şükela:  tümü | bugün
  • orijinal ismi büyük mecidiye camiidir, 1855'te yapılmıştır.
  • ortaköy'de, sahilde değil dereboyu caddesinde bulunan camidir. sahildeki cami için...

(bkz: mecidiye camii)
  • dünyadaki en kötü müezzine sahip camiidir bir insan hergün aynı berbat performansı nasıl sağlayabilir anlayamıyorum
  • garabet amira balyan ve nigoğayos balyan tarafından neo-barok biçimde tasarlanan camii.
  • 3 yıldır restorasyon yapılan camii. ne çıkacak çok merak ediyorum.
  • (bkz: #61256351)
  • sultan abdülmecid tarafından balyan ailesi mimarlarından nikoğos balyan'a yaptırılan bir cami. boğaziçi'nin en zarif ve güzel camisidir. dışarıdan gözüktüğü kadar, içeriden de mükemmeldir. kalem işleri, bezemeler ve hat sanatı olağanüstü niteliktedir.

caminin kendisi boğaz yolculuğu yapan tekneler için manzara niteliğinde iken, caminin içinden de harika bir boğaz manzarası vardır.
  • büyük mecidiye camii ya da halk arasında bilinen adı ile ortaköy camii, istanbul boğaziçi’nde beşiktaş ilçesinin, ortaköy semtinde sahilde bulunan neo barok tarzında bir camiidir. cami, sultan abdülmecid tarafından mimar nigoğos balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. oldukça zarif bir yapı olan cami, barok üslubundadır. boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. geniş ve yüksek pencereler boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir. merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. mihrap mozaik ve mermerden, mimber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür. vakıflar genel müdürlüğü tarafından 2011 ile 2014 arasında yaklaşık üç yıl süren restorasyon çalışmaları 06 haziran 2014 tarihinde tamamlanmış ve cami zamanın başbakanı şu anki cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın katıldığı tören ile yeniden ibadet ve ziyarete açılmıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/büyük_mecidiye_camii
  • restorasyon adı altında mahvedilen yüzlerce camiden biri, belki de en güzellerindendi...

eğer arlivine atmak için fotografını çekenler olduysa, restorasyon sonrası 'restorasyondan arta kalan molozlar' neredeyse ortaköy camii boyuna ulaşıyordu.

yüklenen firma işi taşerona verdi. yüklenen firma güya cami restorasyonu konusunda yeterli donanıma sahipti, sahip miydi? değildi, restore ettiği camiler bırakın restore ile yenilenmeyi, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı diye biliyorum. bursadaki vs örnekleri mevcut, ha yanlışsam geri alırım, bildiğim bu ve isteyen araştırır. 'bu durumda bile' adamlar işi taşerona vermiş. yani ortada bir ihanet var bu bir, ikincisi ortaköy camii sadece camii denilebilecek bir yapı değildir, barok, neoklasik gibi mimari uygulamaların üzerinde olduğu sanat eseridir. bu da iki. tabi donsuz makrbeci siyasal islamcıların bir kültürü vs olmadığı için sanat eserinden anlamazlar.

devam ediyorum, restorasyondan arta kalan molozların boyu neredeyse caminin boyuna erişiyordu. camide namaz kıldığımda farkettim ki eskiden mermer ve taş olan iç süslemeler ''kırılmış'' yerine 'köpükten'' adi birer kopyaları yapılmıştı.

dış cephe mi?mimar olmanıza gerek yok sadece eski ve yeni fotografları karşılaştırmanız yeterli.

bunu ne yapmışlar diye sinirle sorduğumda içerdeki akp'li cemaat ''iyi olmuş'' diye akp'yi savundu, ağlayacaktım...iyi olmuş öyle mi? yani camiyi yıksalar sırf bir kesime olan kininizin dininizin önüne geçmesi nedeniyle canla başla akp2yi savunacak bir kitle var ortada. ve bu kitlenin yok edilmesi isteniyorsa akp seçimle gitmemeli, darbe ile gönderilip tepe kadrosu ibreti alemlik cezalarla cezalandırılmalı, böyle olsun demiyorum da le bon diyor, bilim bilim diyorsanız alın size bilim, le bon kitleler psikolojisi kitabında böyle 'hipnotize olmuşcasına' konsolide olmuş kitlelerin ancak elebaşları ibretlik cezalar alırsa dağılabileceğini söyler ve örneklerle destekler, başka yolu yoktur le bon'a göre ve emperyalizm le bon'un bu kitabını kendisine göre uyarlamıştır.

neyse, aklıma ne geliyor biliyor musunuz bu ihanetleri görünce, aklıma ibb'de tepe noktada çalışan kirli sakallı göbekli, badem bıyıklı rezil bir imam hatip eğitimi almış parayı bulunca yapmadığı ahlaksızlık kalmamış, ağzından allah kitap peygamber düşmeyen ama kapalı kapılar ardında ülkeyi üç kuruş karı için peşkeş çekmekten zerre çekinmeyen kabadayı tipli kahvehane kültüründen çıkmış pislikler geliyor...akp'liler geliyor...

bu yaptıklarınızın cezası er ya da geç sorulacak sizden, hiiiiiç kurtuluruz diye içinizden geçirmeyin.

tanım: sanat eseri camii, abdülmecid döneminde mimar balyan ailesi tarafından yapılmış, akp döneminde ucubeye cevrilmiştir.

2 trilyon dolar vergi topla, 600 milyar dolar borç yap, bütün özkaynakları sat geldiğimiz durum bu olsun :aklınıza gelebilecek her konuda yıkım

akp bu ülkenin başına fetö ile beraber gelmiş geçmiş en hain yapılanmadır, bunların yerine düdüklü tencere koysak ülkeyi o yönetse 17 senede daha iyi yere gelirdik

bilimsel açıdan (bkz: gustave le bon)
    (bkz: kitleler psikolojisi)

kuran/allah açısından (bkz: bakara suresi)
    (bkz: tevbe suresi)

tevbe 17-18

17

müşrikler, inkârlarına bizzat kendileri tanıklık edip dururken, allah’ın mescidlerini onarıp şenlendiremezler. onlar, yapıp ettikleri boşa giden kimselerdir ve onlar ebedî olarak ateşte kalacaklardır.

18

allah’ın mescidlerini ancak allah’a ve âhiret gününe inanan, namazını kılan, zekâtını veren ve yalnız allah’tan korkup çekinen kimseler imar edebilirler. işte bunların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.

bakara 114

114

allah’ın mescidlerinde o’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap

her biri islam için çok önemli görevler yapmış kişiler tarafından yapılan ve yüzyıllarca ayakta kalmış, akp restorasyonlarımdan sonra bırakın restorasyon ve onarım yapmayı, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan yüzlerce cami ortada, bunun üstüne modern cami yapıyoruz diye ne üdüğü belirsiz, ne türk geleneğine, ne herhangi bir islam geleneğine, ne de herhangi bir mimari geleneğe ait olan ucube yapılar yapan akp sizce nedir ne! hala akıllanmayanlara sesleniyorum ne zaman akıllanmayı düşünüyorsunuz! en basiti ben beylikdüzündeyim, bizim mahallede şehit yahya çavuş camii var bir bak bakalım akp'nin mimari tarzı neymiş! ya da anadoluda 15 temmuz şehitler camii adı verilmiş (bkz: rize ardeşen 15 temmuz şehitleri camii) modernite adı altında bilinen hiçbir mimari akıma dahil olmayan ucube yapılara bak! yeter be sizinle mi uğraşacak bu millet, sizin keyfinizi mi bekleyecek!

dikkat ettin mi her ne hikmetse taşı kalmamış ya da dökülmek üzere olan kiliseleri ihya etmeye gelince akp'liler işi en ehline veriyor!

yeter bu saçmalık

saygılar!