şükela:  tümü | bugün
 • tam aksine en basit açıklamanın en olası, en doğru açıklama olduğunu bilenlerce, kabullenmesi zor, kırıcı, yaralayıcı, dehşete düşürücü de olsa gerçek, gerçektir.

  (bkz: fetih ganimet ekonomisinin temel aracı olarak din)
 • şahsen her ne kadar insan kullansa da silah denilen türlü türlü aletin bizzat kötü olduğunu iddiaa ederim, hele de gayet insan üretimi olan ve kullanıcıya göre anlam kazanan bir şeyin allah'tan gelen mükemmel bir şey olduğunu asla iddia edemem. mesela yani.
 • islama bağlamak yanlıştır. doğrusu gerizekalılığa bağlamaktır. tüm islam dini mensupları mevlana gibi takılsa ortada böyle bir huzursuzluk kalmayacaktır.
 • sıkıntı ortadoğu'nun halkında kim ne derse desin. bu coğrafyanın insanı sorunlu. çünkü petrolün ve batı'nın etkisinin olmadığı yıllarda bile çok huzurlu bir bölge değildir burası.
 • bunun sebebi islamiyet değildir. islamiyeti kendi çıkarları için halka baskı ve yönetme aracı olarak kullananlardır.
 • siyonist ya da sempatizanı çevrelerin söylemidir.

  uluslararası ilişkiler biliminde jeopolitik diye bir kavram vardır. yer yüzündeki bazı coğrafyalar konumu ve zenginlikleri sebebiyle her zaman ilgi kaynağı ve mücadele sebebi olmuşlardır. eski dönemlerde ticaret yollarının merkezi olması ve günümüzde yer altı zenginlikleri sebebiyle ortadoğu halen cazibesini korumaktadır. o yüzden bir çok güç odağının ele geçirmek istediği bu coğrafyada huzursuzluk daim olacaktır. zaten huzursuzluğu da çıkaran müslümanlar değil, müslümanlar üzerinden oyun oynayan, coğrafya'da israil'e destek olan batı dünyasıdır.

  acı olanı, batının oynadığı oyunda, eş başkan islamcı kesimin desteğiyle iktidara gelmiştir.

  zöge: bu entry'yi ilk cümleden dolayı kötülediyseniz yahudisiniz, ikinci cümle ve devamı sebebiyle kötülediyseniz islam karşıtısınız, 3. ve son cümleden dolayı kötülediyseniz göt kılı bir akp'lisiniz. böyle de analiz ederim adamı işte.
 • çok da haksız olmayan bir durum.aslına bakılırsa önermenin şöyle düzeltilmesi gerekir; ortadoğu'daki huzursuzluğu islam dinini tekeline alan yobaz ve bağnaz anlayışa bağlamak daha doğru olur.bu anlayış insan hakları, empati, farklı görüşlere saygı gibi kavramlara yabancıdır.gücü eline geçirdiği zaman gücü eline geçirdiği toplumları baskı yoluyla kendi 'islami' vizyonlari doğrultusunda değiştiriyorlar.yapılmışı var (bkz: iran devrimi)

  aslında esas sıkıntı; hoş görünün bu ortadoğu topraklarında pek rağbet görmemesi.şu anda karışıklık olan ülkelerde bir önceki yönetimler laik yönetimlerdi - mısır, suriye, ırak, libya...aynı şekilde iran da öyleydi bir zamanlar..gücü ele geçiren karşı tarafı eziyor.laik yönetimden sonra gelen dini yönetim de bu sefer laik tarafı ezmek istiyor.laik taraf dini evde yaşamak veya dine göre yaşamamak istiyor, islami yobaz kesim de dini toplumun her tarafına dayatıp laik kesimi pasifize etmek istiyor.

  bu durumda esas sorunun hoş görüye dayanmayan, dayatmacı din anlayışıyla alakalı olduğu görülüyor..bu din anlayışına maruz kalmak istemeyen laik kesim diktatörlük uyguluyor, sonra radikal islamcı güçler de halkı dini kullanarak örgütleyip mevcut yönetimleri ele geçiriyor ve bu sefer de onlar kıyıma başlıyor.yine aynı şekilde öbür kesim de bununla mücadeleye başlıyor vs....

  eğer bir toplum kendi içinde huzuru sağlayamamışsa; ülkedeki farklı görüşe ait gruplar arasında dayanışma yoksa - o zaman diğer güçlü olduğunu iddia eden toplumlardan müdahale olasılığı artar.bir ülkenin başka bir ülkeye müdahalesi iyi bir şey değil tabii, ama adam yapıyo işte.hemen iki bir sözde ekonomik istikrar yakaladık diye biz bile yapmaya kalkıyoruz, di mi?

  önemli olan bu oyunlara maruz kalmamak için gerekli önlemleri alıp kendi toplumunu sağlama alıp, hoşgörüye dayalı, insan haklarına saygılı, herkesin söz hakkı olduğu, adaletin adil olduğu bir devlet kurmak.böyle bir devlet kurarsan o zaman kimse senin ülkene müdahele etme cesaretini gösteremez...ona bakılırsa yer altı kaynakları norveç'te de var - ama tutup da abd veya başka güçler oraya her hangi bir müdaheleyi akıllarından geçirmiyor..veya norveç'in iç işleriyle alakalı hiç bir konuda yorum yapmıyorlar emperyalist güçlerin devlet adamları.
 • doğru bir bağlantıdır.

  islam coğrafyasının doğal kaynaklar sebebiyle göz önünde olan bir bölge olması ilk bakışta huzursuzluğun sebebi gibi görünse de abd, norveç, rusya gibi yerlerde de ciddi doğal kaynaklara rağmen pek bir huzursuzluk yaşanmamaktadır.

  ortadoğudaki huzursuzluğun nedeni açık biçimde islam'dır.
 • "stratejik derinlikten yoksun fikir" damgası vuran insanlarca "avrupa nın bin yıllardan beri bildiği en iyi şey fitne çıkarmaktır. atalarından mirastır. bunu da en iyi şekilde yapıyorlar zaten" derinliğinde irdelenen sav.