şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kabul etmek gerekir ki, isimden** de çıkarılabileceği üzere, hayatta her zaman averaj olmak demektir. eğer ki kişi hayatta yapmaktan zevk aldığı işi bulmadıysa.

  evet toplumun büyük bir kesiminden daha çalışkan ve zeki olabilirsiniz fakat asla anadolu'nun bağrından kopmuş fakirlik, yokluk görmüş bir çocuk kadar olamazsınız.

  evet hayatınızı bir şekilde idare ettirecek kadar kazanabilirsiniz, fakat asla varlıklı bir ailenin çocuğu gibi her istediğinize sahip olamazsınız.

  bu durumda yapacak 2 şey kalıyor. ya hayata daha bir 4 elle sarılıp agresifleşmek yada chuck palahniuk’un dediği gibi bunları siktir edip arkanıza yaslanıp bir quarter pounder ve marlboro’nun keyfini çıkartmak.

  bir de olayın psikolojik / felsefi bir yanı var ki hiç giresim yok. örnek olarak kişinin hiç yokluk görmediğinden, tembelliğe eğilim göstermesinden tutun da fazla aile sevgisine kadar geniş bir yelpaze oluşturulabilir.
 • her boktan bi parmak yemek gibidir. yokluğu da varlığı da, asosyalliği de sosyal patlamayı da, tembelliği de çalışkanlığı da, herbişeyi birazcık tadarsın. aynı türkiyenin coğrafi konumundan dolayı dört mevsimi de yaşayabilen bir ülke olması gibi...
 • her bir kuruşun değerini bilmektir. aynı değeri karşınızdaki insanın kuruşları için de gösterebilmektir, yani hak hukuk bilmek ve başkasının hakkını yememektir.
 • muz alırken hala etikete iki kere bakma eğilimi yaratır. muz alabilmek lükstü geçmişte, öyle de saplanıp kalmış beynimize.
 • sosyo-ekonomik varoluşunu türkiye'ye has toplumsal mühendislik harikası olan komik bir tanımla etiketlemektir. orta direk yoktur efendim. korkmayın orta sınıf vardır. ben de işçi sınıfına dahil bir ailede büyümüşümdür, bundan da gurur duyarım.
 • büyüyünce giyilebilmesi için en az 1 beden büyük kıyafetler giymektir.
 • her konuda ileride olmaktır bence olayları veya olucakları sürekli kafanda kurarsın.eline birşey geçtiğinde ya yokmuş gibi davranır yada sapına kadar kullanırsın.ama en mutlusu yine oo çocuktur be hayatta herşeyde kazanır.bırakın olum bu ayakları orta direk işte ne var ne yok.hayatında sürekli özenti gibi olmaya çalışır.
  edit:%70 böyledir özenti
 • yağmurlu havalarda botlar su aldığında biraz daha idare etsin diye, ayağın ıslanmaması için ayağa poşet geçirip öyle bot giymektir.
 • bu devirde nokia n95 yerine nokia 3210 tarzı telefonlar kullanmaktır.
 • "hayatta şunları şınları yapamayacam" diyerek bakarsa insan bu olaya zaten baştan kaybetmiştir. ortadirek olmak, istenilen hayatı yaşamak için gerekenlerden fazlasına sahip olmak demektir.

  "ortadireğim zengin çocukları şunları bunları yapıyor ben sigara içeyim" demektense o siktiğimin sigarasına vereceğiniz paradan kesmeye bakın önce. sonra çalışın, gerisi gelir zaten.

  siz istediğiniz hayatı yaşayamasanız da en azından çocuklarınız yaşamış olur. unutmayın, para havadan yağmıyor.

  benden bir tavsiye.