şükela:  tümü | bugün
 • bir kaç haftadır telmaşa adıyla sönmez karakurt tarafından çizilen eserin yeni adı. öyle güzel öyle tatlı bir dili var ki şaşar kalırsınız. gerçekten çok çok iyi tespitler, süper bir üslup. tek başına penguen aldıracak düzeyde. hele cihangirdeki ev olayında resmen kendimi gördüm. kapıyı kapattıktan sonra "artık içerde canını unutsa geri dönüşü yoktur" kabilinden söze aralıksız 5 dakka güldüm.

  (bkz: hepimiz telmaşayız)
 • özellikle beyoğlu taksim civarında takılan genç insanların kendinden çok şey bulabildiği bir karakterdir 'ortam'. gencoya benzeyen pekçok yönü vardır fakat aralarında belli başlı farklar da mevcuttur. mesela ortam daha bi işsiz güçsüz boş beleş adamdır. ortam, gencodan daha salaktır, daha fazla kazık yer. genco, ortamın biraz daha adam olmuş halidir. ortam'ın ise adam olmak için daha çok kazık yemeye ihtiyacı vardır maalesef. türk gencinin tırt tabakasını temsil eden karaktersiz bir karakterdir kısacası. bakıp ders alınması gerekir.
 • adına utanmaktan bıktığımdır. hala mal mal iki gün önce tanıştığın elemana yancı oluyorsun ya, harbiden dünyanın en telmaşa adamıymışsın. allah düşmanımı bile senin düştüğün durumlara düşürmesin.
 • yeni sönmez karakurt şaheseri. ortam ile yine aynı yazar tarafından yaratılan genco tiplemesi arasında bazı bakımlardan benzerlikler vardır.

  her ikisinin de karşı cinsle iletişim konusunda aşamadıkları binlerce duvar, kompleks, bilinçaltı uçurumu vardır.

  her ikisi de yemek seçer, anneye eziyet eder, kaprisleri sadece nazını çekenlere geçer.

  her ikisi de bir şekilde "yırtmanın" peşindedir. ancak genconun en azından ona orta-orta üzeri hayat sağlayan bir işi ve geliri varken ortam resmen beş kuruşsuzdur.

  her iki karakter de anadolu kökenli olmakla birlikte kendi memleketleri ile bağlantıları istanbul'da yaşatılan akraba çevresi ile sınırlıdır. her iki karakterin babası da emekli ve ev idaresi konusunda benzer hassasiyetlere sahiptir şu farkla ki genconun babası 5 vakit abdest namazındadır ve sigara kullanmamaktadır. ortam'ın babasının sigara kullandığı kesin olmakla birlikte dini uygulamalar konusunda çizer referans sunmamaktadır.

  iki karakter arasında benzerlik ve farklar çok daha fazla uzatılabilir. sönmez karakurt ortam karakterine çok vicdansız davranmaktadır. bir karakterin dibe gidişi belki de dibin de dibinde bulunuşu inanılmaz gerçekçi bir dille ve her ayrıntının özenle sunulduğu bir çizimle anlatılmaktadır.

  ortam aslında telmaşa bir insan değildir. herkesin bir dönem yaşadığı bunalımların, çaresizliklerin hepsinin bir araya gelip biraz da basiret bağlanması ile bir karakterin hayatını nasıl çekilmez hale geldiğinin resmidir.
 • geçen haftaki sayıda izmirli'yi göt edip bir de üstüne çadırda mala bile vurmuştur.aştı kendini valla.yürü koçum benim.
 • sönmez karakurt nasıl yazıp çiziyorsa artık herif vuslata erdi, ben balkonda sigara yaktım. * gerçi kız da alabildiğine çirkindi ama olsun, olur o kadar.
 • pengueni aldığımda ilk okuduğum sayfanın kahramanıdır. hatta pengueni alma sebebimdir bile diyebilirim. bunu "ortam"ı okuduktan sonra derginin geri kalanına duyduğum isteksizlikten anlıyorum. ha, derginin geri kalanı kötü diye mi böyle yapıyorum? değil tabi ki, ben yaşlandım biraz, belki ondan. ortamdan önce genco vardı. onu da aynı şekilde severdim. bitince üzülmüştüm, ama neyse ortam doldurdu boşluğu. sağol sönmez.
 • çok başarılı, çok sürükleyici... ben bunun bir haftasını kaçırdım. hani şu komşu işyerindeki hatuna hallendiği bölüm. kesin parayı kaptıracak demiştim ama öyle olmamış anlaşılan.

  eğer ki -çizgi romanların modası geçecek, sinema teknolojisi zaman içinde bunları alt edecek- diyen birileri ile tartışacaksınız yanınızda bu arkadaşın hikayesinden bir sayfa da bulunsun.

  --- spoiler ---

  düşününce sonu da güzel oldu. yırttı artık diye varsayıyorum. artık devam edip kalp sıkıştırmasın...

  --- spoiler ---
 • bu hafta hikayenin akışı biraz daha hızlanmış. ortam'ın cebinin para görmesi ve ajansta yeri garantilemesi ile hikaye şenlenecek belli ki. yaptığı karaktersizliklerden sonra hala geysu'yu araklayacağını düşünmesi komik. bakalım ne olacak. bu arada hikayede şirket sahibi şahin, izmirli ve şirketteki şapkalı elemanın her biri tam piçtir. kurtlar sofrasında iyi bile tutunmaktadır saftirik ortam.
 • sönmez karakurt önce genco'nun yalan dünyası şimdi de ortam dünyanın en telmaşa adamı serisi ile istanbul'da yaşayan ve yolu levent, beşiktaş, beyoğlu, cihangir ve kadıköy'e düşen her gencin başına gelebilecek şeyleri ustalıkla karikatürize etmeye devam etmektedir.
  senelerdir penguen almamın birinci sebebi olan bu çizgi dizilerin bu haftaki bölümünde kahramanımız ortam, kız arkadaşı ile asmalımescit'te bir restoran/bar'a gider. yan masada bir atımlık entellektüel birikimi olan, uzun saçlı, uzun sakallı berduş bir yaşlı adam vardır. olmadık bir anda sohbete karışır. işte mesela bu mevzu... seneler önce gitiğim bir barda tek başına takılan orta yaşın üstündeki adam aklıma geldi. tek fark adam bizim sohbetimize girmemişti. aynı adam, aynı mekan... de ja vu yaşadım sanki.