şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 3 senelik zaman ufku boyunca temel makroekonomik büyüklüklere ilişkin resmi hedefleri ortaya koyan, dpt tarafından hazırlanarak yayınlanan, bakanlar kurulu tarafından kabulu ertesi yılın bütçe hazırlık sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen programdır.
 • bugün açıklanmıştır. tam metnine buradan ulaşmak mümkün.
 • marksist.org şöyle demiş:

  "cari açığın kapatılması için zamlara başvuran, memurları cumartesi günleri de çalıştırmak isteyen, "ekonomik büyümeyi sürdürmek" için esnek çalışmayı dayatan hükümetin orta vadeli program'ı, çalışan sınıfları değil ama patronları sevindirdi. akp'nin ekonomi politikası, kendisine oy veren milyonlarca yoksula değil, onları sömüren büyük sermayeye hizmet ediyor."

  http://www.marksist.org/…sabancinin-yuzunu-guldurdu
 • "gelişmiş ülkeler artan kamu borçları ve banka riskleri ile uğraşırken; türkiye, orta vadeli program ile bütçe disiplinini arttırma ve cari açığı azaltma hedefiyle yatırım yapılabilir ülke notuna sahip, tek haneli işsizlik oranına ulaşmış ve düşük enflasyonlu bir ülke olmayı hedeflediği anlaşılıyor."

  zayif noktasinin enflasyon oldugu soylenen programdir. bu sebeble enflasyon oranlarindaki artis korkutmuyor degil hani!

  (bkz: http://bit.ly/uojel6)
 • 2013-2016 arası olanı bugün açıklanan program. kredi kartlarında çok sağlam bir revizyon yapılmış. tasarrufu arttırmak ve cari açığı kapatmak için mikro bazda önlemler alınmış yani gene hane halkını sikmeye çalışıyorlar, makro bazda götüren hamuduyla götürecek. banka kredileri, mevduat büyüklüğünü aştı diyorlar yersen.

  ekonomiyi zor günler bekliyor. açlık sınırı altındaki borçlanarak harcayan temel ürünleri anlık tüketimlerini kısamayan hane halkı yaprağı yedi allah kolaylık versin.

  (bkz: #37500938)
 • 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunun 16'ncı maddesi uyarınca eskiden devlet planlama teşkilatı, devletler planlama teşkilatının lağvedilmesiyle birlikte kalkınma bakanlığınca hazırlanan bütçe maratonunun ilk aşaması sayılan 3 yıllık mali programdır.
 • eylul ayinin ilk haftasina kadar sunulmasi gereken program.
 • 2016-2018 ovp'yi herkesin okuması bilmesi gerekir. inandırıcılıktan yoksun!

  orta vadeli program ve gerçekler
 • 5018 sayılı kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, çok yıllı bütçe hazırlık süreci bakanlar kurulunun en geç eylül ayının ilk haftası sonuna kadar makro politikaları, ilkeleri, hedef ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri de kapsayacak şekilde kalkınma bakanlığınca hazırlanan orta vadeli programı kabul etmesiyle başlamaktadır.

  orta vadeli program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde kamu politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecektir. aynı zamanda, kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğinde olan bu program, son yıllarda sosyal ve ekonomik alanda sağlanan gelişmelerin daha sağlam bir zeminde sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkıda bulunacaktır.

  çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunan orta vadeli program, makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsamaktadır.

  bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, idari ve yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinde, kurumların karar alma ve uygulama süreçlerinde programın amaç ve öncelikleri esas alınacaktır.

  dinamik bir yapı arz eden ve üç yıllık perspektife sahip olan program, yıllık uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenmektedir. bu kapsamda, program uygulamaları ile programı etkileyebilecek dışsal gelişmeler etkili bir şekilde izlenecek ve değerlendirilecektir. programda yer alan amaç ve öncelikler bakımından uygulamanın izlenmesi, değerlendirilmesi ve bakanlar kuruluna bilgi sunulmasından kalkınma bakanlığı sorumludur.

  orta vadeli program içeriği;

  - kamu ve özel kesim için öngörülebilirliği artıracak bir yol haritası niteliğindedir.

  - çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı bir amaç, politika ve öncelikler seti sunmaktadır.

  - makro politikaların yanı sıra, temel gelişme eksenlerini ve ana sektörleri kapsar.

  - uzun vadeli amaçlara katkıda bulunacak şekilde, üç yıllık dönemde üzerinde yoğunlaşılacak öncelikleri tespit eder.

  - uygulamaların sonuçları ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her yıl yenilenecek dinamik bir yapı arzeder.

  - üç yıllık perspektife sahiptir.

  kaynak: bümko
 • 2018-2021 için olanı yarın yayınlanacaktır. doların belini kıracak bu gelişmeyi heyecanla bekliyoruz.