şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - sıcaktan rahatsız olmamak.
  - sürekli geniş zaman'lı cümleler kurmak.
  - paraya para dememek.
  - kadınları 12. sınıf görmek. ama içinde kadına dair en ufak şey geçen konularda, bitip tükenmek bitmeyecek bir abazanlık içinde salak salak gülmek.
  - israil'den nefret eder görünüp, bir o kadar iran'a düşman olmak.
  - büyük ihtimal tax free memlekette ya da koşullarda yaşamak.
  - tayyip'i sevmek
  - türkiye'lilerin yanında çekinerek de olsa, mustafa kemal'e laf edemeden duramamak.
  - yagni diye başlayıp, yagni diye bitirmek.
  - book'a, bok demek.
  - 3.dünya ülkelerinden bir sürü çalışanın yanısıra yöneticilik pozisyonları için loser avrupalı ve abd'lilere sahip olmak.
  - ülke liderlerinin saçma sapan her şeyi sahiplenen monarşik tutumlarından rahatsız olmamak.
  - yüzmeyi sevmemek.

  gibi kazanımları/kayıpları olan durum.
 • kenan doğulu olmaktan iyidir.
 • (bkz: odtü'lü)
 • kürtlerin çoğunu, doğulu türkleri bir kısmını, hatta bazı karadenizlileri de sevmeme sebebi ortadoğulu olmalarıdır. sende ne etnik milliyetçiymişsin deyip kesip atmamak lazım. ilginçtir ki toplumdaki ortadoğulu olan insanlar kendilerinden daha ortadoğuluları sevmezler. türkün gözünde kürt, diyarbakır'lının gözünde mezradan gelen adam daha aşağıdır. aynı şekilde bunu batıya doğru da genişletebiliriz, balkan göçmeni yerli türkü, bulgarlar ülkelerindeki türkleri, batı avrupalılar bulgarları hakir görürler,veya hepsi birbirini.

  bunu yapanları ırkçılıkla, etnik ayrımcılıkla yaftalamadan önce durup düşünmek lazım. çok matah bir şey değil galiba ortadoğulu olmak, onun değerleri ve inançları.

  konektikıtta yaşayan, geçimini wallmartta kasiyerlik yaparak şöyle böyle ama insanca yaşam sürdüren bir amerikalı olsaydım , youtube'taki kafa kesme görüntülerini görüp "ama bu insanların hepsi böyle değildir" diye düşünmek ve ayırt etmek için çaba sarfetmezdim herhalde. "ortadoğulular işte" deyip geçer, yüce isa'dan onlar için akıl fikir bile dilemezdim.

  aynı şekilde batılı bir türkün aile mahkemesi ile kızlarını infaz eden güneydoğuluları görünce "doğulu cahiller böyledir zaten" diyip ayırt etme çabasına girmeyeceği gibi.

  etrafımda toplumsal katmanlarda yükselmiş, batılı değerlerle yaşayan kürt, alevi, zaza, mardinli arap kökenli insanlar var, görüyorum, kendi değerlerini paylaşan türkler'le veya kendi aralarında en ufak bir sürtüşme, yaşamadan geçinip gidiyorlar. arkadaşım aydın bir öğretmen ailesi çocuğu, karısı tunceli'li alevi kürt, bir diğer arkadaşım mardinli bir arab kökenli, anne tarafında süryanilik olduğunu biliyorum, eşi bir tıp doktoru araştırma görevlisi. bunun gibi burda yazmadığım bir çok örnek de var.

  yani sonuçta bu çok matah bok olmayan ortadoğululuğun tek ilacı eğitim arkadaş, ama öyle dindar ve kindar nesil eğitimi değil, batılı gerçek eğitim.

  yazarken akla gelen edit: öyle matah bir aileden gelmiyorum, hatta öküzü bol yobaz insanlarla ne yazık ki akrabayım. kendimle ilgili en ufak kompleksim, yok sadece neyin ne bok olduğunu anlayacak kadar bazı şeyleri görebiliyorum hayatta. bu bok sarmalının içinde olup hala muhafazakar ortadoğu değerlerini pek bir müspet bokmuş gibi şiarı yapan götlere şimdiden duyurulur.
 • çok güçlü ya da güçsüz olmamakla birlikte yüzleri güce dönük olup güçsüzlükten yüz çevirmiş olanlardan olmak. arafta olmak.
 • “türk olmak, kürt olmak, arap olmak ve fars olmak" meselelerinin incelenmesi için daha sağlıklı bulduğum genel başlık. çünkü biz birbirimize çok ama çok benziyoruz. öyle böyle değil. hastalıklarımız bile birbirine benziyor. bu kadim coğrafyanın kadim halkları olarak birbirimizi yiyoruz. sürekli birbirimizden şikâyetçiyiz. güçlenmememizin, gelişmememizin suçlusu olarak birbirimizi görüyoruz.

  bütün bunlar bir yerde anlaşılırdır. çünkü iç içe, dip dibe yaşadığımız için dostluklarımızın da, kavgalarımızın da hem öznesi hem de nesnesi biziz. ancak şöyle ilginç bir şey var ki, anlaşılır değildir: "ben senden daha kadimim." hayır dostum, buraya en geç gelenin bile bu topraklarda en az bin yıllık bir geçmişi var.

  neyse benim konum bu değil. genel hastalığımız. birbirimizi potansiyel düşmanlar olarak görmek; bu yüzden de birbirimizi egemenlik altına alıp kontrol etmek için iflah olmaz bir hırsla yanıp tutuşmamız genel hastalığımızdır. arapların önemli bir kısmı "türkler bizi yüzyıllarca kendi boyunduruğu altında tuttu, hatta esaret altında tuttu" diye düşünüyorlar. kürtlerin kafası çok karışık. cumhuriyet dönemi hafızası o kadar güçlü ki; bu algı cumhuriyet öncesi ile ilgili güzel anıları iç etti. bu durum da olayları değerlendirirken ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor. türkler, içlerinden çıkan bir beyliğin cihan devletine dönüşmesinin ardından içlerindeki irlandalıların elinde kaldılar. bü yüzden de geçmişi özlemle anmakla ab'ye girme isteği arasında mekik dokuyorlar. farslar ayrı bir alem zaten...

  ve belki de önemli bir ortak özelliğimiz/hastalığımız şudur: herkes bize ihanet peşinde!
  eğer ben bugün, az biraz milliyetçi bir kürt arkadaşımdan * * * * efkarlandığı bir sırada: "bana öyle geliyor ki; kürtler'in durumu düzelmeden orta doğu'nun sorunları bütünüyle çözülemez" cümlesini duyuyorsam burada bir sorun var. bir hastalık var. bu arkadaş bir şeyler görmüş, okumuş ama gördüklerinin/okuduklarının analizini yaparken error veriyor. çünkü meseleye daha genel bakabilecek kadar sağlıklı değil. "ortadoğu'nun sorunları bütünüyle çözülmeden kürtler'in durumu düzelmez" diyemiyor. çünkü dünyası küçülmüş ve dünyagörüşü milli kimlik algısıyla sınırlanmış, daha doğrusu sınırlandırılmış. aynı durum türkler, farslar ve araplar vs. için de geçerli. dünyaya bakışımız sakatlanmış: biz ve bize karşı düşman olan tüm dünya. ve en büyük düşman da yanı başımızdaki kardeş halk.

  biz bize çok benziyoruz, evet. en çok da hastalıklarımız benziyor.

  allah bizi bağışlasın!
 • yunanistanin 9 eylul 1921de kurtuldugu kaderdir.
 • ya da olmamak, işte bütün mesele bu!

  https://twitter.com/…ykoq/status/722403774199947264
 • antakya hürriyet caddesinde ortadogulu olmaktan nefret ediyorum diye haykiran arkadaşımın şikayet ettiği durumdur.