• kürtlerin çoğunu, doğulu türkleri bir kısmını, hatta bazı karadenizlileri de sevmeme sebebi ortadoğulu olmalarıdır. sende ne etnik milliyetçiymişsin deyip kesip atmamak lazım. ilginçtir ki toplumdaki ortadoğulu olan insanlar kendilerinden daha ortadoğuluları sevmezler. türkün gözünde kürt, diyarbakır'lının gözünde mezradan gelen adam daha aşağıdır. aynı şekilde bunu batıya doğru da genişletebiliriz, balkan göçmeni yerli türkü, bulgarlar ülkelerindeki türkleri, batı avrupalılar bulgarları hakir görürler,veya hepsi birbirini.

bunu yapanları ırkçılıkla, etnik ayrımcılıkla yaftalamadan önce durup düşünmek lazım. çok matah bir şey değil galiba ortadoğulu olmak, onun değerleri ve inançları.

konektikıtta yaşayan, geçimini wallmartta kasiyerlik yaparak şöyle böyle ama insanca yaşam sürdüren bir amerikalı olsaydım , youtube'taki kafa kesme görüntülerini görüp "ama bu insanların hepsi böyle değildir" diye düşünmek ve ayırt etmek için çaba sarfetmezdim herhalde. "ortadoğulular işte" deyip geçer, yüce isa'dan onlar için akıl fikir bile dilemezdim.

aynı şekilde batılı bir türkün aile mahkemesi ile kızlarını infaz eden güneydoğuluları görünce "doğulu cahiller böyledir zaten" diyip ayırt etme çabasına girmeyeceği gibi.

etrafımda toplumsal katmanlarda yükselmiş, batılı değerlerle yaşayan kürt, alevi, zaza, mardinli arap kökenli insanlar var, görüyorum, kendi değerlerini paylaşan türkler'le veya kendi aralarında en ufak bir sürtüşme, yaşamadan geçinip gidiyorlar. arkadaşım aydın bir öğretmen ailesi çocuğu, karısı tunceli'li alevi kürt, bir diğer arkadaşım mardinli bir arab kökenli, anne tarafında süryanilik olduğunu biliyorum, eşi bir tıp doktoru araştırma görevlisi. bunun gibi burda yazmadığım bir çok örnek de var.

yani sonuçta bu çok matah bok olmayan ortadoğululuğun tek ilacı eğitim arkadaş, ama öyle dindar ve kindar nesil eğitimi değil, batılı gerçek eğitim.

yazarken akla gelen edit: öyle matah bir aileden gelmiyorum, hatta öküzü bol yobaz insanlarla ne yazık ki akrabayım. kendimle ilgili en ufak kompleksim, yok sadece neyin ne bok olduğunu anlayacak kadar bazı şeyleri görebiliyorum hayatta. bu bok sarmalının içinde olup hala muhafazakar ortadoğu değerlerini pek bir müspet bokmuş gibi şiarı yapan götlere şimdiden duyurulur.
  • - sıcaktan rahatsız olmamak.
    - sürekli geniş zaman'lı cümleler kurmak.
    - paraya para dememek.
    - kadınları 12. sınıf görmek. ama içinde kadına dair en ufak şey geçen konularda, bitip tükenmek bitmeyecek bir abazanlık içinde salak salak gülmek.
    - israil'den nefret eder görünüp, bir o kadar iran'a düşman olmak.
    - büyük ihtimal tax free memlekette ya da koşullarda yaşamak.
    - tayyip'i sevmek
    - türkiye'lilerin yanında çekinerek de olsa, mustafa kemal'e laf edemeden duramamak.
    - yagni diye başlayıp, yagni diye bitirmek.
    - book'a, bok demek.
    - 3.dünya ülkelerinden bir sürü çalışanın yanısıra yöneticilik pozisyonları için loser avrupalı ve abd'lilere sahip olmak.
    - ülke liderlerinin saçma sapan her şeyi sahiplenen monarşik tutumlarından rahatsız olmamak.
    - yüzmeyi sevmemek.

gibi kazanımları/kayıpları olan durum.
  • tarihin tam orta yerinde kanlı bir yara olmaktır; otadoğulu olmak tarihin başı ve sonu olmaktır.
  • türkiyenin %70inin, ekşi sözlüğün en az yarısının bulunduğu durumdur. nerede doğduğundan bağımsız olarak zihniyetinle alakalı durumdur

selahattin demirtaş, özgür kavala konusunda aihm kararını tanımaz. homofobi, transfobi yapmaktan yana sorun görmez çatır çutur nefret söyleminde bulunur. can atalay konusunda pek yorum yapmaz çünkü tipe oy vermemiştir ama batı özgürlüklerini, batı haklarını ister, ekonomik olarak güçlü olmak ister
  • (bkz: palu ailesi)
  • hayatı "hard" modda yaşamaktır.
    dibini görmektir de denebilir. aslında gerçekten yaşamaktır.

şimdi bakıyorsun amerikalıya, avrupalıya, dünyadan bi haber. mutlular falan... kendi çapında düzeltebilecekleri dertleri var çünkü minör ailevi dertleri oluyor maksimum. orta doğu öyle mi? hem minör hem majör... hem ailevi derdin var hem ülkesel derdin var hem de globalde derdin var (bkz: yurt dışında türk olmak).

zor iş vesselam.
  • çok güçlü ya da güçsüz olmamakla birlikte yüzleri güce dönük olup güçsüzlükten yüz çevirmiş olanlardan olmak. arafta olmak.
  • (bkz: odtü'lü)
  • kenan doğulu olmaktan iyidir.
hesabın var mı? giriş yap