şükela:  tümü | bugün
 • kendime görev adlettiğim davranış biçimi.

  3-5 arkadaş toplanmış muhabbet ediyorsunuz. oldu ya sohbet konusu içinizden birinin zerre ilgi duymadığı ya da hiç araştırmadığı mevzudan açıldı. siz üç öküz "abi o değil de şöyle olsaydı, hayır şimdi olaya şöyle yaklaşırsak"deyip beyin fırtınasının dibine vuruyor, sinerji yoğunluğunun keyfiyle hayvani kahkahalar atıyorsunuz.

  fakat masanın öbür ucundaki caner hep suskun hep mahsun. hiç bir fikrinin olmadığı esprilerinize zoraki gülümserken çehresinde acıklı bir tablo oluşmakta. kendi de farkında bunun. duyarlı bir kahraman lazım canerin sessiz sancılarının farkına varacak ve sohbete onun da dahil olabileceği şekilde yön verecek.

  örneğin:

  -bu arada beyler, caner her ne kadar tolkien okumamış olsa da, orta dünya falan bilmese de onun da bir kıymetlisi var biliyorsunuz değil mi? aşkının uğruna golluma dönüştüğü ve elinde yüzükle süründüğü. değil mi lan caner? nişan ne zaman?
  -ya mına koyim olmuş şimdi hatunu tatmin edecek tek taş yüzüğün fiyatı en az 2 bin lira. taksit de yapıyorlar. bin liralık yüzükler de var gerçi ama karar veremiyorum nasıl algılanırım bla bla bla...
 • suskun kişiye yapılacak en büyük eziyettir. hadi usulünce çaktırmadan yapılıyorsa tamam. ama "sen neden konuşmuyorsun? hadi konuşsana" diyenin ağzına ıslak terlikle vurmak gerek. konuşmuyorsa konuşmak istemiyordur. muhabbet kuşu mu bu sen konuş deyince "babacık babacık cici kuş" desin?
 • konuşabileceği konularda ufak ufak laf atıldığında suskun kişiye iyi gelebilir, açılmasına yardımcı olabilir ama yukarıda da dendiği gibi zorlayarak, dikkati o kişinin üzerine çekecek şekilde ısrarla yapılıyorsa kişi sırf buna maruz kalmamak için sosyal ortamlardan daha da uzaklaşacaktır. gergin ve huzursuz olacağını bildiğinden koparabilir kendini; bir gün dersi olur, öteki gün başı ağrır, bir başka gün canı istemez bir daha da muhtemelen çağrılmaz zaten.

  sonra en azından 3-4 yıldır tanıdığı insanlardan başkasıyla oturup iki laf edemeyen, mecburiyet halinde ise avuçları terleyip sesi titreyen saçma sapan asosyal bir insana dönüşür işte.