şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyanın en saçma kalıplarından biridir. birkaç erkek arkadaşın yanında bir de karşı cinsin olduğu bir ortamda erkeklerden biri bir cümle sarf etmek ister. cümlenin içeriği bel altı ögeler içerir. geri zekalı erkek bireyimiz bu cümleyi söylemezse ölebileceğini düşündüğünden olsa gerek, doğanın lütfedip ona verdiği gereksiz atp'leri -insandan izole edilmiş ortamda hönkürme gibi şahane bir yol varken- tam o anda konuşma yoluyla yakmayı kafasına koymuştur. bu durumda yaklaşık şöyle bir muhabbet geçer ortamda:

    + oğlum adriana lima'yı erkek arkadaşı aldatmış.
    - ulan ben adriana lima'nın erkek arkadaşı olucam var ya... neyse şimdi ortamda bayan var. yoksa ehe ehehe!

    bu kalıp, o üç noktadan sonra gelebilecek envaiçeşit küfür, hakaret, cinsel içerikli sözden daha büyük küfür etkisi yaratmaktadır o kadının gözünde ama centilmını bireyimiz bu lafı söyleyerek kendini "bayan" karşısında çok edepli, düşünceli davranmış hisseder niyeyse.

    bunun bir de "bak yanında bayan var diye bir şey demiyorum" versiyonu vardır ki bu lafın muhatabı olan kadın olaya "bayan olsa ne olur. de hadi ne diyeceksen!" şeklinde müdahil olursa, centılmını bireyimiz beyin tutulması yaşayıp olay mahallini eylemsiz terk edebilir.