• ekonomik bütünleşmenin üçüncü aşaması ortak pazardır. ortak pazar, gb’nin tüm unsurlarına ek olarak emek, sermaye, girişimci gibi üretim faktörlerinin üye ülkeler arasında serbest dolaşımını engelleyen bütün unsurların ortadan kaldırıldığı, üçüncü ülkelere karşı ogt’nin uygulandığı bir bütünleşme şeklidir. ortak pazar içinde yer alan ülkedeki sermaye için, en uygun yatırım alanı bulmak serbest hale gelirken, emek de üye ülkeler arasında serbestçe dolaşarak kendi becerisine uygun iş ve ücreti elde etme olanağına sahiptir. gerek mal ve hizmet piyasalarında gerekse üretim faktörleri piyasalarında serbest dolaşımın sağlanması, ortak pazar içinde faktör fiyatlarının eşitlenmesini ve kaynakların etkin kullanılmasını sağlayacaktır. ortak pazarın en başarılı örneği ab’dir
  • zamanında herkesin allayıp pulladığı ortak pazar'a cepheden karşı olan tek parti dönemin türkiye işçi partisi'dir. 1964 tarihli parti programları son derece nettir:

"türkiye işçi partisi, ekonomik kalkınmamızı önleyecek, türkiye'yi bir yarı-sömürge ekonomisi şartları içinde yaşamaya mahkûm edecek ortak pazar'a yüzde yüz karşıdır."

ayrıca (bkz: ortak pazara hayır)
  • türkiye'nin dahil olmadığı pazar. türkiye 1996 yılında yalnızca gümrük birliğine dahil olmuştur. 1963 yılında imzalanan ankara anlaşması gümrük birliğine geçişi öngörür bu geçiş 3 aşamalıdır ve 3. aşama 1996 yılında gerçekleşmiştir.
  • avrupa birliği için canını verecek o kadar adam varken, buna nasıl karşı gelinmiş hiç bir zaman anlamadım. bir de yunanistan türkiye'den beter halde avrupa birliği'ne başvurduğunda biz niye aval aval bakmışız onu anlamıyorum.
  • işçi ve sermaye dolaşımının anlaşmalı devletler arasında serbest olması.
  • gumruk birligine ek olarak, paranın, sermaye ve iş gücünün serbest olarak dolaşabildiği pazar. yine örnek olarak (bkz: ab)
    (bkz: ekonomik birlik)
  • göztepe , çemenzar camii yanında şimdiki zengin otomotivin yerinde kurulmuş ufak bir mağaza idi. ihraç fazlaları satardı. önce karşı sokağa taşındılar, daha sonra kayboldular.
hesabın var mı? giriş yap