şükela:  tümü | bugün
 • voleybolda 3 numara olarak adlandırılan oyunculardır. genellikle uzun boylu veya atletik ve orta boylu oyuncular arasından seçilirler. asli görevleri filenin önünde rakip takımın yaptığı her hücumda blok yapmak veya bloğa yardımcı olmak, arka alanda ise taktik gereği değişkenlik göstersede genelde arka ortayı korumaktır.
 • hatunlarda boyları 1.85-1.95 arasıdır. libero olayı devreye girmeden önce tüm orta oyuncular manşet alabiliyordu ancak günümüzde liberoyla değişmeli olarak ve sadece blok, servis, hücum amaçlı oynarlar. servise gelen orta oyuncu servisi kırıldıktan sonra yerini liberoya bırakır ve arka alanda servis karşılamaz. bu nedenle 6 tur içerisinde en fazla 3 tur boyunca oyunda kalırlar. libero mevzusundan önce voleybola başlamış olan orta oyunculardan bazıları hala daha aktif olarak oynamakta ve manşet aldıkları için liberoyla değişmemektedirler. misal geçen yılki çiğdem can rasna gibi. bunun dışında her oyuncunun çok yönlü yetiştirildiği küba gibi ülkelerde de orta oyuncular hala manşet almaktadır. şu an türkiye'deki en iyi bayan orta kimdir derseniz eda erdem derim. avrupa'nın en iyi orta oyuncusuysa tartışmasız simona gioli'dir.
 • (bkz: ortaoyunu)
 • ayrıca halk arasında asansör şeklinde tabir edilen kısa pas'ı en çok kullanan, genelde takımın en uzun smaçörü. file önü pozisyonda ortada durduğundan pasörle arasındaki mesafe genellikle en kısa olan oyuncu olduğundan en hızlı hücum -yine genellikle- 3 numaradan yapılır. evet.
 • voleybolda oynamasi en zor pozisyonlardan biridir. aslinda orta oyuncu demek yerine orta blokcu demek daha dogrudur. liberonun icadindan sonra bu sporculardan asil olarak beklenilen tek sey top nereye giderse gitsin bloga cikmalaridir. karsidaki pasorde is yoksa, ya da iyi servis karsilayamazlarsa topun nereye gidecegini tahmin etmek pek zor degildir ama cok iyi takimlara ve pasorlere karsi adeta beyniniz allak bullak olur nereye gideceginizi sasirmaktan. bu sebeple iyi orta oyuncular karsi pasorun atacagi paslari cok iyi sezebilen ve aninda o yone hareketlenme becerisine sahip oyunculardir. ısin hucum yonunde ise kadinlar ve erkekleri ikiye ayirmak gerekir. kadinlarda kayarak smac diye tabir edilen, orta oyuncunun pasorun arkasina dogru tek ayakla vurdugu toplar populerdir. erkeklerde ise genelde hucumlar kisa ya da kursun pas seklinde pasorun ya onunden ya arkasindan yapilir. genellikle karsi tarafta tekli bloga karsi vurduklari icin hucum yuzdeleri diger smacorlere gore daha yuksektir. ancak hucum yapabilmeleri icin pasorun eline iyi top gelmesi gerektiginden eger karsi takim iyi servis atiyorsa ya da sizin takim iyi manset alamiyorsa set boyunca bir kere dahi hucumda top gelmeyebilir ellerine.

  fiziksel olarak cita gibi diye tabir edeceginiz ince ve uzun sporcularin domine ettigi bir pozisyondur. modern voleybolda kadinlarda 1.85m'nin altinda, erkeklerde ise 2m'nin altinda orta oyuncu pek goremezsiniz.
 • orta oyuncuydum.libero ne zaman rakip oyuncunun smacını karşılayamazsa,blokta smaçörün topunu neden yakalayamadın diye hoca bana kızardı.voleybolda izlenmesi en zevkli oyunculardan biridir çünkü hiç yerinde durmaması gerekir.blok yapar,geri açılır smaç vurur,gerekirse topu ilk karşılayan o olur.

  akıllı davranması gerekir çünkü bazen ufak bir bloğun yanındaki boşluk sert bir smaçtan daha garanti sayı almayı sağlar.bazen karşıma boyu benden uzun rakip çıkardı.blokta vurduklarımı yakalayabilmeleri o boyla an meselesiydi.bende kenarlara köşelere havuzlara top bırakarak sayı alırdım.

  gözüm topta olurdu ayakkabı seslerinden boşlukları tahmin ederdim.nerde boş yer varsa oraya smaç vururdum hey gidi günlerrr.