şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir" mottosuyla hareket eden ve her daim başarılı uygulamalara imza atan meb'in, yerel yerleştirmede en az bir imam hatip veya meslek lisesi seçimini zorunlu kılan yeni uygulaması.

  kaynak

  liseye kadarki dönem için yaz tatillerinde zorunlu kuran kursu, ya da sanayide çıraklık da düşünülebilir bence. babam şöyle yapıyordu; zorunlu olarak 1 yaz tatilinde sanayiye, 1 yaz tatilinde ise kuran kursuna gönderirdi. bu sayede 2 kardeş 10 numara 5 yıldız birer mü'min ve kaportacı, egzozcu olduk.
 • "ancak bütün tercihler tek bir okul türünden yapılamayacak. tercihlerinde en az iki tür okula yer vermek zorunda. aksi takdirde tercihlerini kayıt edemeyecekler. böylece anadolu lisesine gitmek isteyen bir öğrenci bir imam hatip ya da bir meslek lisesi tercihi yapmak zorunda bırakılıyor."

  haberi neden "meslek lisesine gitmek isteyen bir öğrenci en az bir anadolu lisesi ya da imam hatip lisesi tercihi yapmak zorunda bırakılıyor" gibi ya da "imam hatip lisesine gitmek isteyen bir öğrenci en az bir anadolu lisesi ya da meslek lisesi tercihi yapmak zorunda bırakılıyor" gibi yapmamışlar haydi hep beraber muhteşem teoriler üretelim ne dersiniz?

  farz edin ki en az iki okul türü yazmak zorunlu degil ve herkes 10 tercihin hepsine istediği okul türünü yazabiliyor. ve bir bölgedeki 10 bin öğrencinin 8 bini yalnızca meslek lisesi yazdı ve o bölgede meslek liselerinin kontenjanı ise 5 bin. bu durumda ne olacak sayın aklıevveller? aynı durumu imam hatip ve anadolu liseleri için de uygula bakalım o muhteşem aklın nasıl bir sonuca varacak? anadolu lisesi sayısını artırmak mı dedin pardon? demek ki sen eğitimde nicelik arttıkça niteliğin azaldığını bilememişsin. onu da benden öğren.

  böyle yanlı ve sırf yıkmak için yapılan akıldan ve mantıktan uzak eleştirilerle bu işleri yürütemezsiniz. kendinizi kandırıp yorarsınız sadece o kadar.

  ortaöğretim yerel yerleştirmede tercih zorunluluğu kimsenin kafadan uydurmadığı, akla ve mantığa dayalı bir uygulamadır. ama bunu aklını ve mantığını başkalarına kira etmiş kişiler pek tabii anlayamazlar. sözcü gibi... sözcü okumaktan başka iş yapmayanlar gibi...
 • "8 bin kişi aynı türü tercih eder de o bölgede kontenjan 5 bin olursa geriye kalan 3 binin iyiliği için yapılmış uygulama. hıh bi boktan anlamıyorsunuz bir de bakanlığımızı kötülüyorsunuz!"

  bak güzel kardeşim minareye kılıf uydurmana gerek yok, neyin ne olduğu apaçık belli. bir daha yazalım: amaç imam hatip liselerine katılımı çoğaltmak. eğip büküp kıvırma. imam hatip liseleri bugün doluluk oranı en az lise türü (%85 ile) ve üniversiteye yerleştirmenin en düşük olduğu lise türü (%35 ile). istiyorlar ki gencecik beyinler çürüsün, sorgulamasın, cahil kalsın, verdiğimiz asgari ücrete şükretsin biz de milyarlık koruma araçları konvoylarıyla milyarlık evlerimizde kolayca ülkeyi batırmaya devam edelim.