şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ortalamanın üstü etkisi)

  genellikle, çocuğum dahi sendromu ile yetiştirilen insanların kendileri hakkındaki ortak sanrısı.

  - küçükken üstün zekalıymışım, herkese laf yetiştirip oyuncakların içini falan açıyormuşum (annem öyle diyo), ama türkiye işte, potansiyelim değerlendirilmemiş.
  - ilk okuldayken akranlarımdan zeki olduğum için konsantrasyon problemi yaşayıp başarılı olamamışım.
  - orta okuldayken çevrem nedeni ile kötü alışkanlıklar edinip potansiyelimi kaybetmeye başlamışım (bunu da annem söyledi, hoca da bana takmıştı bu arada)
  - lisedeyken ülkenin bozuk eğitim sistemi nedeni ile yanlış yönlendirilip körelmeye başladım.
  - lise bitince, yine sınav sisteminin dandikliği yüzünden benim gitmem gereken yerlere hep inekler gitti, ben moronların arasında kaldım.
  - türk üniversitelerinde, geri kalmış müfredat, yetersiz teknik imkanlar ve lise kafasındaki hocalar nedeni ile yaratıcılığımı kaybetmeye başladım, gelecekteki mesleğimden soğdum.
  - okul bitince baktım torpilsiz işe girilmiyor, iyi şirketler de hep etikete bakıp bendeki potansiyeli keşfedemiyorlar, şimdilik ...kardeşler mühendislik gibi yerlerden ya da kurumsal şirketlerin en dip pozisyonlarından bir başlayayım dedim. (bu kadar embesilin içinde bendeki potansiyelin kısa sürede keşfedileceğini ve aradan kolayca sıyrılacağımı düşünüyorum)
  - olmadı. bu patronlarla, bu yöneticilerle gitmez bu iş. açık sözlü ve dürüst olduğum, yalakalık yapmayıp yanlışa yanlış dediğim için herkes bana cephe aldı, başarılarımı gölgelemek için uğraşıyorlar. (oysa dışarıdan görülmese de işi ayakta tutan benim)

  ulan ne çok ortak yönümüz var di mi? hepimiz bu boktan durumları paylaşıyoruz. (tabi böyle bakınca aynı gibi görünüyor ama senin durumun biraz farklı, sen daha bir özelsin)

  arkadaşım, dünyanın her yerinde nitelikli insanlara talep var ve bitmeyecek. buralarda ağlamak ya da kendinden daha aşağıda olduğunu düşündüklerine bakıp mastürbasyon yapmak yerine tek yapman gereken, bir üst kulvara çıkmak, orada istediğini bulma ihtimalin daha fazla. ha çıkamıyorsan kendinle ilgili düşünüp değerlendirmen gereken şeyler var demektir.
 • ortalama zekadaki birinin yapabileceği bir tespittir.
 • daha kötüsü çok zeki olup korkaklığından pasifleşmek
 • televizyon da o stil benim, bu tarz senin ya da evlendirme programı izlerken bizzat yaşadığım durumdur.
 • türk iq standartının 85 civarında olduğunu düşünürsek evrensel normal zeka seviyesi bizim için yüksek olmaktadır.
 • şans denen mefhuma inanma güçlüğü çekildiğinden maddi kriterlerle başarılı olmuş bir çok insan kendini zeki zannetmektedir. çevresine sürekli tavsiyeler ve nasihatler yağdıran, kendi efsanesinde kaybolmuş kariyer salakları da bu çerçevede görülebilir.
 • türkler için geçerli olmayan durum.
  çünkü hangi zeka bandinda olursa olsun, en zeki hep onlardir.
 • mantıklıdır, matematikle de kanıtlanabilir.

  dünyamızdan alınan 100 kişilik örnekte zeka puanı 100 üzerinden 20 olan 90 kişi olsun. 100 olan da 10 kişi olsun. ne etti ortalama? 28.
  101. kişi olarak sizin zeka puanınız tam ortalama olsun; yani 28.

  hayırlı olsun, ortalama bir zekayla toplumun %90'ından daha zekisiniz.

  %99'un üzerinde gerizekalı barındırdığımız şu dünyada, ortalama bir zekaya sahipseniz, gerçekten zekisiniz. "öyle sanmak" diye bir şey yok.
 • (bkz: ortalama zekaya sahip zengin çocuğu)

  bolca vardır bu tiplerden. aldığı özel derslerle vb. kurslarla güzel yerlere girerler, kendilerini einstein falan sanarlar.
 • sebebi zeka seviyesi dusuk ortamlarda takiliyor olmanizdir.

  takdir edersiniz ki gercekten iq seviyesi dusuk bir cografyada yasiyoruz. soyle bir etrafiniza bakin. ortalama zekaniz bile gunes gibi parliyor, cunku seviye zaten cok dusuk.

  uzunca sure ben de zeki sandim kendimi. ama butun olay buymus. siradan bir orta zekali olarak, cevre potansiyelini gordukten sonra bilincim yanilmaya baslamis.

  benim takildigim nokta buna ek olarak, ustun zekali olmayan birisine ustun zekali olmadigini soyleme asamasinda basliyor. gidip birisine "abi sen cok zeki degilsin, normalsin" dedigin zaman bunu kufur olarak algiliyor insanlar. gercekten matematiksel anlamda formulize edilebilse de ogrensek artik kim zeki, kim gerizekali. gerizekaliysak da ona gore yasayalim, kendimizi bilelim.