şükela:  tümü | bugün
 • içinde barındırdığı farklı etnik kökene sahip ve farklı dinlere ev sahipliği yapması durumu olabilir.
  yeraltı zenginliği de hiç de yabana atılacak bir gerçek değildir.
 • el ele vererek sulama kanalları inşaa eden sümerlerin gidip, yerine su yüzünden kan davası çıkartan halkların gelmesidir.

  (bkz: tüm dünya sümerlerin daşşağını yesin)
 • (bkz: petrol)
 • (bkz: islam)
 • ingilizlerin bir lafi vardir ta osmanli zamaninda soylenmistir o laf ..

  o topraklar turklere birakilmayacak kadat degerlidir diye..

  abi surekli savas halinde olan bir bolgede 50000 cia ajani tatil mi yapiyor sizce ?

  tabi bide dunyanin en zalim ve en guclu ulkelerinden olan israile tanrinin 4000 sene oncesinden vaad ettigi firat ile nil arasinda kalan vaad edilen topraklar var..

  gecenlerde aklima turkiyede antepide icine alan kurdistan haritasi geldi ..

  israil-kurt isbirligini konunun uzmanlari bilir.tahminimce israil pkkya gaz vererek kurdistan diye vaad edilen topraklari ele gecirecek..

  bu arada son haberlerr gore israil o topraklardaki yerli halk (yerli halk tabirini kullaniyorum cunku filistinli deyince insanlat anlamiyot)arasi bayagi bi bozulacak cunku mescidi aksa yikiliyor ve yerli halkin mescidi aksaya girisi yasaklanmis...
 • (bkz: büyük ortadoğu projesi)
  (bkz: recep tayyip erdoğan'ın amacı/@dgr) hoş, haşmetli cumhurbaşkanımızın böyle bir amaç güttüğünü söylemeyebiliriz belki ama (kandırıldığından eminim) 2. verdiğim linkteki yazımı okuyun bence.
 • osmanlı hakimiyetinden çıktından sonra bölgeye yerleşen emperyal güçler bölgeyi antlaşmaları gereği bölüp yeni ülkeler yaratıp kendi düzenlerine göre oluşturdular. bunu yaparken mezhep , din , etnik köken farklılıkları gözetildi kim hangi bölgede çıkarı varsa orayı ülke olarak bütünleştirdi. bu yapay bölgeler diktatör zorba birisi iktidara geldiği zaman yada soğuk savaş tarzında iki baskın gücün olduğu dönemlerde perde arkasında bastırılmış olarak kaldı fakat dünya değişti ve başlarında baskıcı lider gidince ortalık kan gölüne dönüştü...
  libya onlarca büyük güçlü aşiretin olduğu hepsinin farklı amacının olduğu bir ülkemtrak bir yer iken (kaddafi en küçük aşirete mensup birisiydi)
  ırak ise bir çok farklı mezhepsel grubun etnik kökenin bir araya geldiği getirildiği bir ülke olduğu için bugün bu halde
  suriye'de ise mezhep olarak azınlık durumunda bulunan grubun iktidar konumunda olması ve gücünün azalması karşı grubu harekete geçirdi ve iç savaşa dönüştü...
  yer altı kaynakları savaşların en temel sebebi fakat o yer altı kaynaklarından faydalanabilmek için öyle puzzle parçaları meydana getirdiler ki sonuç bu oldu.