şükela:  tümü | bugün
  • ataerkil sisirmelerden dolayidir. en buyuk vasiflari "errkek" olmak. beyinsiz olsalar da sorun yok yani.
  • olmak istemeyene, kendisini o ilkellikte, o seviyede, o klasmanda görmeyene dahi dayatılan toplumsal baskının leş bir tezahürüdür.

    ekşi sözlük adlı, bir şeylerin daha bir "farklı", daha bir "normal", daha bir "medeni" olmasını bekleyeceğiniz şu ortamda dahi adamın biri koskoca bir hiç uğruna birdenbire kendisini komaya sokmakla tehdit eden bir tekel bayiine karşı çok korkakça davrandığı iddiasıyla tefe konulalı, dalga malzemesi olalı birkaç gün oldu henüz. ki en basit, ilk aklıma gelen öyle son derece sıradan bir örnek bu.

    açık ve net, insandan çok davarın nefes alıp verdiği bir coğrafyadan söz ediyoruz. sosyal statülerin zihinsel ve kültürel donanımlarla, bilgiyle, zekayla, insaniyetle vesaire değil, salt para, makam ve yaptırım gücüyle elde edildiği; adaletin sadece belirli bir kesim için işlediği; pratikte geçerli olan "şey"in, orman kanunlarına duacı olunacak bir raddeye geldiği; gücünün yettiğine her şeyi reva gören güçlülerden oluşan bir coğrafyadan söz ediyoruz. "erkek adam", "delikanlı" ve benzeri sikindirik kalıpların, böylesi işe geliyor olduğu için sürdürülegelen ataerkil düzenin arkasına sığınılarak, kabadayı gibi olmayanın ibnelikle(!) yaftalanmasında(!) dahi beis görülmeyecek leşlikte bir coğrafyadan söz ediyoruz. tepeden tırnağa yozlaşmış, neresinden tutsan elinde kalacak bir coğrafyadan...

    birçokları için neredeyse zorunluluktur özetle buralarda kabadayı olmak, kabadayı gibi davranmak. içinde yaşanan topluma ve o toplumun kokuşmuşluğuna adapte olabilmektir bir yerde.