şükela:  tümü | bugün
 • uzun ugraslar sonunda turkiye'nin de dahil olmayi basardigi elit ulkeler grubu..

  suriye, irak, iran, arabistan.. diye saymaya basla, sol bastan devam et..

  hepsi adeta yeryuzunde birer cennet, adeta bir sampiyonlar ligi olum grubu..

  kadin olmanin, cocuk olmanin, hayvan olmanin, insan olmanin zor oldugu topraklar..

  olimpiyatlara katilsa kafa kesmece, cocuk sikmece, kadin oldurmece, agac kesmece, hayvana tecavuz dallarinda birinciligi kimselere kaptirmayanlarin ulkesi..

  sadece kendi icindekilere cehennemi yasatmakla kalmayip, kanserli bir hucre gibi nereye gocerse, nereye giderse metastaz yapan, gittigi yerinde icine sican, henuz caresi bulunamamis bir hastalik..

  1500 senedir kendi reformunu yapamamis.. yapmaktan aciz.. yapmayi birak.. bunu yapabilecek kapasiteside iki tane aydin bile yetistiremis col bedevilerin mekani..

  bu topraklar ayni zamanda gotunu tasa silip, pilavi elle yiyen araplara sevicilik yapan turklerin hazin yokolus hikayesini de icinde barindirir.. asimilasyonun her turlusu kotude olsa, araplar tarafindan asimile edilmek turklere nasip olmustur.

  dunya sahnesinde bocek kadar onemi olmayan bu ortadogu batakligi, icinde bulundugu bu icler acisi durumu ise iste bunlar hep bati'nin oyunu diyerek kendine yakisir bir derinlikte aciklamaktadir.

  her firsatta bati elestirisi yapan ve batidan nefret eden bu develer, 20.yy'da batiya karsi savas kazanmis tek musluman komutan olan ataturk'u de sevmezler. cunku ataturk bu yobaz, gericileri nerde gorse tepelemistir. seref, haysiyet, onur ve vatan sevgisi bu karaktersizler icin cok uzak kavramlardir.

  hak, hukuk, adalet, iyilik, dogruluk ve ahlak gibi cok basit kavramlar bu bataklikta gecerliligini yitirir. adeta ters miknatislanma yapar.

  bundan yarim milyon yil once magara duvarina centik centik figur kazimaya calisan neanderthal bile bu gericilerin alayinin toplamindan daha fazla insanliga katki yapmistir.

  bu batakligin ortasinda pirlanta gibi acan, muasir medeniyet ulkusu ile kurulmus laik turkiye cumhuriyeti ve tarihi milatdan onceye dayanan metehan'in binlerce yillik turk ordusu ise uc bes imam hatip mezunu sakirtin elinde oyuncak olmustur.

  amma ve lakin, ayni kitabi anlamadigi bir dilde tekrar tekrar okuyarak hidayete erisecegini sanan kavimlere hersey mubahtir.

  simdi bu batakligi ortak paydalarina ayirip en kucuk ortak bolenine bakarsak, bulacagimiz korelasyon cok keskin ve nettir:

  (bkz: arap masallari)
 • akp türkiyesinin içinde çırpındığı ölümcül bataklık.
  yavaş yavaş öldürür.
 • öldürmez, süründürür.
 • yazanın ağzına sağlık dediğim mükemmel tespit. medeniyet öğrenip ileri gideceğine bok çukuruna imrenip bokun içine batan kara sinek misali bir güruh var.

  bu çomarlar yüzünden hep birlikte çukurun içinde debeleniyoruz.
 • muhteşem bir tespit.
 • islamofobik, gerçeği yansıtmayan, uydurma terim.

  ortadoğu ve içinde bulunduğu bataklık hali ile ilgili ufuk açıcı bir entry tavsiyesi*: (bkz: #81369434)
 • "ortadoğu israil bataklığı" demeye götü yemeyen bazı şerefsizlerin, amerikan medyasının beyin yıkamasıyla zombiye dönerek islam'a sataşmasıdır.

  aşşağılık yavşak seni.
 • berbat bir yer.
 • ortadoğu'da müslümanım diyenler islam'a göre değil kendi hevalarına göre yaşıyorlar. birçok dürüst müslüman da var ki, hiç de bahsi geçen yobazlar gibi yaşamıyorlar.

  gel gör ki, dinsiz kesim, onların yaşadığı hayatı islam zannederek işte böyle başlıklar açar. oysa islam kimseye onun bunun hakkına gir, taciz et, tecavüz et, çal, çırp demez; tam aksini söyler. insanlığı iyiliğe davet eder. ortadoğu eğer bataklıksa, bu islam bataklığı değil, islam'a uymama bataklığından ibarettir diyebiliriz.

  (bkz: ortadoğu islam'a uymama bataklığı)

  evet, kuran'dan uzaklaşırsan batarsın. illa ortadoğu'da olman gerekmez. avustralya'da da olsan batarsın, fransa'da da olsan batarsın. o çok beğendiğimiz batı, bilmeyerek de olsa birçok açıdan islam'a uygun yaşadığı için iyi halde aslında. kuran'ın sözünü ettiği adalet, iyilik, canlara-mallara zarar vermeme, hak yememe, özgürlük vb. fiilleri kim yaparsa elbette onlar kazanacaktır. allah da iyinin hakkını veriyor, güzellikle yaşatıyor onları. kendisini dinlemeyeni de ağzıyla müslümanım dese de rezilliğe mahkum ediyor. zaten kuran sırf ortadoğu'ya cennet vaat etmiyor. inanan, iyi işler yapanlara vaadediyor. bunun içine allah'ı birleyen yahudi ve hristiyanlar da giriyor.