şükela:  tümü | bugün
  • orta yaşlı kimselerin facebook profilleridir. kişinin kariyerini de göz alarak ciddi ve resmi bir havada, memur edasıyla facebook kullanmasına neden olur.

belirgin semptomları:
    -caps lock'u açık unutmak
    -dilekçe yazar gibi yorum yazmak (örn. sayın ahmet bey, hala filinta gibisiniz. arz ederim)
    -vesikalık fotoğraf kullanmak (daha çok akademisyen profiline uygun)
  • bol bol `.....................` barındırır.
  • surekli sarki, turku paylasmak bu profillerin ortak ozelligidir.
  • "merhaba x'ciğim ben y halan çok büyümüş çok güzelleşmişsin annenlere selam öpüyorum" sözcükleri adeta bu insanların mottosudur,tabi ki caps lock açık hali ile vuku bulur
  • oğlunu, kızını itinayla bulup kulağını çeken ebeveynlerin profilleridir genelde bunlar.

''alper oğlum niye doğum tarihine 1982 yazdın, sen 89'lu değil misin?! ben doğurdum seni! iş kısmına da system of a down'da baterist yazmışsın??? akşama sorarım ben sana!''

ergenin karizması için (bkz: reset by peer)
  • "sarı saçlım mavi gözlüm", " aşktan sabıkalı gönüller", ">#£#salkım söğüt>##"gibi ilginç grup isimlerinden fotoğraflar ve alıntılar paylaşırlar, bunlar genelde ya politik ya da arkadaşlara laf sokmalı, gerçek dostluktan bahsetmeli alıntılardır.

bi de yılmaz özdil'in köşe yazılarını içerir düzenli olarak. ayrıca kimisi türkçenin tüm imla kurallarına mükemmel bir uygunlukta yazarken, kimisi de yazdıktan sonra kontrol etmediğinden komple yanlış gönderir, ya da internet dline uyum sağlamak için "lütfen" kelimesi "lf" diye kısaltır yazarlar.

daha zorlasam yazarım ama kendimden tiksindim tespit yaparken. babamlar şu dediklerimi görse "götü boklu sen her şeyi çok biliyon di mi" derler. ahh gençlik...
  • internet aleminde şahsıma yapılacak icloud saldırısından bile daha çok korktuğum bir şey varsa budur. aslına bakarsan icloud saldırısından niye korktuğumu da bilmiyorum hatta icloud nedir tam olarak onu bile bilmiyorum ama korkuyorum işte. gerçi öyle bir saldırıda o biçim fotoğraflarımın internete sızmasından benim değil sizin korkmanız lazım. ben ne diyecektim de konu benim çıplak fotoğraflarıma geldi arkadaş alla allaa!

hah orta yaş facebook'u diyorduk. bunun birde kombosu var; hem orta yaş hem de akraba feysbuku. artık feysbuk listemde bulunan ve kan bağım bulunan tüm insanları engelledim. annem ve babam da buna dahil. zaten en başta onlar var. hatta yanlarında bir dolu akraba da promosyon.

- her yorumunun sonuna ad, soyad ekleyen baba...
    - içkili fotoğrafların altına "çok soğuk içme yavrum" yazan anne...
    - herhangi bir kız arkadaşımın doğum gününü kutladıktan sonra altına "ooo :))" yazan enişte...
    - 4-5 senedir görüşülmeyen hatta konuşulmayan ama buna rağmen onlayn olur olmaz özel mesajla "aa görüşemiyoruz yeğenim" yazan hala...
    - sürekli oyun isteği gönderen teyze...
    - "liseli kızlar buradaaaaa xd xd xd" sayfasını beğenen dayı...
    - sürekli dürten ilkokul öğretmeni...

hepsini engelledim. inanın tek saniye bile düşünmedim, bir an olsun elim titremedi. sadece dayımın profil fotoğrafı olarak seçtiği vesikalığa bakarken biraz düşündüm. tabi ki niye engellediğimi düşünmedim lan insanların niye dayılarını seçemediğini düşündüm.

tabi ki bu süreç öyle güllük gülistanlık olmadı ama bir nebze huzurlu bir sanal ortam istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız. sigarayı bırakmak gibi ama biliyorsunuz ki sonunda güzel bir şey olacak. yoksa kim ister sevdiğin akrabalarını, öğretmenlerini v.s. engellemeyi?

şimdi huzur içinde uzaktan izliyorum olanları. annemin elinde tablet, babamın elinde telefon "paylaştığım sözü/resmi niye beğenmiyorsun?!!" tarzı çemkirişlerini, kullandıkları elektronik cihazlar virüsten yanmak üzereyken bunun farkında olmadan hala ölesiye korktukları virüs paylaşımları hakkında birbirini "şşttt şuna sakın tıklama haaa virüs virüs virüs zztt zztt error..." uyarmalarını, "kardeşin yine "ateşli kızlar seni istiyor" sayfasını beğenmiş cık cık cık" tarzı kınamaları falan... uzaktan çok tatlılar.

ancak feysbuk tehlikesini atlattım derken tivitırı da keşfettiler. orta yaş tivitırı da yakında raflardaki yerini alır. yavaş ve derinden başladılar çünkü bizimkiler; "senin kaç takipçin var?", "neden favorilere eklemedin paylaştığım sözü?!", "kardeşin burada da "liseliiim" diye birini takip ediyor" diye. zaten tivitırdan ifşa olursam dükkanı kapatır giderim ben. icloud'a fotoğraflarımı kendim veririm yayınlasınlar diye.

not: özel mesajla fotoğrafları istemeyin lütfen. hacklenirse anca öyle görürsünüz. ısrar edeni dayıma yönlendiririm.
  • ekseriyetle herkesin farklı yerlere baktığı, yemek veya manzara konulu hatıra fotoğrafları, gazete/dergilerden toplanan özlü sözler, değişik haberler, manalı köşe yazıları ve fıkra kupürleri, ve son olarak eş dost ahbaptan gelme mektup ve iyi niyet dilekleği kartlarını barındıran deri kapaklı, şişik ve eski bir albümüm dijital versiyonuna denk gelen sosyal medya alanıdır.

(bkz: remediation)
  • özellikle bekarsa iğrençliğin tavan yaptığı bir facebook'tur. 35 ila 50 yaş arasını hedef alan resimli şiirler, gerçekliği şüpheli atatürk sözleri ve bol bol parıldayan gül barındırır bu sayfalar. şunun gibi mesela: http://www.ciceksehri.com/…rmizi-guel-resimleri.gif

özellikle gif'ler, bu kesim için büyüleyicidir. what kind of sorcery is this diye bağırırlar her gördüklerinde.
  • --- spoiler ---

-o çekindiğimiz fotoğraflar var ya, hepsini face'e at face'e. hepsini!

-şimdi bi de beni tek çek!

--- spoiler ---