şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bireysel ve kitlesel anlamda farklılık gösterebilecek özellikler.

  - misafirperverdirler.
  - sıcakkanlıdırlar
  - özünde iyi insandırlar. birebirde öyle görünürler en azından

  - suçlu hep başkalarıdır.

  - dış mihraklar hep bunlarla uğraşır. onlar uğraşmasa çok gelişecekler de. işte. pis şeytanlar.

  - kendini ahlak timsali görüp, fırsat bulunca ahlaksızın önde gideni olmak. tabi bu görgüsüzce olur

  - öyle ya da böyle birine tapma gereği duymak. çünkü "birey" değildir. farklı ideolojiden de olsa o bir "sürü"nün parçasıdır.

  - primitiftir. omurilik soğanı ile hareket eder. arada nadiren akıllılar da çıksa da onlar tutunamazlar. provokasyona açıktır. saldırgan dürtülerini tatmin etmek için fırsat kollamaktadır.

  - sanat? ne sanatı lan. ama biz etkinlikler yapıyoruz. o senin yaptığın sanat adı altında ideolojik ayinler yapmak. üzgünüm ürettiğin şey evrensel değer ifade etmiyor. dar bir alanda kendince/kendinizce bir şeyler yapıyorsun/uz sadece.

  - her şeye ama her şeye sinmiş kitschlik, şehirler berbat, alışveriş yapılan esnaf iğrenç, ünlüler gerizekalı, sanatçılar mukallit, bilim adamı diye ortada gezenler aptalca bir yerel ideolojinin borazanı, kitle önderi diye ortada gezinenleri sığır, felsefe/hikmet bilmeyen yöneticiler adeta şaklaban.... öghhkk

  - abartılı romantizm. "yok bizim memleket gibisi". nah yok. köyünden başka yer gördün mü? mezrandan çıktın mı hiç? "taptığım x var ya dünyaya yön veriyor" hahaskhdggah..

  - korku. bilinmeyene karşı korku. diğerine karşı korku. yeniliğe/değişime karşı korku

  - ...