şükela:  tümü | bugün
  • bir ortadoğu uzmanına göre, başına gelen en basit musibet de bile "ben/biz nerede hata yaptım/yaptık" diyerek ders almak yerine "bunu bana/bize kim yaptı" paranoyası ile komplo teorileri üretmesidir. bu nedenle "bir musibet bin nasihatten iyidir" atasözü de, olan bitenden ders almamakta ısrarlı, bildiğini okuyan ortadoğu insanı için geçerli değildir.
  • aşağı doğru düşerken bir ele tutunup yukarı çıkmaktansa o eli tutup grup halinde aşağı dibe batmayı yeğleyen tiynette olmaları. oh bir de her bi boku en iyi ben bilirim sendromundan ömür boyu kurtulamamaları.
  • başına gelen her kötü olayı dışarıdaki sebeplere bağlamaktır.

tuttuğu takım uefada elenince suçu kendinde değil hakemde aramak. işten atılınca suçu kendinde değil işverende aramak. ceza yediğinde suçu kendinde değil cezayı veren veya ihbar edende aramak. çocukken ayağı takılıp düşünce babası tarafından sehpaya tokat atılan bir toplumdan ne beklenir.
  • dininin gerektirdiği temel temizlik kurallarının etrafından dönmesi sonucu doğal olarak pis olması
  • paraya tapması. net, ötesini bilmem. birinci dünya savaşında arapların ihanetinden, filistinlilerin topraklarını satmalarına, suudilerin para için uşaklığı kabul etmesinden, yine para için arap rejimciklerin suudilerin emrine amade olmasına varana kadar... paraya tapmaları.
  • (bkz: biat)

hayret kimse yazmamış. ondan dolayıdır ki el etek öpmeleri, lidersiz yapamamaları.
  • hiç uzatmaya gerek yok, sahtekarlıktır.
  • türk insanının özellikleri ile aynıdır. inanmazsanız bakın;

şiddette meyillilik
    cahillik
    diktatör sevicilik
  • (bkz: eğitimsizlik)

burada bahsedilen ve bahsedilecek olan tüm karakteristik özelliklerin çıkış noktası bu. dini ve pozitif ilimlerle yetiştirilseler ne cahil olurlar, ne şiddete meyilleri olur, ne diktayı kabul ederler ne de başka bir şeyi.