şükela:  tümü | bugün
 • modern çağın yorucu ve stresli hayatından sıkılıp ortaçağda yaşama özlem duyma sebepleri..
  mesela bir amaç*** uğruna bütün hayatını adayıp, kesin ve sınırları belli, düşünce ve sorgulama gerektirmeyen bir hayata duyulan bir özlemden olabilir.
  artık sözü bile edilmeyen cesaret, onur ve saygı gibi erdemlere duyulan özlemden de olması mümkündür.
  diğer alanlarda düşünürsek, öğrenecek çok daha az bilgi olması ve keşfedecek çok daha fazla bilginin önünüzde durması örnek olarak verilebilecektir.
  daha az nüfus yoğunluğunun getirisi olarak daha temiz çevre, daha temiz hava, daha temiz deniz, daha genç doğa ve savaşlarda kahraman olmak için daha büyük şans düşünülebilir.
 • ortaçağı tarihini fimlerden takip etmek veya genç öleyim cesedim yakışıklı olsun mottosuna sahip olup ortalama 25-30 yıll yaşama isteği.
 • ortaçağ tarihin bol yıldızlı gecesidir. gerçekliğin en acı halinin ve hayal gibi gelen güzelliklerin gerçek olduğu bir dönemdir. cadıların, rasyonelistlerin ve kedilerin sınırsız zulüme uğradıkları bi dönemde olsa, kedilerim ve gizli metinlerimle yaşamak istediğim tek dönemdir.
  (bkz: castles and dreams)
 • ortcagda sanilanin aksine insanin altin degeri vardi. asalet kavrami henuz kendini yitirmemisti, krallar ordularinin onunde savasirlardi, ordularin amaci, insanlari yoketmek degil hukmetmekti. ve her $eyin di$inda tutku tek ba$ina bir nedendir ortacagda ya$anilmasi icin.
 • kızıl saçlılar için oldukça az olan sebepler.
  (bkz: canına susamak)
 • birtürlü günümüz dünyasına ait olduklarını kabullenemeyenlere ,o günlerin unutulmuş değerleriyle yaşamak isteyen günümüzün medeni düzeninden nefret eden, o günlerin kaotik kurallarına arzulayanlara sorulması gereken nedenlerdir
 • insanların yaşamak, üremek, bunlara erişmek için de 1. dereceden dolaylı yollara erişmek(iyi giyinmek, para sahibi olmak, güç sahibi olmak) yerine, dürtülerinden sıyrılıp, modern çağın hissetmemizi sağladığı dolaylı yollara kendilerini çok kaptırmalarından kaynaklanan "neyi, ne için yapıyorum, niye yapıyorum, amaç nedir" şeklindeki kaybolma durumundan kendilerini sıyırıp, herşeyin basit olduğu zamanlara dönme istekleri. modern zamanın getirdiği hayatımızı kolaylaştırması düşünülen nesnelerin esiri olmaktan, sorumluluk için yaşamaktan bıkmak, anı yaşamak istemek, gerekirse vebadan bir hastalıktan ya da bir savaştan can vermekten çekinmemek, ama yaşadığı sürece, iyi yaşamak, istekleri ertelememek, ertelenmişleri gerçekleştirememiş olmanın verdiği pişmanlıktan uzak bir şekilde, aklında, yaşadıkların ve o an yaşadığı ölüm dışında birşey olmadan dünyadan ayrılmak.
 • ortaçağda yaşama isteklerinin ne kadarının bahsedilen ortaçağda mevcut olduğunu görebilmek adına şöyle bir gidip bakmak için.