şükela:  tümü | bugün
  • dün akşam yayınlanan kılavuzla bakanlığın yeni sorunlar yarattığı sistem. konuyu adıyaman özelinden anlatacağım, şimdi yeni sisteme göre öğrencileri bazı okullar merkezi sınavla bazıları ise mahalli yerleştirme sistemiyle alacak yani herkes merkezi sınava girmek zorunda değil kendi yerleşim yerine en yakın yerden başlayarak adrese dayalı bir şekilde yerleştirme yapılacak(merkezi sınav yüzdelik dilimde ilk onda olan okullar ile teknik liseler ve proje okulları kapsıyor yani toplam öğrenci sayısının çok az bir kısmı bu sınavla okullara yerleşmiş olacak). şimdi gelelim yaratılan sorunlara dün yayınlanan bir okullar listesi var yani hangi okullar bu sınava göre öğrenci alacak onu gösteren bir liste bkz.:https://www.meb.gov.tr/…u_ve__uygulama_kilavuzu.pdf bu listede adıyaman iline baktığımızda merkez ilçeden fen lisesi,teknik liseler,proje okullar olan imam hatip liseleri ve bir tane genel anadolu lisesi var. işte zurnanın zırt dediği yer bu genel anadolu lisesi sayısında,normalde geçen yıl yapılan son teog sınavında yüzdelik dilimde ilk onda fatih ve esentepe anadolu liseleri de bulunmaktaydı ama görüldüğü gibi bu iki okul listede yok.hatta listede yer alan altınşehir anadolu lisesi son teog sınavında ilk onda değildi.bu bir sorun olarak ortaya çıkmış görünüyor.bir diğer sorun ise listede olmayan okullar yani mahalli yerleştirme ile öğrenci alacak okulların kontenjanları ne olacak o belli değil özellikle çocuğunu meslek veya imam hatipe göndermek istemeyen velilere genel anadolu lisesi tercihi verilecek mi? o da belli değil. daha başka sorunlarda olacaktır ama benim adıyaman özelinde ilk olarak tespit ettiğim bu iki sorun var.
  • sistemi bir de sınavsız, tercihle yerleşecek öğrenciler açısından inceleyelim.

yeni sisteme göre öğrencinin ikamet ettiği alana göre belirlenen eğitim bölgelerinde, belirlenen 9 okul içinden 5 tercih yapılacakmış. bu 9 okulun, 3 anadolu lisesi, 3 imam hatip lisesi, 3 meslek teknik anadolu lisesinden oluşacağı söyleniyor ve öğrencinin 5 tane okul tercih etme zorunluluğu var. öğrenciyi 9 okul içerisinden, 5 okulu tercih yapmaya zorlamak esasında 'tercih' yapmanın mantığına aykırıdır. yani, 5 tercih yapma zorunluluğunun aslında öğrencileri gitmek istemedikleri okul türlerine zorladığı anlaşılmaktadır. anadolu lisesinde eğitim almak isteyen bir öğrenci, ilk üç tercihine anadolu lisesi yazsa dahi tercihinin geçerli olması için 4. ve 5. tercihlerine gitmek istediği türlerden okul yazmadığı sürece tercih işlemi sonuçlanmayacak. yani, öğrenciler kontenjanları boş kalan okullara yönlendiriliyor. bu durumda milli eğitim bakanının dediği ” hiçbir öğrenci istemediği okula gitmeyecek.” ifadesi ne kadar doğru?

ayrıca öğrenciler kendi istedikleri okulda ve istediği türde eğitim alma hakkına sahiptir. ilçelerin ekonomik gelir durumuna göre farklılaştığı ve uçurumun her geçen gün daha da derinleştiği günümüzde bu yerleştirme sistemi ne kadar gerçekçi? yoksul semtlerde yaşayan öğrencilerin o semtlere sıkıştırılması ve her öğrencinin ait olduğu 'sınıfın' okuluna gitmesi çok ciddi sosyal sorunlar oluşturmaz mı?
  • özel okul teşvik sistemine dönüşme potansiyeli yüksektir. önceden çocuğunu anadolu lisesine sokmak yeni sistemden kat kat kolaydı. çocuğunu anadolu lisesine sokamayan aile; devlet teşviği ile özel okul, temel lise gibi kurumlara göndermeyi yeğleyecektir. belki de bunun için yapılmıştır kim bilir. devlet uzun süredir eğitim, sağlık gibi alanlardan çıkmak istiyor.
  • illerdeki imam hatip liseleri nitelikli okullar arasına alınmış, bir çok anadolu lisesi ise liste dışında kalmıştır.
    bu yapılan değişikliklerin açık amacı, öğrencileri imam hatip lisesine yönlendirmektir. son yıllarda sayıları katlanarak artan bu okullara öğrenci lazım zira çoğu boş ya da az sayıda öğrenci ile eğitime devam ediyor.

benim açımdan sorun yok. keşke bütün liseler imam hatip olsa da herkes imam olsa. 80 milyon imamla bütün sorunlarımızın üstesinden gelirdik.