gerekliligi iddiasi islamin zaten enduluste bunu basardigi ve yok oldugu; su an bunu yasayanlarin da bu sonu gorecegi minvaliyle gereksizlestirilebiliyor. super! bununla birlikte ilgili giri kahve muhabbeti abi bu diyerek basitlestiriliyor. muazzam kafa. asil kahve muhabbeti bu. yikilacak zaten. nicin bu ronesans ve reform gerekliligi! yapmasin orta dogu halki. bokumuzda bogulmaya devam. peki!

ismet abi 3 cay.