*

 • erkan'in şaban icin sevgilisine "sevgilim, kim bu ibiş" diye sordugu film.
 • hayatımda izlediğim , mantık hatalarıyla yoğrulmuş en saçma türk filmi. kemal sunalın hatrına dayandığımı da itiraf edeyim bari. mübarek erkan ın devletin kadrolu sporcusu gibi, her dalda ay yıldızlı formayı temsil etmesinden mi bahsedeyim, üniversiteyi birincilikle bitiren esas kızımızın tüm masraflarını karşılayan adamın öz torunu (yeğeni de olabilir) olmasına şaşırmasından mı, erkan ın, erkan ın antrenörünün (ki o da erkan ın her dalda hocasıdır.. adam hıncal abi gibi, herşeyin uzmanı.) esas kızın, şaban ın aynı mahallede oturmasından mı, dünyanın en zenginleri arasında gösterilen arap işadamını, iki tane üflesen yıkılacak adamın korumasından mı, şaban ın kızı kaçıranların bulunduğu daireye sırıkla atlamasından mı, yine şaban ın, zaten türkçe konuşabilen arap işadamıyla konuşabilmek için arapça öğrenmeye kalkışmasından mı, ve öğrendiği bir milyonda bir arapçayla meramını anlatmak istemesinden mi,ortadirek olmasına ragmen kahramanımızın hiçbir aktiviteden geri kalmamasından mı, mafya babası, iyi nişancıdır denilen bir adamın, şaban a ateş etmeyi öğretirken, hedefle silah arasına girmesinden mi, nereden bahsetmeli .. eksik kalmamalı kanımca, tüm mantık hataları dökülmeli. zira bu film, insanın beynini karıncalatmaktadır.

  edit: tamam film mantık hatalarıyla dolu ama, erkan denen adamın, şaban 'ın bisikletini hiç edip, arabayla kızı götürmesine çok içerlemiştim ve kıza da arabayla gittiğinden lanet okumuştum. filmin, halkçı tavrı var o ayrı.
 • kemal sunal'in bomba replikleriyle yaran filmlerinden biri daha.

  kemal sunal arap petrol zengini adnan baba (biçakci) dan kizini ister,derdini anlatamayinca güya arapça konusur:

  saban : sen de var bir evlaaat. ben de var ona çok muhabbeeet, ask-i müeassakkaaa

  adnan biçakci : ee nolcak benim evlaaad?

  saban : müsade edersen olacak benim avraaad!

  adnan biçakci : neeeeeeaag!

  saban : he yaaa, izninle bahar olacak benim kariii !

  --------------------------------------------------------------------------
  gavur lopez rolündeki tecavüzcü coskun ve çetesi kizi kaçirmistir.

  babasi milli sporcu erkan'a dönerek: oglum ne duruyorsun gidip kurtarsana nisanlini !

  milli sporcu erkan : ya birak allahaskina baba, canimi sokakta bulmadim ben.

  bu lafin üstüne saban adnan biçakci'ya dönerek bombayı patlatır : masallah adnan baba, erkek damadina bak, herifte yürek "sinek poposu" kadar.

  çogu kemal sunal filmi gibi absürtlügün dogruga çiktigi bu filmde mantik hatasi aramak da bana gore mantiksiztir. mademki mantik hatalarindan dem vurulmus, o halde bir kaç tane de ben ekleyeyim :
  saban parasi olmadigi için eve peynir, zeytin ve bilimum gida urununden alamaz. elinde kalan kahvaltılıkları da, yemeye kiyamadigindan dolaba kaldirir ama bu dolap buzdolabi veya sogutucu özelligi olan herhangi bir dolap degil, vitrinli basit bir ahsap dolaptir. pekala bozulmaz, küflenmez, kokmaz, çürümez mi o gida ürünleri orada, oda sicakliginda beklemekten?
  veya daha önceden hiç araba kullanmadigini belirten , dolayisiyla debriyaj+gaz ayarlamasini bilmeyen bir ortadirek saban'in suzuki jipi stop ettirmeden, hoplatmadan kaldirmasini geçtim; ralli pilotu tecrübesiyle kullanmasi, jipe kiç attirip, trafik konilerinin arasindan slalomlar çekmesi mantikli midir? görüldügü gibi absürt komedide mantik hatasi bulmaktan basit is yok. bu tip ögeler - son oynadigi politik mesaj içeren filmleri göz ardi edersek (ki aslinda onlarda bile mevcut) - hangi kemal sunal filminde yok ki ? daha dogrusu absürt komedi denilen tur zaten mantiksizlik uzerine kurulu degil midir ?

  dip not : filmde petrol zengini isadami adnan biçakçi rolünü 2000 yilinda vefat eden ünlü türk gurmesi ergun köknar canlandirmistir.kadrolu milli sporcu erkan rolü için de: (bkz: yalçin tülpar)
 • muazzam göndermelerle dolu, seyrine doyum olmayan bir absürd komedi örneği. çok genel bakılırsa, halkın içinden biriyle zenginden kesimden birinin bi kız için yaptığı mücadele anlatılır. ve tabiki paradan, başarılardan, fiziksel görünümden daha önemli şeyler vardır sonucuyla ayrılırız filmden.

  erkan'ın her spor dalında türkiyeyi temsil etmesi ve dünya şampiyonluğuna oynaması, ortakdirek'in zenci kılığıyla attığı inanılmaz basketler bi yana, yine ortadirek'in kurşunla şapkayı yerden kaldırıp adamın kafasına kondurması ve sırıkla atlarken en yüksek noktada sırık dikey durumdayken sabit kalması fantastik sinemaya bir saygı duruşudur.
 • saban bakkala girer siparisi verir:

  -214 gram pirinc, 118 gram kuru fasulye, 73.5 gram yag, 1.5 tane domates.

  bakkalin verdigi tepki nefisdir:

  -ha! yarim domates olurmu canim!!
 • bu o kadar absürd bir filmdir ki gercek hayatta mümkün olabilecek tek sahnesi türk basketbol milli takiminin erkan'in son saniye basketiyle dünya sampiyonu oldugu sahnedir, gerisini siz düsünün.
 • kemal sunal'ın attığı basketlerin örneği dünyada azdır.* ayrıca new york hav havs'ı gönüllerimizin şampiyonu yapmıştır.
 • şaban'ın yüksek atlama denemesi yaparken elindeki sırıktan yardım dilendiği sahne de süperdir.

  "ya allah... oğlum direk sen direkoğlu direk, ben orta direk.. başkasından fayda yok bize.. akraba sayılırız.. biraz yardım et bana.."
 • oturup eleştirel gözle izlendiğinde göndermelerine, verdiği ince ayarlara hayran kalınan film.
 • filmin disko sahnesi ayrı bir olaydır, candır, 84 ruhunu geri istiyorum ulan diye bağırtır adamı. şapkalı electric boogie'ciye dikkat!*

  http://www.youtube.com/watch?v=a1l-cn_rv0s
hesabın var mı? giriş yap