şükela:  tümü | bugün soru sor
 • motosiklet biniciliginde en zor tekniklerden biridir, en az ninja level 7 olmak gerekir bunu başarabilmek için.

  motorun ağırlığı, kişinin kendi ağırlığı, kas gücü ve en önemlisi motorun orta sehpa destek noktası uzunluğu bu teknikte en önemli faktörlerdir.

  önemli olan motoru dengeli bir biçimde yerde tutmaktır. yani her iki sehpa destek noktası eşit güç ile yere basmalıdır. vites boşta veya debriyaj çekili olması avantajdır aksi halde hareket etmek istemeyen arka tekerlek size engel olur.

  sehpa desteğine ayağın en güçlü noktası olan başparmakların az gerisindeli bölge ile basılır henüz bir kuvvet uygulanmaz sol el ile debriyaj sıkılı halde gidon tutulur bu arasa sağ el motorun arkasında sağlam bir noktadan tutmaktadır. motoru hafif bir biçimde geriye iterken sağ ayak ile üzerine ağırlık verilir ağırlığı yetmeyen "petite pitirciklarin" uygulaması gereken teknik sağ el ile yukarı çekerken sağ ayak ile aşağı bastırmaktır. bu sayede yetersiz ağırlık bir miktar olsun destekenmiş olur. motor nazik bir hareket ile yukarı doğru kalkar ve sehpaya oturur.

  sehpadan indirme tekniği ise göreceli olarak daha basit ancak daha tehlikelidir. motosiklet kesinlikle 1ci vitese alınır. bu işlem sehpdan inen motoru olduğu yerde tutacak kaçıp gitmesine engel olacaktır.

  gidon her zaman çok az sağa kırık olmalıdır bu sayede sehpadan inen motor her zaman sizin bulunduğunuz yöne doğru devrilir. gene sol el ile gidon tututulur debriyaj serbest ve vites 1'de
  sağ el ile gene motorun uygun bir noktasından destek alınır hafifçe ileri itilir motor yumuşak bir şekilde iner ve sola doğru yatar. tebrikler artık 2 tekeride yerde olan bir motorunuz oldu.
 • güçten çok tekniğini bilmeyi gerektirir. motoru çektiğiniz zemin çok önemlidir. motor yüklüyken veya eğime doğru park ettiğinizde ise bu işlem çok zorlaşır. etrafta o esnada kimse varsa karizmayı çizdirirsiniz...
 • bu konuda en önemli ve az bilinen detay; sağ ayak ile doğrudan yere doğru bastırmak yerine, sol ayaktan sağ ayağa doğru, motorun önünden arkası doğrultusunda ağırlık aktarmaktır. ellerle de yukarı-sağa doğru yönlendirme yapıyorsanız birkaç denemede daha kolay hale gelecektir.
 • 190 kiloluk demir atımı zorlanmadan tek seferde gerçekleştirdiğim hadisedir.