şükela:  tümü | bugün
  • birinde evine ekmek goturmek icin somurulursun digerinde sen rahat et diye devletin ortadoguyu, afrikayi somurur.
  • "birinde hayvanlar allah'a kurban edilir, diğerinde hayvanlar evlerde beslenir".

eveet bu cümleyle avrupa'da ineklerin, koyun ve keçilerin etinden ve sütünden faydalanmak yerine evlerde beslendiklerini de görmüş olduk.

tespit yapacaksanız aynı konuları ele alın. kimse allah'a kurban etmek için kedi köpek kesmiyor.

edit: birinde kesme işareti denen, diğerinde ise apostrof denen bir imla işareti var.
  • yanlış portakalda vitamin olmanın bir sonucu karşılaşacağınız en acı versuslardan biri.
  • ortadoğu ve avrupa kocaman birer ülke olduğu için karşılaştırması çok kolaydır bunların.
  • ortadoğuda yaşamak sınırsız bir aksiyon ve gerilim ama avrupada ise en büyük macera 50 yılda bir yaşanan ufak tefek çılgınlıklar.siz ortadoğu toprağını yuttuktan sonra haberlede protesto olmayan ,savaş olmayan bi ülkede yapabileceğinizimi sandınız?
  • bu deneyimi türkiye'de yaşamanız veya hissetmeniz pekala mümkün.
    zira bugün eminönü ve beşiktaş semtlerine gittim ve kendimi ortadoğu'dan, avrupa'ya geçmiş gibi hissettim.

eminönü;
    her yerde arap var. her yerde arapça yazılar var. herkes arapça konuşuyor. mimari yapı bile ortadoğunun o iğrenç yapısı ile şekillenmiş. ulan türkçe konuşan yok iyi mi.

beşiktaş;
    tek bir arap yok. modern mimari, modern ve çağdaş insanlar, kültürlü ve eğitimli insanlar, ingilizi olsun, fransızı olsun çağdaş turist kitlesi ve türkçe konuşan insanlar.

kısacası; bugün eminönü'nden, beşiktaş'a geçince, abartısız bir şekilde; ortadoğu'dan, avrupa'ya geçmiş gibi hissettim kendimi.

bu arada bu iki semtin belediyeleri kime ait, yerel seçim oylarını kenara koyuyorum. ama ülkeyi bu hale getirenler umarım allah'ından bulur. nihayetinde işimiz allah'a kaldı. zira bu halkın bir şey yapacağı yok.