şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısa adı "obit" olan, açılimindan anlasilacagi uzere hem askeri hem siyasi ozellik tasiyacak olan bir orguttur. bu orgutun kuruculari turkiye, iran, ırak ve suriye olacak bu açidan bolgesel nitelikli bir orgut olacaktir.

  chp'nin bolge acisindan en onemli vaatlerinden biri olan bu fikir, eger gercekten samimi olarak gerceklesirse dunya barisina da katkida bulunulmus olunacak. ama tabi köstek olanlar olmaz mi basta bu ulkeleri yonetenler bu fikre yaklasir mi suan bilinmez.

  bu teskilat ayni zamanda türk, kürt, arap, sunni, alevi.... gibi ırk ve mezhepleri yaklastirabilmesi, bolge ticareti, guvenligi ve kaynaklarin daha rasyonel kullanilmasi acisindan onemlidir.
 • bugün dile getirilen chp seçim vaatlerinden biri. uygulamaya geçirilirse bölgedeki 4 ülkenin (türkiye, ırak, iran, suriye) temel bazı konularda aynı masa başında oturabilmesine olanak sağlayacak bir oluşum. hem türkiye'nin bölgenin dinamiklerini daha yakından takip edebilmesini sağlayacak, hem de bölgedeki her krizde ülkelerin ittifak için uzaktaki emperyalist güçlere değil de komşularına yönelmesine imkan sağlayacak. chp içinde söz konusu ülkelerdeki devlet/sivil kurumlarla temas oluşturma girişimi olduğu biliniyor. geçen aylarda parti meclisine seçilen yüksel taşkın hoca projeye katkı sağlayan isimler arasında.

  türkiye'deki cumhuriyetçi/laik siyasi çizginin bakışını orta doğu'da ittifak yapabileceği aktörlere çekme kapasitesi nedeniyle umut vaat eden bir girişim.
 • gerçekleştirilebildiği takdirde, ki çok zor, ortadoğu ve dünya barışı konusunda mutlaka yararı olacak proje.

  bu projeye emek verecek olanlara not: dünyanın barış isteyen bütün insanları yanınızda olacak.
 • zordur efendim şöyle ki ortadoğu’da her fikir düşünce mezhep din adına ne derseniz diyin ancak diğerlerini yok ederse huzur bulacağını düşünmektedir siz böyle bir ortamda nasıl barışı ve işbirliğini tesis edebilirsiniz ki
 • doğru isim düşünmüşler. islam işbirliği, arap birliği gibi isimlerin fayda vermediği görüldü.

  laik denebilecek, farklılıkları öne çıkarmayan bir isim olmalıydı zaten. senin dinin, benim mezhebim, onun milleti diye ayrışan zihniyetlerin olduğu yerde böyle olması en doğrusu.